Jaké metody se dříve používaly pro rychlení dřevin?

15. 11. 2023

Cílem rychlení dřevin je, aby vykvetly v době svého vegetačního klidu. Dříve se používala metoda např. namáčení koruny do vody či teplá pára.

V minulosti mezi velmi oblíbené dřeviny, které se používaly k rychlení, patřily např. šeříky, mandloň trojlaločná (Prunus triloba), trojpuk (Deutzia), kalina (Viburnum opulusvar. Sterile), cytisus (Laburnum), vistárie (Wistaria chinensis) či různé druhy hortenzií (Hydrangea paniculata, H. arborescens grdfl.) Všechny byly poměrně dobře dostupné na trhu a to po celou zimu.

rychlení dřevin

Rychlené hortenzie (Hydrangea macrophylla)

V bytech i domech se topilo jinak než dnes. V noci klesaly teploty možná na 15 °C, denní vystoupaly jen těsně nad hranici 20 °C. Rychleným dřevinám to vyhovovalo a v takovém prostředí kvetly déle.

Mé pokusy o rychlení dřevin

Bez znalostí jsem nařezal větvičky a pěstoval je v teple skleníku. Do nějaké fáze to došlo. U šeříku se objevila poupata, ale nebylo to nic moc a to ani s použitím soli na podporu rychlení. No a pak jsem si přečetl, jak se to vlastně dříve dělalo.

Modřín je vhodná dřevina k rychlení

Rychlit se mohou i modřínové vestičky. Můžeme použít i větvičky se šiškami, ty tak snadno neopadávají

Jak se to dříve dělalo

Dřeviny se pěstovaly v nádobách a také se v nich rychlily. Někdy trvala příprava na rychlení i pět let. První tři roky v záhonech, další dva v nádobách. Keře se speciálně řezaly jak v půdě, tak i v nádobách. Dělalo se to proto, aby měly keře menší počet kvalitnějších květů či květenství.

rychlení dřevin

Rychlená Prunus triloba, s lískou v pozadí

Na rychlení se připravovaly:

  • zkracováním jejich vegetačního období,
  • omezováním přísunu vody, aby dříve opadaly a byly nachystány na rané rychlení.

Do vody nebo do páry

Před rychlením se korunky keřů a stromečků namáčely na 10 či více hodin do teplé vody. Někdy do 30 °C, někdy do ještě teplejší. A dělalo se to docela zajímavým způsobem. Do vody měla přijít jen korunka. Prakticky to vypadalo tak, že nad bazén či teplou vodu se daly latě a na ně se položily květináče nadzemní částí rostliny dolů. Ono totiž namáčení do tak teplé vody, spolu s kořeny, by rostlinám rozhodně neprospívalo.

Poté se stromečky či keře umístily do prostor s vhodnými teplotními a světelnými podmínkami, které byly pro rašení a rychlení ideální.

Další metoda spočívala v umístění rostlin do místnosti s vyvíjenou párou o podobné teplotě.

Po přirychlení se prodávaly buď řezané větvičky nebo celé keře či stromky. Odrychlené rostliny se vracely zpátky do volné půdy, aby nabraly sílu a byly zase za pár let k dispozici na rychlení.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x