Sázet jahodník, to není jen tak: Vybereme místo, připravíme půdu
9. 9. 2022Pozemek, na který chceme sázet jahodník, by měl být na slunci, dobře přístupný, v dosahu zdroje vody. Mírné přistínění pod stromy neškodí.
Zdravotní stav jahodníku je převážně spojován jen se šedou hnilobou, neboli botrytidou. Toto oblíbené ovoce je však mnohem náchylnější.
Trpí bohužel daleko větším rozsahem chorob a škůdců, než bychom chtěli. Mezi nejčastější a také nejzávažnější choroby patří hniloba červená a fytoftorová krčková.
Červená hniloba kořenů se rozšiřuje především při chladném a vlhčím počasí.
Jedná se o mikroskopickou houbu Phytophthora fragariae, která způsobuje zbarvení starších listů do červenohnědé nebo nachové barvy a postupné odumírání rostlin. Rostliny prakticky neplodí. To vše je zapříčiněno hnilobou kořenů, která se projevuje hnědnutím jejich středových částí, což je zřetelné na jejich příčném řezu.
Uvádí se, že:
Její příznaky jsou velmi podobné. Původcem je Phytophthora cactorum, která však napadá široké spektrum rostlin. Uvádí se i tisíce nejrůznějších hostitelských rostlin, z nichž na zahrádkách asi nejznámější škody způsobuje na rododendronech, které postupně odumírají.
V případě této choroby rostliny jahodníku vadnou a zasychají velice rychle. Kromě kořenové soustavy patogen může napadat i nadzemní části, plody, listy, řapík.
K přenosu patogenu dochází buď při přímém kontaktu s půdou, nebo kapkami vody, které se odráží od půdy při dešti nebo při nevhodně prováděné zálivce.
Napadené plody zůstávají drobné, mají gumovitou čí kožovitou konzistenci, zasychají a jsou nechutné. Oproti předchozí chorobě této vyhovuje více teplé a suché počasí, které urychluje úhyn rostlin.
Foto autor a Shutterstock
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.