Část Dyje se vrátila do původního řečiště. Řešení můžete ocenit

5. 8. 2020

Mezi soutokem s Moravou a městem Břeclav byla řeka Dyje v sedmdesátých letech zkrácena o 3,2 kilometru. Nyní voda zčásti plyne ve svých staronových meandrech.

Odříznuté říční úseky naštěstí zůstaly zachované v nivě jako odstavená ramena. Díky projektu se tři z nich podařilo vrátit zpátky řece. Bez tohoto zásahu by ramena brzy zanikla.

Povodí Moravy ve spolupráci s Rakouskem tak dokázalo řece vrátit více než třetinu délky, o kterou v minulosti kvůli necitlivým zásahům přišla. To mělo příznivý dopad na okolní lužní území, které patří mezi ekologicky nejcennější ve střední Evropě.

Dyje zpátky ve svém řečišti

Nové srdce Dyje

Adapterra Awards 2020

Nový prostor pro řeku Dyji se stal jedním z těch řešení, která se ucházejí o hlasy veřejnosti v druhém ročníku soutěže Adapterra Awards 2020. Celkem se do finále dostalo 21 projektů z osmi desítek přihlášených. Jsou to ty, které nejlépe pomáhají čelit suchu, povodním i změně klimatu.

Od 4. srpna 2020 do konce září může každý zájemce přidělit dva hlasy nápadům, které přispívají české krajině a obcím, aby byly dobře připraveny na projevy změn klimatu, jako jsou sucho, vedra nebo přívalové deště.
Chcete-li, vyberte své favority soutěže Adapterra Awards 2020 a pošlete jim své hlasy. Vybírejte ty, které podle vašeho názoru nejlépe zohledňují potřebu mírnit dopady klimatické změny.

  • Projekty postoupily do hlasování ve čtyřech kategoriích na základě kritérií odborné poroty.

Soutěž Adapterra Awards 2020 pořádá druhým rokem Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting a s podporou hlavního partnera společnosti Nestlé Česko a Ministerstva životního prostředí i hlavního města Prahy. Soutěži poskytl záštitu také předseda Senátu parlamentu České republiky Miloš Vystrčil.

Zdroj Adapterra Awards 2020

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 2. 2023

Angrešt a rybíz prosvětlíme, aby nezestárly

Angrešt a rybíz můžeme stále ještě prosvětlovat, ale řez do starého dřeva je nutné ukončit do poloviny února, neboť po tomto termínu již začíná proudit míza.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x