„Země bez stromů je chudá země,“ psal Vladislav Vančura
18. 7. 2020Dodejme, že stejně tak chudá je zahrada bez stromů. Stromy jsou jednou z největších hodnot velké, ale i malé zahrady. Proč?
Nadace Partnerství spustila veřejné hlasování o nejlepší projekt, který prospívá městu a krajině v období sucha, veder nebo přívalových dešťů.
Až do 25. září můžete vybírat z dvanácti finalistů – českých projektů ozeleňování budov, ulic i krajiny, které reagují na současné problémy změn klimatu, – ve veřejné hlasovací soutěži Adapterra Awards 2019.
Mezi finálovými realizacemi v kategorii volná krajina je také
Běžně obhospodařované území ornitologové v roce 2006 proměnili na Ptačí park Josefovské louky. Ten už třikrát poskytl prostor pro rozlití povodňové vlny a uchránil tak před zatopením oblast níže po toku řeky Metuje a Labe. Řízeným zadržováním velkého množství vody v půdě i na povrchu se navíc podařilo vytvořit vhodné podmínky pro cenné mokřadní rostliny a živočichy.
Inspiraci pro jednotlivce nabízí v kategorii náš domov
Netradiční rodinný dům v centru Prahy má na střeše místo tašek kořenovou čistírnu vod. Kromě toho, že výparem ochlazuje okolní klima a láká hmyz, přispívá opatření ke znovuvyužití šedé odpadní vody. Přečištěnou vodou v domě splachují, zalévají jeho okolí a zvlhčují oblast zemního výměníku. Ten je součástí důmyslného systému vytápění.
Celkem vybrala odborná komise dvanáct z pětadvaceti přihlášených projektů. Všechna opatření se dostanou do inspirativní databáze nejlepších příkladů z České republiky, ale pouze vítězové v každé ze čtyř kategorií se zároveň na jaře 2020 vydají na zahraniční exkurzi.
Vítěz sekce volná krajina navíc získá dar v hodnotě 100 000 korun od hlavního partnera firmy Nestlé Česko.
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.