Hlasování: Vyberte projekt, jenž vás osloví vztahem k přírodě

21. 8. 2019

Nadace Partnerství spustila veřejné hlasování o nejlepší projekt, který prospívá městu a krajině v období sucha, veder nebo přívalových dešťů.

do 25. září můžete vybírat z dvanácti finalistů – českých projektů ozeleňování budov, ulic i krajiny, které reagují na současné problémy změn klimatu, – ve veřejné hlasovací soutěži Adapterra Awards 2019.

hlasujte pro své favority 

Mezi finálovými realizacemi v kategorii volná krajina je také

Ptačí park Josefovské louky

Běžně obhospodařované území ornitologové v roce 2006 proměnili na Ptačí park Josefovské louky. Ten už třikrát poskytl prostor pro rozlití povodňové vlny a uchránil tak před zatopením oblast níže po toku řeky Metuje a Labe. Řízeným zadržováním velkého množství vody v půdě i na povrchu se navíc podařilo vytvořit vhodné podmínky pro cenné mokřadní rostliny a živočichy.

Adapterra Awards 2019

Josefské ptačí louky se ucházejí o ocenění v Adapterra Awards 2019 v kategori volná krajina

Inspiraci pro jednotlivce nabízí v kategorii náš domov

dům s mokřadní střechou

Netradiční rodinný dům v centru Prahy má na střeše místo tašek kořenovou čistírnu vod. Kromě toho, že výparem ochlazuje okolní klima a láká hmyz, přispívá opatření ke znovuvyužití šedé odpadní vody. Přečištěnou vodou v domě splachují, zalévají jeho okolí a zvlhčují oblast zemního výměníku. Ten je součástí důmyslného systému vytápění.

Adapterra Awards 2019 v kategori

Dům s mokřadní střechou, jedna z finalových realizací soutěže Adapterra Awards 2019 v kategorii náš domov

více o finálových projektech

Adapterra Awards 2019

Celkem vybrala odborná komise dvanáct z pětadvaceti přihlášených projektů. Všechna opatření se dostanou do inspirativní databáze nejlepších příkladů z České republiky, ale pouze vítězové v každé ze čtyř kategorií se zároveň na jaře 2020 vydají na zahraniční exkurzi.

chci hlasovat

Vítěz sekce volná krajina navíc získá dar v hodnotě 100 000 korun od hlavního partnera firmy Nestlé Česko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy