Co udělat pro to, aby chatka byla pěkná stejně jako zahrádka

1. 6. 2020

Zahrádkové osady lze rozdělit na dva druhy – vznikající více méně živelně (především staré osady) a budované na základě plánů (osady z dob socialismu).

Oba typy mají svůj specifický a nezaměnitelný ráz. Způsobu vzniku osady často odpovídají i chatky v osadách budované a povětšinou v nějaké podobě dochované dodnes.

Ve starých zahrádkových osadách je každá chatka tak trochu originál a s ohledem na jejich rozmístění na pozemcích i na způsob růstu osady je to povětšinou dobře.

V osadách mladších pak často najdeme na území celé osady jeden nebo dva druhy chatek, občas však po letech ve výrazně pozměněné podobě. Není nutné, aby v těchto osadách vypadaly všechny chatky stejně, ale je žádoucí, aby chatky i nadále tvořily estetický celek (například zachováním tvaru), tak jak bylo s jasným záměrem navrženo. Monotónnost dojmu je lépe narušit výsadbou stromů.

 

V každém případě se vzhled chatek významně spolupodílí na dojmu z celé osady. Poněkud nespravedlivě je často s chatkami nakládáno jako s pouhými boudami na nářadí. Zanedbané nebo nevzhledné boudy na nářadí dokážou každé zahradě udělat medvědí službu.

Naopak pěkný zahradní altán nebo kůlnička mohou být ozdobou každé zahrady (a to nejen v osadě, ale i v rodinné zahradě). Pokusíme se na dvou příkladech ilustrovat, že lze i boudu na nářadí změnit na ozdobu zahrádky nebo zahrady.

Čtyřchatka příležitost pro odlišnosti

 

Stejně jako je žádoucí u plánovitě vzniklých mladších osad, aby si typizované chatky zachovaly aspoň tvarově podobný vzhled, tak i u chatek, které patří dvěma a více majitelům (na snímku je čtyřchatka) se na vzhledu příznivě projeví, pokud chatka zůstane celkem.

Je to stejné jako u městských dvojdomků – pokud se majitelé nedomluví při úpravách na vzhledu celého domu, výsledek je téměř vždy neuspokojivý (i když je snaha každého z nich sebelepší).

Navržená úprava čtyřchatky respektuje vlastnictví čtyř různých majitelů, provedení je však jednotné, střídá se jen barva jednotlivých částí a rastr v omítce nebo prkenném pobití.

Malebný altán

 

Chatka na dalším snímku má běžný tvar i velikost. Rozdělení prostoru na dva – malý sklad pro zahradní nářadí vlevo a obytná část vpravo – činí z chatky šikovnou víceúčelovou stavbu. Jak je ze skicy patrné, nepříliš složitou úpravou lze z takové boudičky vytvořit malebný zahradní domek.

Jako zahradní altán (se malým skladem nářadí) by mohl sloužit i v rodinné zahradě. Dvoukřídlé prosklené dveře po svém otevření učiní z chatky místo s výhledem do zahrady, kde bude příjemné vypít kávu nebo si číst knihu.

  • Stavební buňku (která přistála v nejedné osadě) však doporučujeme nevylepšovat, ale naložit zpět na přívěs a odtáhnout tam, odkud přijela. Její umístění v klasické zahrádkové osadě není příliš ohleduplné k okolí.

 

  • Vše, co v zahradě umístíme, má vliv na vzhled celku. Hradby úhledně složeného dřeva (jako na fotografii) jsou samy o sobě většinou velmi pěkné, vadou na kráse však často bývají plápolající potrhané igelity, trčící PVC nebo rezavé plechy, kterými jsou zakrývány.

Vyplatí se i dřevu věnovat trochu práce a na promyšleném místě je jednoduchou stříškou zastřešit nebo zakrýt prkny apod. Účelové prvky je dobré dotvořit tak, aby nás i naše okolí pohled na ně potěšil. Nebo aspoň nerozesmutněl.

Kresba a foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 9. 2024

Plody nebezpečných rostlin dozrály, děti je třeba hlídat

Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x