Jabloně a hrušně pro naše zdraví i pro krásu květů a plodů

14. 10. 2019

Jabloně mají pro člověka velký zdravotní význam a zejména zimní odrůdy si ceníme pro jejich dlouhou dobu skladovatelnosti.

Připomeňme, že sacharid pektin přispívá v zažívacím traktu člověka k tomu, aby z těla odcházely škodlivé látky. Chutná jablka obsahují vedle dalších látek organické kyseliny, které svědčí krevnímu oběhu, a také flavonoidy, přírodní rostlinné látky, které příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu. Jablka mají antioxidační účinky a rovněž zklidňují nervovou soustavu.

Šampion

Jablka odrůdy Šampion

Nesporný je fakt, že jabloně zdobí zahrady, ať už jarními květy, nebo plody – od těch letních až po zimní. Bez jabloní jako by zahradě něco chybělo.

Stromy s puncem sadařského řemesla

Každá jabloň je díky roubování kombinací vyšlechtěné odrůdy a podnože, často ještě s meziroubováním pro správnou a odpovídající tvorbu kmene. Nejlépe se jabloním daří na humózních vlhčích půdách.

Cizosprašné hrušně vyžadují vhodné kombinace odrůd

Stejné postavení jako jabloně si bezesporu zaslouží i hrušně. Potřebují velmi hluboké, dobré a spíše lehčí a sušší, záhřevné půdy, nejlépe v chráněné slunečné poloze. Při výběru odrůd pamatujeme na to, aby se mohly vzájemně opylovat.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 3. 2023

Tipy pro rané květy dvouletek a trvalek v nádobách

S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x