Červen pro mlsné jazýčky; dozrává drobné ovoce

15. 6. 2023

Drobné ovoce, které dává létu rozmanité chutě a barvu, potřebuje dostatečnou závlahu, správné hnojení a některé pravidelný řez.

Běžná péče o ovoce v červnu

  • Víc než žádoucí je pravidelná závlaha jak u nově vysazených, tak u již pěstovaných rostlin, a to jak z jarní, tak podzimní výsadby. Jasným příkladem toho jsou např.  jahody, které bez vody moc nenarostou. Obdobně je to u malin, rybízu a třeba broskví. Nebude jich méně, zato budou menší.
  • Pokud jde o roubování angreštů a rybízů, podle vegetace připadá v úvahu roubování do rozštěpu za zelena, kdy nové výhony zasuneme do mladých konců meruzalky.
Drobné ovoce jahody, borůvky, maliny

Jahody, borůvky, maliny, slast pro chuťové poháry i pro oči

Ovoce, které je nejchutnější po ránu

Jahody zaléváme tak, aby se voda zasákla do hloubky 20–30 cm, podle kultury. Vhodná je kapková závlaha nebo nějaké domácí řešení, např. husí krky či trubky, kterými se voda dostává přímo do kořenové zóny stromku či keře. U jahodníku, i vzhledem k nutnosti omezení ovlhčení plodů, je nejvhodnější užití závlahy do meziřadí, tzv. podmokem.

Jahody byly do doby nedávné v době od září do května vcelku luxusním ovocem. I u nás se podomácku rychlily, pěstovaly se ve vytápěných sklenících, opylovaly se ručně, aby narostly. Odrůdy, které kvetly trvale i v zimním období patřily do skupiny opravdu stálekvetoucích, nebo se rychlily remontantní odrůdy, které vykvetly z květů založených na jaro.

Úspěšné rychlení jahod je i u odrůd tzv. měsíčních (Fragaria vesca semperflorens). Moderní skleníkové provozy s možností přisvětlování umožňují už i celoroční sklizeň.  Ovoce ovšem nemá chuť jako z polní kultury a je tak trochu chruplavé, jako kedlubny.

Sezonu pěstování venku prodlužují:

  • velmi rané odrůdy jahod např. Flair, Daroyal či Clery,
  • opravdu pozdní např. Salsa, Jive, Christina, zrající až v červenci,
  • a vedle nich pěstované odrůdy remontantní, plodící až do prvních podzimních mrazíků a pod krytem plodící i po nich.

Borůvky zpoza Atlantiku

Tyto borůvky nejsou podle Linného ani kanadské ani keřové, ale chocholičnaté, vlastně to nejsou ani borůvky. Botanici je znají pod jednotným názvem.

Drobné ovoce

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)

Keře dosahují výšky i přes 2 m a rostou na výsluní i v lehkém stínu. Dosti dlouho do podzimu si udržují olistění, které se před opadem výrazně zbarví.

Nádobové kultury na balkoně, kde nemrzne, mohou mít listy prakticky celou zimu. Jde o vápnostřežnou rostlinu, libující si ve vlhkých půdách s pH pod 5. Ve srovnání s naší borůvkou přináší hojnost velkých plodů. Tedy jen když se o ni dobře staráme.

Větší plody přinášejí mladé výhody. Jak stárnou, udržují si sice relativně vysoký výnos, ale ovoce na nich zdrobňuje. Proto je třeba udržovat keř mladý. Rostlina snáší hluboký řez a při dostatečném hnojení vhodnými hnojivy, např:

  • které obsahují síran amonný na jarní start,
  • hnojiva určená přímo na tuto kulturu,
  • hnojiva na rododendrony a vřesovištní rostliny, begonie a podobně,

dobře obrůstá novým dřevem.

Velikost bobulí je dána odrůdou, stářím výhonů, ale částečně i opylením. Je tedy dobré mít vedle sebe alespoň dvě různé odrůdy. Kvést budou přibližně stejně,  ale lišit se budou dobou zrání. Někdy nastupují do květu už v dubnu,  ovšem násadu bobulí může poměrně značně ovlivnit pozdní mrazík.

Pro bohatou sklizeň je potřeba dostatek vody a živin v půdě.  Zálivka a přihnojení pomohou nárůstu zejména u raných odrůd, které už modrají na konci června. U odrůd pozdnějších přispěje stejné opatření k udržení všech bobulí na keři. V případě nouze rostlina sama jejich počet koriguje tak, že od konce květenství se přestávají vyvíjet a zasychají.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x