
Které pozdní odrůdy jahodníku vybrat a do jakých podmínek
7. 6. 2022Pro delší sklizeň jahod vysadíme rané, středně zrající a pozdní odrůdy jahodníku. Nabízíme další tipy k výběru; na řadě jsou pozdní jahody.
Drobné ovoce, které dává létu rozmanité chutě a barvu, potřebuje dostatečnou závlahu, správné hnojení a některé pravidelný řez.
Jahody zaléváme tak, aby se voda zasákla do hloubky 20–30 cm, podle kultury. Vhodná je kapková závlaha nebo nějaké domácí řešení, např. husí krky či trubky, kterými se voda dostává přímo do kořenové zóny stromku či keře. U jahodníku, i vzhledem k nutnosti omezení ovlhčení plodů, je nejvhodnější užití závlahy do meziřadí, tzv. podmokem.
Jahody byly do doby nedávné v době od září do května vcelku luxusním ovocem. I u nás se podomácku rychlily, pěstovaly se ve vytápěných sklenících, opylovaly se ručně, aby narostly. Odrůdy, které kvetly trvale i v zimním období patřily do skupiny opravdu stálekvetoucích, nebo se rychlily remontantní odrůdy, které vykvetly z květů založených na jaro.
Úspěšné rychlení jahod je i u odrůd tzv. měsíčních (Fragaria vesca semperflorens). Moderní skleníkové provozy s možností přisvětlování umožňují už i celoroční sklizeň. Ovoce ovšem nemá chuť jako z polní kultury a je tak trochu chruplavé, jako kedlubny.
Sezonu pěstování venku prodlužují:
Tyto borůvky nejsou podle Linného ani kanadské ani keřové, ale chocholičnaté, vlastně to nejsou ani borůvky. Botanici je znají pod jednotným názvem.
Keře dosahují výšky i přes 2 m a rostou na výsluní i v lehkém stínu. Dosti dlouho do podzimu si udržují olistění, které se před opadem výrazně zbarví.
Nádobové kultury na balkoně, kde nemrzne, mohou mít listy prakticky celou zimu. Jde o vápnostřežnou rostlinu, libující si ve vlhkých půdách s pH pod 5. Ve srovnání s naší borůvkou přináší hojnost velkých plodů. Tedy jen když se o ni dobře staráme.
Větší plody přinášejí mladé výhody. Jak stárnou, udržují si sice relativně vysoký výnos, ale ovoce na nich zdrobňuje. Proto je třeba udržovat keř mladý. Rostlina snáší hluboký řez a při dostatečném hnojení vhodnými hnojivy, např:
dobře obrůstá novým dřevem.
Velikost bobulí je dána odrůdou, stářím výhonů, ale částečně i opylením. Je tedy dobré mít vedle sebe alespoň dvě různé odrůdy. Kvést budou přibližně stejně, ale lišit se budou dobou zrání. Někdy nastupují do květu už v dubnu, ovšem násadu bobulí může poměrně značně ovlivnit pozdní mrazík.
Pro bohatou sklizeň je potřeba dostatek vody a živin v půdě. Zálivka a přihnojení pomohou nárůstu zejména u raných odrůd, které už modrají na konci června. U odrůd pozdnějších přispěje stejné opatření k udržení všech bobulí na keři. V případě nouze rostlina sama jejich počet koriguje tak, že od konce květenství se přestávají vyvíjet a zasychají.
Foto Shutterstock
Příprava pelargonií na příchod zimy a na stěhování pod střechu začíná kontrolou. Rostliny musí být zdravé bez chorob, plísní a škůdců. Je lepší rostliny preventivně ošetřit chemickými přípravky, než přehlédnout jedinou mšici.