Jahody velmi raných odrůd jahodníku: chuť, velikost, výnos

9. 3. 2022

Nabízím charakteristiky velmi raných odrůd jahodníku ověřené vlastní zkušeností. Týkají se chuti, velikosti, výnosu a odolnosti k chorobám.

Občas se stává, že množitelské a šlechtitelské firmy vlastnosti jednotlivých odrůd slovně vylepšují v zájmu lepší prodejnosti. Proto se mé tipy k výběru , resp. některé z charakteristik následujících velmi raných odrůd jahodníku mohou lišit od obchodních popisů.

Jahodník Flair na slámě a fólii

Jahodník Flair patří do skupiny velmi raných odrůd

Flair

Raná Odrůda Flair z holandského novošlechtění a nejranější odrůdu současného sortimentu, zraje 8 dní před odrůdou Elsanta. Plody mají opravdu vynikající chuť, jsou odolné proti dešti i slunci. Tvar plodů je podlouhle kuželovitý, barva světle červená, zářivá.

Velikost plodů je střední, v průběhu sklizně zdrobňují. Odrůda je vhodná do chladnějšího klimatu. Snáší i těžší, ale nepřemokřené, strukturní půdy. Obecně nemá být půda příliš vlhká ani příliš suchá, na to reaguje Flair citlivěji než jiné odrůdy.

Odrůda jahodníku Flair z Holandska

Velmi raná odrůda Flair z holandského novošlechtění vyniká chutí i odolností k dešti a slunci

Za horka jsou plody měkčí, nevhodné na dopravu, což však na zahrádce nevadí. Rostliny tvoří vzdušný porost, nepřehušťují se. Výnos je střední, za méně vhodných podmínek podprůměrný. Odrůdu lze velmi dobře urychlovat ve fóliovém tunelu. Odolnost na kořenové choroby je asi střední, je potřeba dalšího sledování.

Daroyal

Francouzská odrůda s tmavě červenými plody na povrchu i uvnitř. Zraje šest dní před odrůdou Elsanta. Patři do skupiny odrůd jahodníku s vynikající chutí. Plody jsou na začátku sklizně velké, později střední. Výnosy jsou střední až vysoké. Za teplého počasí velmi rychle dozrává a plody jsou měkčí a menší, musí se proto sklízet denně. Pravidelná zálivka vylepší velikost plodů.

Měkké, sladké, krvavě rudé plody se rozplývají na jazyku a jsou zvláště oblíbené dětmi. Kupující i samosběrači často říkají, že takto má vypadat správná jahoda. Rostliny jsou vzrůstné, odolné proti chorobám, jsou vhodné i pro pěstování po jahodách.

Jahoda Daroyal, francouzská odrůda

Jahoda francouzské odrůdy Daroyal je odolná ke kořenovým chorobám

Zvláště odolnost proti kořenovým a krčkovým chorobám je zcela mimořádná. Tam, kde jiné odrůdy hynou, tvoří Daroyal hustý porost. To ovšem může být i určitá nevýhoda, protože v hustém porostu napadají plody ve zvýšené míře plísně. Proto je třeba sázet Daroyal dále od sebe a zajistit nepřehuštění porostu, ke kterému bez lidského zásahu zcela jistě dojde. Daroyal rozhodně doporučuji pro pěstování na zahrádce. Plody jsou měkčí v tmavě červené barvě. Květy mohou být ohroženy nočními mrazíky, vhodná je ochrana netkanou textilií.

Clery

Osvědčená italská velmi raná odrůda jahod. Zraje čtyři dny před odrůdou Elsanta. První plody jsou velké, většina plodů je střední velikosti, na konci sklizně menší. Patří k řadě odrůd jahodníku, jejichž plody lze zvětšit pravidelnou zálivkou s přídavkem živin. Na tuto péči Clery dobře reaguje.

Tvar plodů je pravidelně kuželovitý, barva zářivě středně červená. Plody jsou pevné a přitom výborné chuti. Jedná se o nejrozšířenější velmi ranou odrůdu, právě pro svoji chuť a pro snadné přirychlování. Výnos je mírně nadprůměrný.

Rostliny jsou středně vzrůstné, kompaktní. Je to jedna z mála jahod, která se hodí současně pro zásobování velkoobchodů i pro zahrádkáře. Jde o teplomilnou odrůdu, za chladného počasí zůstávají plody dlouho růžové. Ale ani za horka nepřezrává a může zůstat na rostlině i několik dní ve zralém stavu, aniž přezraje, což je v horkých létech jako bylo v roce 2015 výhodou.

Italská odrůda jahodníku Clery

Clery, osvědčená italská, velmi raná odrůda jahod

Clery stačí sbírat jednou za tři až pět dní. Má dlouhou dobu sklizně. Květy jsou posazeny vysoko nad listy, takže je ohrožena nočními mrazíky v květnu. V takovém případě vyžaduje na noc zakrytí netkanou textilií. Je odolná proti půdním patogenním houbám a lze ji sázet i po jahodách, hodí se i na problémové plochy. Pro dobrý výnos je zapotřebí včasná výsadba zelené sadby v první polovině srpna, nebo výsadba v dubnu či květnu jako frigo.

Madeleine neboli Civmad

Italská odrůda Madeleine, zraje pět dní před odrůdou Elsanta. Plody jsou kuželovité, tmavě červené, velké. Chuť je velmi dobrá. Výnos je jen střední až nižší, rostlina má málo plodů, ale velkých.

Hodí se do nejteplejších oblastí Česka, kde bývá dlouhý, teplý podzim, pak rostlina stačí založit více květních pupenů pro příští rok. Kvete nad listy a noční mrazíky mohou velmi snížit výnos, je potřebná ochrana netkanou textilií.

Vytváří vzrůstný porost. Vyžaduje humózní, vzdušnou, nepřemokřenou půdu. Ve vlhkých půdách trpí kořenovými chorobami. Přesvědčuje velikostí plodů a chutí. Komu nevadí nižší výnos, bude s ní opravdu spokojen.

Odrůda jahodníku Madeleine z Itálie

Italská jahodová odrůda Madeleine se hodí do nejteplejších oblastí Česka

Další z velmi raných odrůd jahodníku

Rozšířená je odrůda Honeoye, ale nedoporučuji ji kvůli náchylnosti na kořenové choroby a kvůli kyselejším plodům. Zefyr má středně velké kyselejší plody. Odrůda Alba má sice vysoký výnos opravdu velkých, pevných, pěkných plodů, ale není vůbec sladká, chutná podobně jako dovozové španělské jahody, je tedy bez chuti.

Malling Centenary má velkou úrodu velkých, chutných plodů a v zahraničí jsou do ní vkládány velké naděje. Avšak je velmi náchylná na kořenové choroby a při výsadbě po jahodách má opravdu vysoké výpadky rostlin. Jednoznačně vyžaduje humózní, vzdušnou, panenskou půdu, pak může ukázat své přednosti. Spíše se hodí pro kontrolované podmínky ve fóliovém tunelu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x