Zima; odebíráme rouby, přínos sněhu v zahradě, kvetoucí brambořík

13. 12. 2023

V prosinci jsou dřeviny v maximálním klidu. My se tak můžeme věnovat rostlinám v interiéru. Mezi dobře kvetoucí patří evergreen brambořík.

  • Za bezmrazého počasí doplňujeme do půdy vláhu, zaléváme stálezelené rostliny a konifery, nezapomeneme ani na podzim vysazené cibulnaté rostliny.
  • Pravidelně odstraňujeme z větví stromů a keřů sníh a námrazu. Příval namrzajícího sněhu může rozlámat túje, jalovce i další konifery.

    Zálivka dřevin v zimě

    Dřeviny v nádobách v zimě chráníme v době oblevy občasnou zálivkou. Hrozí jejich uschnutí

  • Při oblevě nezapomeneme zalít dřeviny v nádobách a také ty mělce kořenící, jako jsou pěnišníky. Vlivem mrazu by spíše uschly, než zmrzly.
  • Pravidelně kontrolujeme stav uskladněných cibulnatých a hlíznatých rostlin.
  • Dvouletky chráníme chvojím před zimou, nenechavými ptáky či divokými zajíci.
  • Napadaný sníh ze zahrady neuklízíme, slouží rostlinám jako zdroj vláhy. Proto sníh z prohrnovaných uliček necháváme na záhonech  a trávníku. Využíváme ho také k nakrytí i závlaze dřevin, zvláště u choulostivých a mělce kořenících druhů.
  • Semena, která potřebují stratifikaci jako okrasný česnek, hořec, bergénie, oměj, čemeřice nebo sasanka můžeme vyset do misky a nechat je nabobtnat při pokojové teplotě. Pak je přemístíme na 4 až 6 týdnů na stanoviště s teplotou –4 až 4 °C. K tomuto účelu můžeme využít lednici. Misku těsně zabalíme do mikrotenového sáčku, jinak v lednici snadno přeschne. Později semena necháme vyklíčit při teplotě 6 až 12 °C.
  • Dřeviny jsou v prosinci v maximálním klidu. Jedny z prvních dřeviny, které se z dormance probouzejí, jsou z čeledi růžovitých.
  • Kontrolujeme oplocení pozemku a také ochranu kmínků dřevin a nízce posazené korunky chráníme sítí.
  • V tuto dobu se vyhýbáme řezu, výjimkou jsou bezpečnostní a u některých dřevin zmlazovací řezy. Vždy ale k řezu přistupujeme se zohledněním klimatických podmínek, hlavně co se mrazu týká.
  • Pokud se chystáme na roubování, v prosinci je vhodné období na odebírání roubů, které uskladníme v chladné bezmrazé místnosti pro pozdější roubování v lednu a únoru.
  • Věnujeme se přípravě a očistě nástrojů, které budeme při roubování v zimních měsících používat.
  • Pod sněhovou přikrývkou hledá ptactvo potravu jen těžko, proto doplníme krmítka semínky a oříšky.
  • Pokud máme na zahradě sběrné vodní nádrže, zabezpečíme je proti promrznutí a případnému roztržení vlivem mrazu.

Brambořík, aristokrat mezi hrnkovými květinami

S příchodem zimy se květinářství zaplní vánočními květinami, jako jsou např. bramboříky. Jak se o brambořík starat, abychom z nich měli dlouho radost?

Brambořík v zimě dlouho kvete

Brambořík je vděčný za umístění do chladnějšího prostředí

Brambořík nemá rád vysokou teplotu. Pokud mu nalezneme místo v zimní zahradě nebo mezi okny, kde je teplota 10–15 °C, bude nám kvést několik měsíců. Pro takovéto použití musíme vybrat rostliny, které mají pod listy velké množství poupat. Ty postupně vykvetou.

Odkvetlé květy je potřeba opatrně z rostliny vytrhnout.  Jinak by hlíza, kterou brambořík vytváří, mohla zahnívat.

Brambořík po zálivce nemá nikdy zůstat stát v misce s vodou. Trvalé přemokření by poškodilo kořeny. Také by rostlina neměla přeschnout tak, aby se listy a květy rozklesly. I když ji později zalijeme, zůstane už rozvalená.

Po odkvětu rostlina zcela nezatáhne, ale na hlíze, kterou vytváří, zůstane několik listů. Rostlinu musíme přesadit do většího květináče, při tom dodržujeme hloubku předchozího zasazení, jinak rostlina uhnije. Umístíme ji na přistíněné, pokud možno chladnější místo.

Rostlina postupně nakvétá

Brambořík vytváří hlízu, z které ho můžeme pěstovat i v dalším roce

V druhé polovině léta začneme s pravidelným přihnojováním jednou týdně, hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Zahnívající poupata, nebo zbytky listů pravidelně odstraňujeme. Před příchodem prvních mrazíků rostliny přeneseme do bytu. To již začínají kvést a pod listy mají desítky poupat.

Obří výpěstky, které můžeme vidět na výstavách, jsou většinou víceleté rostliny. U nich napočítáme desítky současně kvetoucích květů.

Jezírko v zimě

Zamrzlá vodní hladina je nebezpečná pro přezimující ryby. Vodní hladinou se do vody dostává kyslík, a naopak z vody odcházejí škodlivé plyny. Při déle trvajících silných mrazech se může vytvořit na jezírku silná vrstva ledu, která poškodí i vodní rostliny.

Stonky rostlin, které rostou v nádrži, například dutý rákos, před zimou neodřezáváme, protože jejich stonky pomáhají právě při výměně plynů. Led u nich také není tak silný a snadněji se láme při pohybu hladiny. Svazek větví plovoucí na hladině pomůže při slabších mrazech. Na stejném principu fungují i plováky z pěnového polystyrenu.

Jezírko by nemělo zamrznout

Jezírko v zimě chráníme před zamrznutím

Když hladina zcela zamrzne, musíme v ledu vytvořit otvor pro okysličení vody a únik plynů a ten udržovat nezamrzlý. Led můžeme šetrně rozrušit horkou vodou nebo žhavým železem, přezimující živočichové nám budou vděčni. Hladinu pak zakryjeme polystyrénovými deskami, kusy prken nebo svazky větví. Voda pak nezamrzne nebo jen nesouvislou vrstvou ledu.

K dispozici jsou i různé elektrické přístroje na principu čeření hladiny, vzduchování, ohřívání vody atd.

Foto autoři a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x