
Jiřinky v říjnu: Hlízy vyzvedneme z půdy po prvních mrazech
9. 10. 2020Také při podzimním uskladňování hlíz jiřinek začínáme s přípravami na příští květinovou sezonu. Na jaře postačí, aby v teple narašily, a koncem dubna je můžeme vracet do země.
Bramboříky jsou hezké, velmi oblíbené hlíznaté květiny. Pěstují se často ve vřesovištích, poblíž nižších jehličnanů nebo na skalkách.
Bramboříky lze s úspěchem pěstovat na zahradě také v okrasných nádobách nebo v okenních truhlíčcích.
Z druhů bramboříků kvetoucích ve středoevropských podmínkách na podzim je nejdůležitějším brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium, též neapolitanum). Vykvétá poměrně brzy v září až říjnu. ještě před vyrašením listů, které jsou podobné břečťanu a na rostlině vydrží po celou zimu. Pro dobré přežití rostliny v zahradě je nutné chráněné teplé sušší stanoviště, vhodná je zimní přikrývka a půdní drenáž.
Brambořík nachový (Cyclamen purpurascens) má výrazné odstíny karmínových květů a stálezelené listy zdobí světlá stříbřitá kresba. Kvete dříve než předchozí druh – v srpnu a září. Vyžaduje mírně zastíněná místa s teplou, propustnou, vápenitou půdou a nesnáší stále vlhké stanoviště.
Nejznámějším druhem bramboříku kvetoucím na jaře je Cyclamen cuom. Má proměnlivé zbarvení listů i barevné odstíny květů.
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.