Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
Jak květen svým názvem napovídá, většina rostlin kvete. Zahradní sezonu otvírají barvy, vůně i tvary květů. Květnový Zahrádkář připomíná, jak a kde si užít krás jara.
O truhlících platí: Čím větší, tím pro rostliny lepší. Mají v nich dostatek místa pro zakořenění a také vláha v nich vydrží déle. Přídavek pomalu rozpustného hnojiva do substrátu zajistí rostlinám dostatečnou výživu v deštivém období, kdy nemůžeme rostliny pravidelně přihnojovat zálivkou. Směs různých letniček nabízí i lepší zdravotní stav porostu, který není monokulturou a chorobám a škůdcům tolik nechutná. Když některá rostlina uhyne, ostatní vyplní volný prostor. Naopak, když je některá rostlina příliš bujná, sestřižením ji můžeme vrátit střídmější tvar.
Spolupracovníci časopisu Zahrádkář zahradní architekti Jana Kolková Rydvalová a Petr Kolka nabízejí v letošním cyklu článků nahlédnutí do svého pracovního deníku. V květnovém vydání popisují slovem a obrazem, které úpravy někdejšího statku doporučili k tomu, aby se stal mj. příjemným místem pro setkávání přátel. A tak například v rozvalinách bývalého chlívku vznikne jedno ze zahradních zákoutí pro posezení a debaty pod korunou růžového hlohu…
Celoroční cyklus pomologických diskusí o jabloních pokračuje v květnovém Zahrádkáři 2019 odrůdou Orion.
Patří mezi ně typická muškátová odrůda Pölöskei muskotály, chuťově plná a intenzivní Moldova, nebo Podarok Zaporožju, bezsemenná odrůda s malými a měkkými semeny Romulus a aromaticky velmi pestrá odrůda s chutí jahod, malin i ananasu Ananasnyj. Tyto odrůdy jsou náročné na stanoviště. Potřebují dostatek slunce. Daří se jim poroto ve vinařských oblastech nebo na nejteplejších lokalitách okrajových oblastí.
Jedná se o hrách určený ke konzumaci celých lusků. I když by se zdálo, že je to plodina běžná, hojně pěstovaná, není tomu tak. Je ještě dost lidí, kteří koupí cukrový hrách s tím, že jim narostou lusky s pěknými slaďoučkými semeny a ono to dopadne jinak. Ploché lusky se nenalévají, semen v nich je jen málo a jsou drobná, nenarůstají tak, jak by asi měly…
Mezi exotická koření s léčivými účinky, patří muškátový oříšek a muškátový květ. Ve skutečnosti jde o jádro plodu a míšek, který odděluje jádro od dužniny. Strom s názvem muškátovník vonný (Myristica fragrans) dorůstá výšky 8–16 m a pěstuje se v tropech.
Drobné květy jsou podobné konvalince a příjemně voní. Plodem je hladká bobule, okrově žlutá (podobná meruňce). Dužnaté oplodí v době zralosti puká a obnažuje semeno pokryté chrupavčitým vláknitým dužnatým míškem rozděleným na 10–15 úzkých jasně červených proužků. Tento míšek se strhává (odlupuje) a suší se. Když změní barvu na zlatavě žlutou, je prodáván pod názvem muškátový květ nebo tzv. macis.
Vlastní semeno je ještě kryto tvrdým osemením, po jehož odstranění zbude vlastní jádro (endosperm) se síťovitou strukturou bělošedé barvy a je známé jako muškátový ořech o velikosti 2–3 cm.
Na jaře jsme jednoduchým hřížením postranních větví okrasného nebo ovocného keře přiměli do země ponořenou část rostliny zakořenit. Pokud se nad místem zakořenění objevil nový výhon, můžeme výmladek oddělit.