Skleník v červenci: úroda plodů, závlaha, výživa, výsev

14. 7. 2020

Také v červenci má zahradní skleník své výhody, především v podobě plné sklizně plodové zeleniny. Je však třeba o rostliny dál pečovat.

Podle potřeby zaléváme, okopáváme a přihnojujeme. Z nových kultur můžeme vysít pekingské zelí.

Rajčata, cukety a papriky pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme jednou týdně kompletním hnojivem. Okurky jednou za čtrnáct dní ještě přihnojíme dusíkem.

K opylení a nasazení plodů rajčat dochází jen při vibraci květů. Pohyb uvnitř skleníku nejsnadněji zajistíme větráním. Průvan rajčatům na rozdíl od papriky a okurek nevadí.

Tyčkovým rajčatům vyvazujeme hlavní lodyhu a stále odstraňujeme všechny boční větve. Jejich růst ukončíme nad 8. až 10. vijanem zaštípnutím. Proti chorobám se bráníme preventivními postřiky.

Papriky vyvazujeme dalšími úvazy 15–20 cm od sebe. Plevelů se zbavíme okopávkou a pletím. Ničíme mšice, třásněnky, křísky, abychom bránili přenosu viróz. Předčasnému rozvoji bakterií skvrnitosti předejdeme postřikem měďnatými přípravky.

Paprika Hamík

Paprika odrůdy Hamík

Jakmile začneme papriku sklízet, chráníme skleníky a především fóliovníky před nadbytečnou vlhkostí. Ta je hlavní příčinou rozvoje chorob v místech, kde došlo k ulomení plodů nebo větví. Proto intenzivně větráme až do doby, než dojde k zaschnutí těchto ran.

  • Paprika nesnáší průvan, proto je ve skleníku ideální horní větrání a půlené dveře – otevíráme jen horní polovinu.

Okurkám hadovkám stále vyštipujeme boční výhonky za prvním listem, u odrůd s krátkými plody až za druhým listem.

Okurky hadovky dále navádíme na závěsy. Odplozené boční letorosty odstraňujeme. Po dosažení výšky vedení rostlinu zaštípneme a horní dva letorosty necháme volně růst dolů.

  • Pro okurky je důležitá dostatečná výživa dusíkem. Pokud nám mladé plody zasychají od špičky, ve většině případů je problémem přisušení nebo nedostatečná výživa dusíkem. Vhodné je k plnohodnotnému hnojivu přidávat ledek amonný s vápencem nebo močovinu.

Při velmi vysokých teplotách dostatečně větráme. V červenci již větráme i v noci. V případě potřeby skleník i stíníme.

Prevence chorob a napadení škůdci

Skleník v červenci, schéma

Schematický plánek ukazuje možnost rozmístění plodin ve skleníku  3×2 metry

Abychom se vyvarovali nepříjemnostem se škůdci, ošetříme preventivně rajčata a okurky proti plísním a okurky, papriky i rajčata proti sviluškám, třásněnkám, případně i molicím některými z povolených přípravků. Aktuální informace najdeme v Rostlinolékařském portálu.

Skleníkové výsevy zeleniny v červenci

Polovina července je optimální pro výsev pekingského zelí na předpěstování sazenic. Například Manoko, Parkin, Concord.

Parkin F1 je polopozdní hybrid vhodný i pro dlouhodobější skladování. Rostlina dosahuje střední velikosti, vnější listy má vzpřímené až polovzpřímené, tmavě zelené, středně bublinaté. Pevná, krátká, soudečkovitá hlávka je polouzavřená až uzavřená, se středně dlouhým vnitřním košťálem a velmi dobrou vnitřní strukturou. Srdéčko je pevné, poměrně husté, středně žluté barvy. Hmotnost hlávek je asi 1,5–2,5 kg. Má velmi vysokou toleranci vůči listovým chorobám včetně alternariové skvrnitosti listů. Lze sklízet již za 60 dnů po výsevu.

 

Concord F1 je středně pozdní až pozdní odrůda pro letní a podzimní sklizně. Rostliny jsou středně vysoké. Listy má středně dlouhé, úzce obvejčité s okrouhlým vrcholem, středně bublinaté, středně až tmavě zelené. Hlávka je nízká až střední, na podélném řezu elipsovitá, středně uzavřená, se zeleným vrcholem a zašpičatělým vnitřním košťálem.

  • Výsev je vhodné i ve skleníku chránit netkanou textilií, která se osvědčuje jako mechanická ochrana proti škůdcům (dřepčíci, květilky) a navíc zabrání přeschnutí výsevu a zlepší tím vzcházení rostlin.

Počátkem měsíce, je také optimální doba pro předpěstování sazenic listové čekanky. Předpěstované sazenice z tohoto termínu výsevu vysazujeme v srpnu. Listová čekanka patří mezi moderní, dieteticky hodnotné salátové zeleniny.

Čekanka Palla Rossa

Červený typ čekanky, odrůda Anna

Zelená čekanka Bravo

Zelená listová čekanka Pan Di Zucchero, odrůda Bravo

  • Můžeme si vybrat červený typ Palla Rossa, např. odrůdu Anna , která se vyznačuje vitálním vzrůstem a dobrým zdravotním stavem.

Je odolná k praskání a vybíhání do květu. V chlazeném skladu vydrží hlávky až tři měsíce. Snáší přímrazky.

  • Nebo zelený typ Pan di Zucchero, např. odrůdu Bravo s vysoce válcovitými, vyrovnanými hlávkami tmavozelené barvy a s listovou manžetou připomínající hlávky pekingského zelí. Výška rostliny je 35–40 cm.

V chlazeném skladu lze uchovat 2–3 měsíce. Zvláště typ Pan di Zucchero je velmi zajímavou listovou zeleninou pro podzimní sklizně.

Foto archiv autora

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 9. 2024

Náš tip: krásné podzimní květy trvalky sasanky japonské

Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x