Pomoc, nebo újma? Zlatohlávek, dřevokazná houba, nemoc plevele

18. 7. 2021

Rostlinolékař vysvětluje, s čím se také můžete setkat v zahradě, k čemu to je dobré, nebo co je třeba změnit k lepšímu. Přečtěte si, jak žije zlatohlávek a které nemoci předejít.

Pevník napadá ovocné dřeviny

Na ovocných stromech a keřích se mohou objevit stříbřité listy. Zprvu na jedné větvi, napřesrok v celé koruně. Jde o projev houbové choroby. Dřevinu napadla dřevokazná houba pevník nachový (Chondrostereum purpureum). Vyskytuje se na nejrůznějších dřevinách, také na slivoních, třešních, višních, broskvoních, meruňkách, jabloních, hrušních a rybízech.

Pevník nachový (Cetonia aurata)

Dřevokazná houba pevník nachový na kmeni višně. V koruně se projevuje stříbřitým vzhledem listů.

Kromě toho, že je pevník příčinou tzv. bílé hniloby dřeva, produkuje i speciální toxin, který se rozvádí do celého stromu a v listech pak způsobuje odumírání některých buněk. Mrtvé buňky poté nahrazuje vzduch. Právě ten je příčinou typického stříbřitého vzhledu listů.

  • Jedinou možnou ochranou dřevin je správně prováděný řez a okamžité a účinné ošetření všech mechanických poškození.

Zlatohlávek na zahradě: ozdoba i pomocník

Dotaz čtenáře: Již několik roků se nám v nevytápěném skleníku vyskytuje zlatohlávek zlatý, který se moc líbí dětem. Skleník každoročně hnojím koňským hnojem a při jeho zarývání jsme našli spoustu (asi tři litry) velkých larev tohoto brouka. Ty jsem posbíral a dal do kompostu. Mohou brouci škodit pěstovaným rostlinám – paprikám, rajčatům, okurkám?

Odpověď: Larvy (ponravy) zlatohlávka zlatého (Cetonia aurata), které jsou podobné ponravám chroustů, se živí mrtvým organickým materiálem v trouchnivějícím dřevě, v pařezech, v tlejícím listí, na hnojištích či v kompostech. V kompostu také přezimují. Živým kořenům neškodí.

Dospělí brouci se živí pylem, nektarem a ojediněle zralými plody. Je to asi to nejlepší, co jste pro tyto krásné brouky mohli udělat, když jste larvy přenesli do kompostu,.

Bílá puchýřnatost na kokošce

Kokoška poškozená bílou puchýřnatostí

Proč se kroutí kokoška

Poměrně častým plevelem je kokoška pastuší tobolka. Někdy se však zkroutí a objeví se na ní bílé ztlustliny. O jakou nemoc jde a je přenosná na jiné rostliny?

Tato nemoc kokošky pastuší tobolky (Capsella bursa-pastoris) se jmenuje bílá puchýřnatost brukvovitých.

Dříve se choroba nazývala plíseň bělostná (Albugo candida).

Napadá poměrně široký okruh rostlin. Například hořčici bílou a křen selský.

Z pěstovaných druhů pak ojediněle napadne ředkvičky, případně ředkve. Škody na užitkových rostlinách jsou většinou velmi malé.

Naopak poškození plevelné kokošky bývá silné. Proto je možné tuto chorobu považovat spíše za užitečnou.

Foto autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

30. 7. 2021

Co mají společné pelargonie, muškáty a čapí zobáky

Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mohou být pěstovány i na větrných místech a zůstávají dlouho pěkné, i když je občas zapomeneme zalít. Kvetou po celou vegetační sezonu od časného jara do pozdního podzimu.

zobrazit další rady a tipy