Pomoc, nebo újma? Zlatohlávek, dřevokazná houba, nemoc plevele

18. 7. 2021

Rostlinolékař vysvětluje, s čím se také můžete setkat v zahradě, k čemu to je dobré, nebo co je třeba změnit k lepšímu. Přečtěte si, jak žije zlatohlávek a které nemoci předejít.

Pevník napadá ovocné dřeviny

Na ovocných stromech a keřích se mohou objevit stříbřité listy. Zprvu na jedné větvi, napřesrok v celé koruně. Jde o projev houbové choroby. Dřevinu napadla dřevokazná houba pevník nachový (Chondrostereum purpureum). Vyskytuje se na nejrůznějších dřevinách, také na slivoních, třešních, višních, broskvoních, meruňkách, jabloních, hrušních a rybízech.

Pevník nachový (Cetonia aurata)

Dřevokazná houba pevník nachový na kmeni višně. V koruně se projevuje stříbřitým vzhledem listů.

Kromě toho, že je pevník příčinou tzv. bílé hniloby dřeva, produkuje i speciální toxin, který se rozvádí do celého stromu a v listech pak způsobuje odumírání některých buněk. Mrtvé buňky poté nahrazuje vzduch. Právě ten je příčinou typického stříbřitého vzhledu listů.

  • Jedinou možnou ochranou dřevin je správně prováděný řez a okamžité a účinné ošetření všech mechanických poškození.

Zlatohlávek na zahradě: ozdoba i pomocník

Dotaz čtenáře: Již několik roků se nám v nevytápěném skleníku vyskytuje zlatohlávek zlatý, který se moc líbí dětem. Skleník každoročně hnojím koňským hnojem a při jeho zarývání jsme našli spoustu (asi tři litry) velkých larev tohoto brouka. Ty jsem posbíral a dal do kompostu. Mohou brouci škodit pěstovaným rostlinám – paprikám, rajčatům, okurkám?

Odpověď: Larvy (ponravy) zlatohlávka zlatého (Cetonia aurata), které jsou podobné ponravám chroustů, se živí mrtvým organickým materiálem v trouchnivějícím dřevě, v pařezech, v tlejícím listí, na hnojištích či v kompostech. V kompostu také přezimují. Živým kořenům neškodí.

Dospělí brouci se živí pylem, nektarem a ojediněle zralými plody. Je to asi to nejlepší, co jste pro tyto krásné brouky mohli udělat, když jste larvy přenesli do kompostu,.

Bílá puchýřnatost na kokošce

Kokoška poškozená bílou puchýřnatostí

Proč se kroutí kokoška

Poměrně častým plevelem je kokoška pastuší tobolka. Někdy se však zkroutí a objeví se na ní bílé ztlustliny. O jakou nemoc jde a je přenosná na jiné rostliny?

Tato nemoc kokošky pastuší tobolky (Capsella bursa-pastoris) se jmenuje bílá puchýřnatost brukvovitých.

Dříve se choroba nazývala plíseň bělostná (Albugo candida).

Napadá poměrně široký okruh rostlin. Například hořčici bílou a křen selský.

Z pěstovaných druhů pak ojediněle napadne ředkvičky, případně ředkve. Škody na užitkových rostlinách jsou většinou velmi malé.

Naopak poškození plevelné kokošky bývá silné. Proto je možné tuto chorobu považovat spíše za užitečnou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x