Levandule potřebuje správný a pravidelný řez, odmění záplavou květů

19. 6. 2023

Levandule roste snad na každé zahrádce. Krásně vypadá, nádherně voní, z jejích květů se dělají nejrůznější voňavé dekorace a ještě je léčivá.

V přírodě jsou zástupci rodu rozšířeni na severní polokouli od Kanárských ostrovů přes Středomoří až po Arabský poloostrov a Indický subkontinent.

Levandule má vícero druhů – levandule prostřední (L. intermedia), korunkatá (L. stoechas), zoubkatá (L. dentata), ovšem nejčastěji se pěstuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia), která je spolehlivě mrazuvzdorná. To o té korunkaté a zoubkaté říci nemůžeme.

Levandule potřebuje pravidelný řez

Levandule je pastvou pro včely

U levandule lékařské existují kultivary, které se liší barvou květů. Ta může být ve více odstínech od sytě modré až modrofialové až po modrošedé tóny, dále růžová a bíla.

Pěstování levandule je snadné

  • Levanduli pěstujeme na místě s celodenním sluncem  a v propustné půdě. Snáší poměrně dobře přísušek.
  • Půda by měla být spíše zásaditá než kyselá, nepotřebuje téměř hnojit a se zálivkou bychom měli být také opatrní. Nemá ráda vlhké prostředí.
  • Vzdálenost rostlin při výsadbě záleží na tom, zda chceme vytvořit obrubu záhonu, nebo pěstovat solitérní rostliny. Pak volíme rozteč aspoň 70 cm. Sázíme nejlépe mladé rostliny, které ještě nejsou na bázi dřevnaté.
  • Můžeme si koupit rostlinu v květináči, což je nejsnazší. Hned také vidíme barvu květu. Lze ji také úspěšně řízkovat bylinnými řízky nebo pěstovat ze semen. U řízků máme jistotu zachování kultivaru, u semenáčků to bude spíše překvapení. Levandule se na dobrém stanovišti může sama snadno přesévat.

Levandule začíná kvést obvykle od poloviny června a dokvétá během července, případně začátkem srpna. Pokud chceme květy sklízet pro různé dekorace, nesmíme je nechat plně rozkvést. Proto stonky stříháme bez listů nebo i s listy, ale nikdy nezasahujeme  do dřevité části. Nejlépe použijeme ostré nůžky.

Levandule, kdy ji stříhat na sušení

Pro použití levandule na dekorace necháme květy vykvést jen z půlky

Květy lze sušit několika způsoby na teplém, vzdušném místě:

  • Rozložíme je na papír do tenké vrstvy.
  • Svážeme je do menších svazečků a zavěsíme květy dolů. Je možné použít i sušičku, ale pozor na příliš vysokou teplotu. Stačí 30 stupňů.

Za 1 – 3 týdny jsou květenství suchá.

Řez je každý rok víc než nutný!

Aby byla levandule hezká a bohatě kvetla, potřebuje pravidelný řez. Vzhledem k tomu, že to není klasická trvalka, ale polokeř, u kterého spodní část rostliny časem zdřevnatí, má řez svá specifika. Pokud řez vynecháme, během pár let vznikne ne moc pěkné koště. Při správném řezu bude tvořit krásné bochánky a vydrží nám 10 – 15 let.

Levandule potřebuje zmlazovací řez

Na jaře odstraňujeme suché větvičky a ostatní větvičky zastřihneme tak, abychom vytvarovali polokouli.

  • První řez následuje po odkvětu na přelomu července a srpna. Pokud jsme květy již dříve nesklidili, odstříhneme všechny květy těsně nad listy. Zabráníme tak pozdějšímu vysemeňování.
  • Druhý řez, zásadní, přichází na řadu na jaře koncem března, kdy levandule začíná rašit. Rány se díky tomu dobře zacelí. Nikdy nezasahujeme do dřevité části, ze které by rostlina již neobrazila.
    Odstříhneme jednotlivé větvičky tak, aby kousek bylinné části zůstal nad tou dřevitou, nad cca 3 pupeny a rostlina měla pěkný polokulovitý tvar. Také odstraníme všechny suché a poškozené větvičky. Tento řez plánujeme na období, kdy nehrozí žádné ranní deště ani mrazíky.

Řez bychom neměli žádný rok vynechat. Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení.

Foto Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x