
Dárky s vůní levandule si snadno vyrobíme doma
10. 6. 2023Středomořská kráska, levandule, lidově nazývaná dulenka či špikrnát sice není v Čechách původní, přesto voní na mnohých zahradách.
Levandule roste snad na každé zahrádce. Krásně vypadá, nádherně voní, z jejích květů se dělají nejrůznější voňavé dekorace a ještě je léčivá.
V přírodě jsou zástupci rodu rozšířeni na severní polokouli od Kanárských ostrovů přes Středomoří až po Arabský poloostrov a Indický subkontinent.
Levandule má vícero druhů – levandule prostřední (L. intermedia), korunkatá (L. stoechas), zoubkatá (L. dentata), ovšem nejčastěji se pěstuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia), která je spolehlivě mrazuvzdorná. To o té korunkaté a zoubkaté říci nemůžeme.
U levandule lékařské existují kultivary, které se liší barvou květů. Ta může být ve více odstínech od sytě modré až modrofialové až po modrošedé tóny, dále růžová a bíla.
Levandule začíná kvést obvykle od poloviny června a dokvétá během července, případně začátkem srpna. Pokud chceme květy sklízet pro různé dekorace, nesmíme je nechat plně rozkvést. Proto stonky stříháme bez listů nebo i s listy, ale nikdy nezasahujeme do dřevité části. Nejlépe použijeme ostré nůžky.
Květy lze sušit několika způsoby na teplém, vzdušném místě:
Za 1 – 3 týdny jsou květenství suchá.
Aby byla levandule hezká a bohatě kvetla, potřebuje pravidelný řez. Vzhledem k tomu, že to není klasická trvalka, ale polokeř, u kterého spodní část rostliny časem zdřevnatí, má řez svá specifika. Pokud řez vynecháme, během pár let vznikne ne moc pěkné koště. Při správném řezu bude tvořit krásné bochánky a vydrží nám 10 – 15 let.
Na jaře odstraňujeme suché větvičky a ostatní větvičky zastřihneme tak, abychom vytvarovali polokouli.
Řez bychom neměli žádný rok vynechat. Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení.
Foto Shutterstock
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.