Levandulové nápady pro tvořivé prsty a voňavé dekorace

14. 7. 2019

Počátkem léta se klásky levandule barví do fialově, růžově, modré i bílé. Vázané do copu, věnečku nebo kytice zdobí byt celou zimu. Podívejte se, jak na to.

Celé svazky s květenstvím můžeme také vkládat do šatníků proti molům v textilních sáčcích, které ozdobíme ubrouskovou technikou – nejlépe motivem levandule.

Levandulové dekorace

V levandulovém stylu můžeme také obnovit starou stoličku, židli nebo květináč.

Postupy pro inspiraci

Srdce

Pro výrobu věnečku si připravíme svazek suché trávy nebo sena, který vedeme do dvou stran. Oba proudy ovíjíme provázkem, tvarujeme, konce spojíme střed a vše pevně utáhneme provázkem. Středový proud můžeme ovinout tak, aby vznikl korpus ve tvaru srdce. Na tento základ začneme navazovat levanduli.

 

Od špičky postupně v každé řadě přidáváme klásky levandule a ovíjíme je provázkem. Dlouhé stvoly průběžně podle potřeby zkracujeme, jenom u středu je necháme dlouhé, abychom jimi zakryli prostředek. Stejně dokončíme i druhou půlku a vnitřek ještě ovážeme ozdobnou stužkou.

Cop

Pro levandulový cop si připravíme korpus ze sena. Vezmeme silný svazek trávy, který stáhneme provázkem. Rozdělíme jej na tři prameny, jež spleteme do silného copu a zavážeme. Oba konce rovně zastřihneme.

Lépe se nám bude plést z poddajného materiálu, čehož docílíme tím, že seno předem namočíme do vody. Korpus pak začneme zdobit svazky levandule, které zasunujeme do mezer výpletu.

 

Mezery v upleteném copu si přitom rozevíráme špičkou nůžek, do nichž zasunujeme konce svazků. Asi 2,5 m dlouhou stuhu přeložíme na polovinu a cop ovineme křížením až k druhému konci. Zde stuhu zavážeme na mašli.

Pugétek do skříně

Pro výrobu klásku do skříně si připravíme úzkou stužku, asi metr dlouhou. Přeložíme ji na půlku, abychom měli dva stejně dlouhé konce. Z levandule uvážeme kytičku s lichým počtem dvojic klasů, například 15 dvojic, tedy celkem 30 klásků. Svazek těsně pod květy svážeme stužkou.

Potom ohneme stonky o 180° a mašličku začneme protahovat mezi dvojicemi stonků. Oba konce stužky střídavě proplétáme současně ve dvou řadách nad sebou. Pleteme spirálovitě stále stejným směrem.

 

Na konci klásku stužku svážeme do mašle. Nesvázané květy by se jinak po uschnutí drolily. Levanduli můžeme také jednoduše svázat květy dovnitř a stonky zavázat mašlí. Ozdobné klásky vkládáme do skříní, nebo prádelníků pro provonění a jako ochranu před moly.

Sáček

Do prádelníků a skříní můžeme též vkládat sáčky s celými svazky levandule i s květenstvím. Na plátěný sáček lepidlem na textil nalepíme motiv levandule, vystřižený z papírového ubrousku. Také textilním fixem lze označit sáček nápisem.

 

Stolička

Ve stejném levandulovém stylu můžeme ozdobit i stoličku. Starou stoličku, nebo židli natřeme bílým Balakrylem a necháme barvu zaschnout. Potom namalujeme kytičku levandule tenkým štětcem a akrylovými barvami.

Foto autorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

16. 12. 2019

Vánoční květiny pro sváteční radost, někdy však příliš krátkou

Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou. Jednou z mála pokojových květin, která nás může těšit svými květy po celý rok je africká fialka Saintpaulia.

zobrazit další rady a tipy