Levandule: nápady pro tvořivé prsty a voňavé dekorace

11. 7. 2020

Od počátku léta se klásky levandule barví do fialové, růžové, modré i bílé. Vázané do copu, věnečku nebo kytice zdobí byt celou zimu. Podívejte se, jak na to.

Celé svazky s květenstvím lze využít jako přípravek proti molům s dekorativním vzhledem. Vložíme je do textilních sáčků, které ozdobíme ubrouskovou technikou – nejlépe motivem levandule.

Levandulové dekorace

Postupy pro inspiraci

Srdce

K výrobě věnečku si připravíme dva svazky suché trávy nebo sena. Obě části ovíjíme provázkem, konce spojíme a vše pevně stáhneme provázkem. Středový spoj dvou svazků ovineme tak, aby vznikl korpus ve tvaru srdce. Na tento základ začneme navazovat levanduli.

Od špičky postupně v každé řadě přidáváme klásky levandule a ovíjíme je provázkem. Dlouhé stvoly průběžně podle potřeby zkracujeme, jenom u středu je necháme dlouhé, abychom jimi zakryli prostředek. Stejně dokončíme i druhou půlku a vnitřek ještě ovážeme ozdobnou stužkou.

Cop

Pro levandulový cop si připravíme korpus ze sena. Vezmeme silný svazek trávy, který stáhneme provázkem. Rozdělíme jej na tři prameny, jež spleteme do silného copu a zavážeme. Oba konce rovně zastřihneme.

Lépe se nám bude plést z poddajného materiálu, čehož docílíme tím, že seno předem namočíme do vody. Korpus pak začneme zdobit svazky levandule, které zasunujeme do mezer výpletu.

Mezery v upleteném copu si přitom rozevíráme špičkou nůžek, do nichž zasunujeme konce svazků. Asi 2,5 m dlouhou stuhu přeložíme na polovinu a cop ovineme křížením až k druhému konci. Zde stuhu zavážeme na mašli.

Pugétek do skříně

Pro výrobu klásku do skříně si připravíme úzkou stužku, asi metr dlouhou. Přeložíme ji na půlku, abychom měli dva stejně dlouhé konce. Z levandule uvážeme kytičku s lichým počtem dvojic klasů, například 15 dvojic, tedy celkem 30 klásků. Svazek těsně pod květy svážeme stužkou.

Potom ohneme stonky o 180° a mašličku začneme protahovat mezi dvojicemi stonků. Oba konce stužky střídavě proplétáme současně ve dvou řadách nad sebou. Pleteme spirálovitě stále stejným směrem.

 

Na konci klásku stužku svážeme do mašle. Nesvázané květy by se jinak po uschnutí drolily. Levanduli můžeme také jednoduše svázat květy dovnitř a stonky zavázat mašlí. Ozdobné klásky vkládáme do skříní, nebo prádelníků pro provonění a jako ochranu před moly.

Levandulový sáček do prádelníku

Na plátěný sáček, lepidlem na textil nalepíme motiv levandule, vystřižený z papírového ubrousku. Také textilním fixem lze označit sáček nápisem.

Stolička

Ve stejném levandulovém stylu můžeme ozdobit i stoličku. Starou stoličku, nebo židli natřeme bílým Balakrylem a necháme barvu zaschnout. Potom namalujeme kytičku levandule tenkým štětcem a akrylovými barvami.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x