V létě na podrážděnou pokožku či průjem pomůže čaj z bylinek

6. 8. 2023

Přichází poslední letní měsíc, ve kterém se snažíme nasbírat teplo ze slunce, zážitky, cestovat, relaxovat. Čaj nám může v mnohém pomoci.

Na zácpu sušené švestky, na průjem silný čaj

Jedním z průvodních znaků při změně místa či každodenního rytmu bývá zácpa nebo průjem. U zácpy si pomůžeme jednoduchým a rychlý řešením v podobě  nasušených švestek.  Stačí večer namočit aspoň 3 ks do vlažné vody, kterou ráno na lačno vypijeme a švestky sníme nebo si je nakrájíme do müsli, vločkové kaše či jiného ranního pokrmu.

Silný zelený čaj

Zelený čaj nejen povzbudí, ale pomůže i při střevních potížích

Průjem bývá záludnější. Může mít řadu příčin od nezvyku na jídelníček v destinacích kam cestujeme, jednoduché kvasné infekce až po skutečné těžké infekce, kdy je nezbytné vyhledat lékaře. První pomoc při problémech nám poskytne silný zelený nebo černý čaj.

U dospělého použijeme na 1 lžičku čaje jen 100/150 ml vody a necháme déle, asi 10 minut vylouhovat, aby se uvolnily třísloviny. Vlažný čaj pijeme pozvolna po doušcích a dále popíjíme průběžně během dne.

  • Mochna nátržník 

Máme-li přírodu kolem, sáhneme po mochně. Vydloubneme kus kořene, nakrájíme a 1 lžičku krátce povaříme v 200 ml vody a necháme 10–15 minut louhovat. Osvědčenou rostlinou je také benedikt lékařský. Při cestách se vyplatí přibalit tinkturu do zavazadla.

Čaj z bylinek nejen na podrážděnou pokožkou

  • Pravý čaj

Slunce není vždy léčivé. Letní podrážděnou pokožku po slunění zklidní opět silně vylouhovaný pravý čaj. Opakovaně se s ním opláchneme a necháme bez utření zaschnout. Ještě účinnější je obklad.

  • Třezalkový olej

Na příliš osluněnou pokožku či na spáleniny při grilování okamžitě pomůže okamžitě třezalkový olej. Dokáže zabránit i loupání, jen se po jeho použití musíme stáhnout druhý den mimo sluneční paprsky. Třezalka je fotosenzibilní a na slunci může vyvolat skvrny.

Pokožku zklidní třezalka

Okamžitou pomoc při podráždění pokožky pocítíme při aplikaci třezalkového oleje

  • Měsíček

Dalším pomocníkem, který zklidní i silně připálenou pokožku, je měsíček lékařský. Čaj si připravíme z 1 lžičky květů měsíčku, kterou zalijeme 150 ml vody, necháme krátce převřít a louhovat přikryté 10 minut. Přikládáme jako obklad.

Výtečně funguje také olej či mast. Také můžeme nakapat měsíčkovou tinkturu do masti na spáleniny a znova promíchat.

Vysoké teploty také přispívají k oteklým nohám. Mírným řešením bude opět čaj z měsíčku v poměru 1 lžička na 2 dl vody. Pijeme 2–3 x denně mezi jídly. Tento čaj současně harmonizuje metabolismus a má lehce projímavý účinek. Dokonce jej užijeme na zanícené oči nebo koupele nohou, kdy si připravíme na výplachy silnější odvar. 1 polévkovou lžíci na 150-200 ml vody.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský připravený na macerování v oleji

  • Aloe vera

Rostlina aloe vera má širokospektrální léčivé účinky. Tedy není divu, že i ji použijeme při podráždění kůže. Na postižené místo dáme vnitřní gelovou hmotu listu, který nejdříve podélně rozřízneme.

  • Bylinky pomohou i s vyrážkou na slunce

Smícháme 100 g listu jahodníku, 30 g nati přesličky rolní a 20 g nati kopřivy. Polévkovou lžíci zalijeme 2 dl vřelé vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme nalačno a neslazené 3 x denně.

Slunce, byluinky, relax

Bylinkové směsy

V létě usušené bylinky se hodí na výrobu domácích relaxačních pytlíčků

Vůni letní sečené louky můžeme uschovat do plátěných či gázových pytlíků, které jsou později hezkým vzpomínkovým dárkem na letní dny. Osvěží organismus, podpoří metabolismus, pomůže oteklým nohám i při revmatismu a zjemní pokožku.

Lázeň si připravíme i jen pro dobrou náladu. Nasbíráme si vlastně voňavé seno z lučních bylin, jako je mateřídoušky, šalvěj, svízel, zvonky, řebříčky, kopretiny, kontryhel a posečené trávy, napěchujeme polštářky o rozměrech okolo 15 x 10 cm a krátce mírně povaříme v 1–2 l vody. Odvar i s polštářkem přidáme do koupele a dopřejeme si voňavé relaxování.

Foto Shutterstock a Květa Korečková

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x