Zahrádkář 5/2018: u krále skalky, výsevy patisonů, cuket, okurek…

27. 4. 2018

Se Zahrádkářem můžete v květnu mj. vybírat dřeviny pro živý plot, poohlédnout se po nejlepších českých růžích, sázet teplomilnou zeleninu, ochutnávat dobroty i tvořit.

 V království z květů a kamene

Jestliže toužíte po lásce na celý život, založte si skalku. Přesně to udělal slovutný skalničkář Zdeněk Zvolánek už před padesáti lety a není dne, kdy by ho pohled na milované království stvořené z květů a kamene nečinilo šťast­ným.

 

Autor mnoha odborných článků psaných nejen v českém, ale také v anglickém jazyce, přednášek a inspirativní publi­kace České skalky, podle které si můžeme moderním způsobem postavit skalku, vděčí za celoživotní lásku k alpínkám snaze své maminky zkultivovat strmý svah za chalupou. Také máte pocit, že slovo skalka evokuje spíš dílko menších rozměrů? Nenechte se tím zmást, zelený ráj pana Zdeňka má gargantuovské proporce, a pokud si jej člověk chce prohlédnout opravdu zevrubně, pár hodin mu k tomu nestačí.

 

  • Pátý Zahrádkář roku 2018 se do Zvolánkova království vypravil, aby zlomek té krásy přiblížil. Dozvěděl se i leccos o strategii, která zem za chalupou proměnila v zemi pohádkovou.

Sázíme papriky, rajčata, vyséváme nakládačky, cukety

Počátkem května vyséváme na venkovní záhony cukety a patisony. Vyséváme 2–3 semínka do hnízd do hloubky okolo 5–7 cm. Po vzejití ponecháme dvě rostlinky. Můžeme si zvolit zelenou a žlutou cuketu nebo jedno hnízdo cukety a jedno hnízdo patisonů.

V polovině května, jakmile pomine riziko nočních přímrazků, vysadíme předpěstovanou sadbu rajčat, paprik a lilku. Předpěstovanou papriku sázíme nejlépe do dvojřádku 40–50 cm a rostlinky v řádku od sebe 30–40 cm. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme. Po výsadbě až do sklizně zaléváme vydatně, ale tak, aby zemina mezi jednotlivými intervaly dostatečně proschla, čímž zajistíme nezbytně nutný přístup vzduchu ke kořenům.
Tyčková rajčata sázíme nejlépe 50–60 cm od sebe v řádku i mezi řádky, po výsadbě zaléváme vydatně, abychom zajistili dobré uchycení a růst sazenic.

Sadba okurek

Sadba okurek

  • Jak zřejmo, Zahrádkář připomíná a doporučuje pravidla, které se mohou zdát už zavedená. Ale každý jednou začíná a krom toho se mohlo stát, že jsme zatím na pečlivost při své zálibě neměli čas. Letos to konečně stihneme, jak se patří…

Které dřeviny vybrat do živého plotu

Pro atraktivní barevnou proměnlivost se hodí opadavé listnáče. Celoroční clonu zase poskytnou dřeviny stálezelené. Pozor na druhy rostlin ohrožované škůdci víc než v minulosti. Některé rostliny se po letech jen těžko drží na uzdě, Jiné nepříjemně překvapí svou dlouhodobou přízemností. Další poškodí holomráz nebo larvy lalokonosce.

Třezalka Hidcote

Keřovitá třezalka Hidcote

  • Květnový Zahrádkář přináší tipy na informace, které je dobré při výběru rostliny zjistit a poté volbu přizpůsobit danému místu i své představě. V článku je řeč také o ovocných živých plotech, které vedle svého účelu poskytují i zdravou sklizeň.

Nenechte si ujít žádné z témat květnového Zahrádkáře, nepřehlédněte ani tipy na kvalitní zahradní techniku, vyzkoušejte recepty na placky a bylinkové pomazánky. Až budete časopisem listovat, zkuste si všimnout, jak poutavě šustí papír. Internet sice dokáže ten zvuk napodobit, ale originál je originál.  Stejně jako Zahrádkář 5/2018.

Obsah

Jubilejní rok ovocnáře a pedagoga Josefa Suse
Květen v okrasné zahradě – kalendárium
Rozanne, nejlepší kakost nového milénia
Jak začít III. Průvodce založením zahrady
Jaké vybrat dřeviny – živé ploty
Nejlepší české růže
Velká ekologie na malé zahrádce pro naše nejmenší
Kigélie africká – salámový strom
V království květů z kamene
Květen v ovocné zahradě – kalendárium
Poznáme aktinidii podle květů?
Řez ovocných stromů V.
Má smysl pěstovat staré odrůdy?
Květen v zeleninové zahradě
Sázíme papriky, rajčata, vyséváme nakládačky, cukety
Zelseed – nový partner pro šlechtění cukrové kukuřeice
Regulace teploty v pařeništi, studené pařeniště
Okurky z Moravossedu
Ochrana rostlin v květnu
Ochrana meruněk proti mrazu
Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích a truhlících
Moruše z Pukanca
Biologicky proti svilušce
Václav Větvička odpovídá
Květen, květy a květenství – fejeton
Velký rotační kypřič, nebo malou okopávačku?
Zahrádkářské akce

Zahrádkářka, příloha pro ženy, muže i děti

Placičky ze zahrádky

  • jáhlové bramboráky
  • brokolicové placičky s pórkem
  • cuketo-sýrové placky
  • kosmatice v libečkoředkvičkovém těstíčku

Přírodní pomazánky z bylinek

  • pomazánka z česneku medvědího
  • Maminkám k svátku
  • krabice konvalinková

Knižní tipy

  • Naklíčeno! Moje zero-waste kuchyně
  • Vařit dokáže každý

Hvězdy stříbrného plátna – Polabský motýl 2018

Předplaťte si Zahrádkář

Archiv časopisu Zahrádkář od roku 2000

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x