Skalničky a jiné miniaturní rostliny do nádob na zahradu

25. 9. 2021

Z množství okrasných rostlin vhodných do nádob a ke kombinacím s dalšími vybírám pro tento článek pěstitelsky zajímavé zástupce několika různých rodů.

Pochybek

Pochybky (Androsace) jsou drobné rostliny, které na jaře bohatě kvetou. Setkat se můžeme nejspíše s Androsace carnea (květ bílý) a jeho kultivarem Rosea (květ růžový).

Zajímavý je i Androsace sempervivoides. Tvoří výrazné růžičky listů a na nich výběžky s mladými rostlinami, takže je opravdu podobný netřeskům.

Kociánek

Sice miniaturní, ale v květu nápadný a ozdobný je kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) Roy Davidson.

Trávnička

Bochánkovitě rostoucí a velmi bohatě růžově kvetoucí je zakrslá trávnička (Armeria juniperifolia, dříve Armeria caespitosa). Vysoká je kolem 5 cm a při jejím pěstování nezapomeneme nádobu důkladně drenážovat, aby rostlina neuhnívala.

Z dalších trávniček je hezká třeba Armeria maritima Vesuv s listy červenozelenými až tmavočervenými anebo pestrolistá Nifty Thrifty.

Hořec

Hořce (Gentiana) patří mezi stěžejní skalničky. Je to rozsáhlý rod a některé hořce jsou pěstitelsky velmi náročné.

Zde připomenu nízké a atraktivní druhy jako Gentiana acaulis (včetně některých kultivarů) a Gentiana clusii (oba kvetou na jaře a přidáme jim vápník), pak letní hořec, kupříkladu Gentiana septemfida (běžná humózní zahradní zemina) a pak krásný, plazivě rostoucí podzimní hořec Gentiana sino-ornata (zemina kyselejší) v barvě modré i bílé.

Hořec (Gentiana sino-ornata)

Hořec (Gentiana sino-ornata)

Koulenka

Rod koulenka (Globularia) zahrnuje stálezelené rostliny s kulovitými květenstvími tvořící husté koberečky. Vhodná je zejména Globularia cordifolia a Globularia cordifolia Alba s modrými a bílými květy anebo třeba výjimečně drobná Globularia repens Pygmaea.

Lomikámen

Velmi rozsáhlý a také pěstitelsky náročný rod lomikámen (Saxifraga) pro účely výsadby miniaturních rostlin do nádob hodně zeštíhlíme.

Zajímat nás bude zejména lomikámen vždyživý (Saxifraga paniculata) a jeho některé odchylky (Minutifolia, Cockscomb, Rex), pak kupříkladu lomikámen mozolnatý (Saxifraga callosa) anebo lomikámen dlouholistý (Saxifraga longifolia) tvořící vždy jen jednu velkou růžici.

Všechny uvedené lomikameny mají atraktivní stříbrozelené růžice a patří na místo s lehkým odklonem od přímého slunce.

Chudina

Nesmíme zapomenout také na chudiny (Draba) – droboučké, ale nápadně kvetoucí rostliny vhodné do nádob tvoří bochánky. Hezká je zejména Draba bryoides Imbricata (květy žluté) či Draba ×suendermannii (květy bílé).

Prvosenka

Připomenout si rozhodně zaslouží alespoň jedna prvosenka – prvosenka lemovaná (Primula marginata), která pochází z Přímořských Alp. Je ozdobná listem i květem, tvoří růžice. Spolehlivě roste a kvete, patří do půdy s přídavkem vápníku.

Silenka

Na stanoviště mírně chráněné před přímým sluncem můžeme také umístit velmi drobnou silenku bezlodyžnou (Silene acaulis).

Silenka bezlodyžná (Silene acaulis),

Silenka bezlodyžná (Silene acaulis)

Hvozdík

Z rozsáhlého rodu hvozdík (Dianthus) nám poslouží třeba Dianthus webbianus z Turecka tvořící tuhé polštáře s růžovými kvítky, anebo krásně sytě růžový Dianthus microlepis. U hvozdíků pamatujeme na dobrou drenáž.

Orlíček

Velmi hezký je také drobný orlíček (Aquilegia discolor) s modrobílými květy, kolem 10 cm vysoký.

Písečnice

Drobná polštářovitá rostlina, jen několik cm vysoká a pro nás velmi vhodná, je i písečnice (Arenaria tetraquetra, případně Arenaria lithops). Patří do dobře propustné zeminy.

Drnečka

Drnečka (Vitaliana primuliflora) tvoří drobné dekorativní polštářky a krásně žlutě kvete. Pamatujme na drenáž a problémy se zimním zahníváním.

Ramonda a Haberlea

Na místa s odklonem od slunce, do spár mezi kameny a zeminy s přídavkem vápníku patří atraktivní rostliny rodů Haberlea a Ramonda, tvořící růžice, ze kterých vyrůstají květy.

Ramonda myconi

Ramonda myconi

Mařinka

Rod mařinka (Asperula) známe i z tuzemských lesů. Pro nás je vhodná mařinka lesklá (Asperula nitida), drobná rostlina tvořící koberečky s růžovými kvítky. Přidáme vápník.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x