Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Sněť kukuřičná

< zpět
Autor: Antonín 2023-04-28 21:17:54

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Každý rok si doma na zahradě pěstujeme kukuřici, abychom si mohli opéct klásky, ale začala se nám na ni objevovat sněť. V literatuře jsem se dočetl, že se nemá set na stejné místo, což dodržujeme,ale nepomáhá to. Pak jsem se ještě dočetl, že se má osivo mořit Orthocidem, ale jak jsem zjistil, tak ten ,se už nevyrábí. Poradíte prosím,co by se dalo dělat jiného.

Autor: Ivan Dvořák 2023-04-29 07:05:34

Choroba přetrvává v zemi. Hluboko zarytá rok, u povrchu i tři roky. Měli byste přerušit přísun spor do země, jakmile se objeví ty bílé bobule, zlikvidovat je. Ty na stonku, listech, palicích. Odříznout, odlomit.
Jakmile totiž sněť dozraje, rozpráší se okolo ve velkém okruhu - na další tři roky.
Ta změna místa by byla ve stovkách metrů vzdálenosti. Bohužel, pokud začne prášit, máte jí na oblečení, na podrážkách, na nářadí, se kterým ryjete, okopáváte a roznášíte jí dál. A příští rok, po dešti to začne znovu.
Částečně by jí mohlo potlačit dusíkaté vápno, uvádí se účinek Pythium (Polyversum). Nejspíše s aplikací na povrch země a též na kukuřici.
Místo Orthocidu se na moření kukuřice používá Lumiflex. Otázkou je, jestli, když se choroba přenáší na rostoucí kukuřici třeba infikovanými kapkami deště, odrážejícími se od země, jestli to mořidlo ještě účinkuje a v jak velkém okolí obilek po výsevu likviduje spóry hub v zemi. Nejspíše jen v blízkém okolí a to co je v meziřadí už nevyčistí.
Ty mladé boule se dokonce v cizině konzumují. Už si ale nepamatuji kde by se o tom našlo více informací.

Autor: Heřman 2023-05-04 17:39:25

Pouze info k ORTHOCIDU. Ten se již od roku 1994, nedodává. Stejnou účinnou látku (captan) obsahuje přípravek MERPAN, který je povolen a prodává se.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 5. 2024

Půda a květnová péče o ni: okopávka, kypření, mulčování

Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace. Zejména kořenové zelenině svědčí výsev do hlouběji prokypřené půdy. Také vývoji a plodnosti rostlin prospívá kypření a okopávka.

zobrazit další rady a tipy