Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroba bobkovišně

< zpět
Autor: Luboš 2022-09-04 19:51:19

Dobrý den. Pár keřů Bobkovišní je v bídném stavu. Listy jsou jakoby okousané nebo jsou v nich dírky. Přírůstky nových listů skoro nejsou nebo rovnou zasychají. Dá se to nějak léčit nebo je lepší odstranit keře a vysadit na jaře nové. Přikládám foto. Předem děkuji za radu.

Připojený obrázek: Choroba bobkovišně
Autor: Ivan 2022-09-05 14:25:09

Jestliže jsou v listech dírky, jsou vykousané (jakoby znamená že tomu tak není), mohlo by být příčinou napadení lalokonoscem. Brouci vykousávají listy, larvy ničí kořeny. Barva listů by mohla směřovat k neschopnosti ožraných kořenů zásobit živinami. Také by mohla říkat, že substrát pod postiženými keři není odpovídající, že obsahuje hodně vápníku, nebo naopak je hodně kyselý. Nevěda, jak dlouho jsou rostliny v místě ani jaké mají podmínky více napsat nemohu. A jestliže je v zemi lalokonosec, nepomůže přesazení. Jedině léčba. Musíte ho dostat ze země i ze vzduchu. Třeba hlísticemi, nebo systémovými přípravky, insekticidy. Do půdy, na rostlinu.

Autor: SPCH 2022-09-05 18:46:19

Luboši, nejsou Vaše keříky dlouhodobě podmáčené?

Autor: Luboš 2022-09-06 05:07:12

Děkuji za radu. Kyselejší půda by mohla být a tu, už jsem začal řešit hnojením a okolní keře se zlepšují, dobarvují listy. Jedná se o živý plot cca 35 metrů dlouhý a vněm jsou dva keře, které jsou zdevastované. Tyto keře jsou v polostínu, půda promáčená není, když jsem začal vykopávat malé semenáčky jako budoucí případnou náhradu byla půda poměrně suchá. Ostatní keře jsou vitální s krásně zelenou barvou a mají stálé přírůstky. Jaký postřik mám tedy použít na Lalokonosce? Určitě sem přidám i další fotografie pro lepší představu problému.

Připojený obrázek: Choroba bobkovišně
Autor: Ivan 2022-09-06 07:44:32

Ohledně přípravků si prohlédněte tento soubor: https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/20_okrasne_nespecializovane.pdf. Najdete tam přípravky použitelné na listy, i do země (hlístice).

Autor: Luboš 2022-09-06 19:36:26

Posílám ještě foto celého živého plotu Bobkovišní.

Připojený obrázek: Choroba bobkovišně

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy