Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Nemoc kmínku mladé hrušně

< zpět
Autor: Pavel J. 2020-05-17 19:07:26

Dobrý den, na dolní části kmínku hrušně jsem si všiml nově vzniklého poškození narezlé barvy, které produkuje nějakou tekutinu (asi je sladká, protože tam jsou mravenci). Též se objevuje bělavá skvrna. Stromek byl zatím v pořádku a pěkně rostl, mechanicky nebyl poškozen ani při sekání trávy.
Prosím o názor co je příčinou a jak lze kmínek uzdravit.

Připojený obrázek: Nemoc kmínku mladé hrušně
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-05-18 08:55:59

Kdyby se Vám podařilo zaostřit problém a ne srůst podnože a kulturní části, bylo by to lepší.
Bílá vatička může být nějaký červec. Ten se nejdříve skrývá pod borkou, pak \"vylézá\" na povrch v podobě té vatičky a medovice. Zkuste místo očistit, jestliže to sladké mají rádi mravenci, byli bychom nejspíše dost blízko řešení problému. Na www.zahradkari.cz v Odborné informace jsou Atlasy chorob a škůdců, tam najdete více. Přímo k prezentaci škůdců jádrovin vede tato cesta https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/01_jadroviny_skudci.pdf, stačí skopírovat do vyhledávače.
Jasnější foto může ukázat že to není pravda, snad se vyjádří i jiní.

Autor: SPCH 2020-05-18 11:38:54

Výkyvy teplot a srážek, tlak mízy v pletivech+nejspíš mrazová deska nad místem výpotku šťáv bránící jejich bezproblémovému vzestupu-ty nakvasily a projektují se jako bělavá pěna-takový jakoby burčák, který mravencům móc chutná!

Autor: Pavel J. 2020-05-21 14:19:39

Dobře, a jak jde s červcem zatočit? Uvádí se, že předjarním postřikem, ten je již pryč nebo přípravkem MOVENTO 100 SC, ale ten je zase pro zahrádkáře nedostupný. Nebo by to šlo čistě mechanicky?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-05-22 07:58:33

Mechanicky ano, ale opakovaně. Špejle, vysokoprocentní líh. Nejdříve vyšťourat co de, pak na vatičku dát líh a vytřít ranku. Našel jsem u červců (vlnatky) i možnost použití Mospilanu. Stejnou aktivní látku obsahuje i Careo.

Autor: Pavel J. 2020-05-22 18:51:23

Díky za radu, zkusím to tedy mechanicky.

Autor: Pavel J. 2020-07-07 19:25:39

Pokoušel jsem se nějak ty škůdce ničit, ale situace se stále zhoršuje. Už není vidět \"vatička\", kůra praská a pod kůrou jsou nějaké vyvýšené pásy (je to vidět i na fotkách).
Otvory pro aplikaci lihu jsem nenašel, tak jsem se alespoň snažil líh injekční stříkačkou do vadných míst dopravit. Další postup mně kromě likvidace stromku nenapadá.

Připojený obrázek: Nemoc kmínku mladé hrušně
Autor: Pavel J. 2020-07-07 19:27:12

Další obrázek kmínku

Připojený obrázek: Nemoc kmínku mladé hrušně

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy