Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

plíseň

< zpět
Autor: Ivo Kučera 2014-11-07 18:34:52

plíseň napadá hlavně cibuli(viditelna až po usušení)papriky(plody)rajčata atd.pravdepodobně z hnoje v kterem byly piliny

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-10 07:41:29

Cibule patří mezi plodiny pěstované ve II. trati, přímé hnojení hnojem se u ní nedoporučuje. V tomto případě může být přímé hnojení jednou z příčin špatné skladovatelnosti. Piliny v hnoji nejsou odpovědné za houbové choroby rajčat a paprik.

Autor: Ivo Kučera 2014-11-12 18:55:00

Děkuji za odpověd,cibuli samozřejmě nehnojím,ale jelikož pliseň postupně napadá kde co mám pocit,že mi plíseň zamořila půdu v celé zahradě.Napadlo mě použít vápno,ale nevím zda to má smysl.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-13 07:24:35

Víte, ono není tak jednoduché. Plísní (houbových chorob, kterým je možné říkat plísně) je mnoho druhů. Jsou takové, které se specializují třeba jen na cibuli a česnek, nebo i takové, které si mezi hostiteli nevybírají. Navíc některé létají vzduchem a napadají "jen" vršek rostlin, některé žijí v půdě a ničí rostliny odspodu.
Houby, které poškozují kořenový systém nebo podzemní orgány užitkových i okrasných rostlin mohou být v půdě, nebo si je občas přinesete se sadbou. V prvním případě by ošetření půdy dusíkatým vápnem pomohlo. Pomáhá i moření sadby proti houbovým chorobám.
Pokud zárodky houbových chorob létají vzduchem, vápno nepomůže. Tehdy se buď preventivně, nebo při prvních příznacích chorob používá nějaký opravný prostředek, ať už to je ošetření "eko" nebo konvenčními přípravky. Bohužel nelze ošetřit proti "plísni" paušálně, je jich mnoho druhů a na to abychom tu jednu konkrétní zastavili, nebo z ní rostlinu dokonce vyléčili, musíme ji určit.
Na zahradě je to jako v lese. Když jdete na houby tam, pár jich v pohodě poznáte a víte co s nimi. Dalších vidíte, ale neumíte je určit. Dobrý pomocník je Agromanuál s obrázky chorob, snímky a popis chorob na tomto webu. Nebo fotka porostu s otázkou o co jde.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy