Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Nemoc broskvoní

< zpět
Autor: Bohumil Taraba 2011-07-17 14:56:40

Jakou ochranu použít.Mám dva stromky,stáří do 8.let,Harbrite a Symfonii.Již druhým rokem v červnu a červenci na listech se udělají červené fleky,proděraví se,zežloutnou a opadají .Nadm.výška 380 m.

Připojený obrázek: Nemoc broskvoní
Autor: Slávek 2011-09-28 16:21:01

I mě se broskev takto chová, ale listy jen zežloutnou, proděraví se, ale neopadají. Byl jsem zvědav na odpovědi, ovšem kde nic tu nic...

Autor: Roman Donda, ČZS 2011-09-30 13:23:26


Podle obrázků lze s největší pravděpodobností usoudit, že se problém týká suché skvrnitosti listů(Stigmina carpophila). Touto chorobou mohou být napadeny všechny druhy peckovin a šíří se za vegetace konidiemi(nepohlavní spory hub). Na listech se utváří 2-8mm žlutozelené skvrny, často se světlým lemem, které při větším množství splývají. Postupně tmavnou, mezi napadeným a zdravým pletivem je zřetelná oddělená vrstva a nekrotizovaná(později zčernalá) pletiva vypadávají. Jsou tak postiženy i vodivé svazky, takže listy předčasně žloutnou a opadávají. Podhoubí přezimuje v napadených větévkách a pupenech. K napadení listů pak dojde za teplého a vlkého počasí. U broskvoní je nebezpečí napadení i pupenů, větévek( na nich obvykle výskyt klejotoku) a plodů.
Výskyt redukuje pozdně podzimní, předjarní a jarní ošetření měďnatými fungicidy(KUPRICOL,CHAMPION) které omezí napadení. Součástí ochrany je i důsledná likvidace napadených větévek, plodů , listů.


Autor: Anna Hrnčířová 2023-06-03 19:53:48

Černají mi větvičky broskvoně, následně uschnou. Proč? Ustřihnu je a schnou a černají dál. Prosím o radu co s tím. Děkuji

Autor: Ivan Dvořák 2023-06-03 20:05:20

Z ničeho nic to asi nebude. Listí nejdříve uschne a opadá, nebo uschne a zůstane viset? A co kadeřavost, tu máte? A nemáte jí hodně? To může být příčina zasychání. Třeba ničí i větvičky. Vy fotku nedáte, já Vám jednu nabízím.

Připojený obrázek: Nemoc broskvoní

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy