Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ořešák, zdánlivě zdravé plody opadají (a nedozrají)

< zpět
Autor: Vladimír Větrovský 2022-07-21 16:29:34

Mám problém s ořešákem. Naposledy před 5 lety měl bohatou úrodu a tu během týdne celou odnesly veverky. Ani slupku nenechaly.
Od té doby pokud nezmrznou jehnědy, tak strom je sice obsypaný, ale plody spadnou dávno před tím, než uzrají.
Po intenzivních postřicích vloni a letos (fungicidy/Kuprikol i insekticid) jsou listy čisté a plody z vnějšku vypadají dobře. Ale kompletně opadají před dozráním a uvnitř jsou děs běs.
Fotky přikládám (plody v řezu i zvenku, kmen a listy) a za radu budu vděčný.

Připojený obrázek: Ořešák, zdánlivě zdravé plody opadají (a nedozrají)
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2022-08-01 08:19:42

Požádal jsem o odpověď pracovníky VŠÚO Holovousy, přišla odpověď od RNDr. Petry Liškové: Dobrý den,
oklikou se ke mně dostal Váš dotaz ohledně zásahu na ořešácích proti bakterióze. Omlouvám se tedy za pozdější odpověď.

Pokud by se jednalo skutečně o bakteriální spálu ořešáku, její původce Xanthomonas arboricola pv. juglandis přezimuje v pupenech a jehnědách, ze kterých na jaře přechází na listy. Je možná záměna s jiným bakteriálním původcem nekróz, Pseudomonas syringae, což na způsobu ochrany nic nemění.

Pro ochranu ořešáku před bakteriózou je zapotřebí alespoň třech postřiků měďnatými přípravky: před květem, během kvetení a tři týdny po odkvětu. V případě deštivého počasí je dobré postřik zopakovat i během vývoje plodů.
Rozhodně nedoporučuji podhodnocovat koncentraci použitého postřiku, protože bakterie jsou velmi často k mědi necitlivé, postřik tedy nemusí stoprocentně fungovat.

Přeji hodně štěstí!

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy