Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jedlý kaštan

< zpět
Autor: Vladimír 2008-02-25 18:57:45

Dobrý den, prosím o radu, zda k opylení jedlého kaštanu postačuje jeden stromek. Děkuji

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-02-25 22:08:40

Kaštanovník jedlý - Castanea sativa má květy jednodomé - samčí a samičí (jehnědy) uspořádané do svazečků a není zcela samosprašný, je převážně opylován větrem. Plodí výrazně lépe pokud je vysazeno více rostlin. Prvních plodů se dočkáte při stáří asi 10 a více let na teplém, slunném a nejlépe dobře chráněném stanovišti s dostatečně hlubokou humózní, mírně kyselou půdou - vápenitou nesnáší. Pro naše podmínky byly vyšlechtěny odrůdy Bojar a Mistrál (ŠS Bojnice). I přesto že kvalita u nás uzrálých kaštanů zdaleka nedosahuje jižní provenience jsou plody jedlé a poměrně chutné. Přeji bohatou úrodu.

Autor: Vladimir 2008-06-11 17:02:40

Dobry den ! Kde bych tak mohl odrudu Bojar nebo Mistral sehnat ? Dekuji, Vladimir

Autor: Karel Vrtoch 2010-02-21 18:25:32

Já jsem koupil před dvěma roky roubované kaštanovníky šedé, odrůdu Marigoule, která je odolná pro naše klimatické podmínky, koupit roubovance u nás byl opravdu problém. Doufám že tento odkaz usnadní všem dalším hledání. Stromky rostou, nejsou na nich patrny stopy po zmrznutí a jsou v cce 480 m. n. mořem v oblasti Benešova. Zde je odkaz, ale je potřeba si stromky objednat - čekal jsem na ně půl roku, cena také nebyla nízká ale myslím si že se to vyplatilo, těším se na plody. Zdravím všechny nadšence. Karel Vrtoch, Benešovsko
http://www.nebari.cz/bonsai-bonsaje-prodej/bonsai-bonsaje.php?CA=74

Autor: Jitka 2010-04-19 23:22:48

Dobrý den, prosila bych o radu, jak docílit, aby jedlý kaštan plodil.Asi tak po tři roky se objeví stonek s drobnými květy, ale po odkvětu vždy celý stonek zaschne a upadne. Loni poprvé se objevily na pár stoncích malé kaštánky , které také zaschly a opadly.Strom může mít stáří 6-8 let. Děkuji

Připojený obrázek: Jedlý kaštan
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-04-20 08:14:09

Prosím odkazuji Vás na Rukověť zahrádkáře 2009 - ke stažení v levém menu, str. 71 - článek Tomáše Forala Nové a málo známé ovocné rostliny a jejich využití v okrasné zahradě. O jedlém kaštanovníku na str. 73.

Pro lepší plodnost je u kaštanovníku opravdu doporučováno pěstování více rostlin v blízkosti. Dále se uvádí, že roubované a očkované ušlechtilé odrůdy plodí dříve než semenáče. Na dobrou plodnost má vliv i vývoj počasí - lepší opylení za teplého počasí bez déle trvajících dešťů a plody se také vyvíjejí lépe při suchém a horkém letním počasí.
Dovětkem - kaštanovníky pěstované v sousedství dubů bývají zdravější.

Autor: nebari 2010-05-03 20:38:04

připojuji radu , jednoznačně se jednalo o neopylené plody které se sice vivinou ale jsou tzv. hluché tzn bez jader a můžou odpadnout dříve. Co se týká pěstování vedle buků nebo dubů, že tam prosperují lépe - vysvětlení je také jednoznačné. Kaštan přijímá živiny přes mykorhizní houby, které jsou nedílnou součástí kořenového systému a když kaštan nemá ty správné, může strádat. Jelikož je rodově příbuzný rodu Fagaceae (buky) a dále i dubů, je logické že mykorhizní houby těchto stromů kaštanu velmi prospívají a doporučuje se při výsadbách přihodit kýbl hrabanky z bukového nebo dubového lesa, aby jste do kořenového systému tyto houby přenesly.

Autor: milan 2010-05-19 17:05:50

V jedné staré knize jsem četl, že jedlé kaštany je nejlepší roubovat na mladé duby. Chtěl bych vědět, jestli je to možné a jakou chuť mají tyto plody.

Autor: nebari 2010-06-02 20:39:45

ano v minulosti se kaštanovníky jedlé roubovaly na duby popřípadě na bukové podnože, v současnosti je nejlépe pokusně roubovat na semenáče kaštanovníku. Je však nutno dodržet jedno důležité pravidlo, aby bylo roubování úspěšné . Při jeho opominutí je to vždy otázka pokusu a omylu, ale řekl bych také otázka štěstí. Doporučuji zakoupit již roubovaný stromek (špičák). Kaštanovníky se množí také řízkováním, avšak toto je velmi náročné a vyžaduje to dodržení přísných pravidel. Omlouvám se, ale podrobnosti zde neuvádíme .
Co se týká chuti, tak toto s tím vůbec nesouvisí a nelze jí podnoží jakkoli ovlivnit - chuť a velikost plodů jsou ovlivňovány výhradně vlastnostmi roubované odrůdy, podnož má vliv pouze na prosperitu stromu a jeho kořenového systému. Při výsadbě nutno a doporučeno kořeny infikovat mykorhizními houbami, které kaštan potřebuje pro svůj růst. Dalo by se tu povídat ještě dlouho a bylo by to na desítky stránek. Přeji hodně zdaru. nebari.
na fotu stromky, tříleté špičáky, dovoz z Francie

Připojený obrázek: Jedlý kaštan
Autor: marcelaprochi@gmail.com 2010-07-20 13:42:29

Měla bych prosím dotaz, mám v květináčích mladé rostlinky, kterým usychají spodní listy . prosím o radu co s tím. Děkuji Procházkoová Marcela

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-07-21 10:30:05

Může se jednat o přísušek nebo nedostatek živin. Pomalu nastává období kdy se rostliny začínají připravovat na zimu a pokud jim něco chybí, děje se tak s předstihem. U dřevin se pak i již v tomto termínu začíná na bázi řapíku tvořit korková oddělovací vrstvička a listy opadávají.

Z obecných nároků je důležitý hlavně požadavek na raději slabě kyselé, lehčí a dostatečně vlhké půdy. Úspěšné je pak pěstování pouze v teplejších a chráněných polohách.
Mladé semenáčky patří navíc mezi choulostivější na mráz, kdy i u rostlin ve volné půdě je doporučována zimní přikrývka. Proto pokud budete své rostlinky zimovat v květináčích, nezapomeňte je řádně ošetřit a přikrýt.
Co se týká dalšího pěstování v nádobách, je uváděno jako nejméně vhodný způsob - plodů se navíc nedočkáte.

Autor: Petr 2017-05-22 16:19:57

Dobrý den, prosím je toto květ jedlého kaštanu ?

Připojený obrázek: Jedlý kaštan
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-29 09:02:21

Hezké ráno.
Prosím Vás, tohle není kaštan, to je jírovec (Aesculus), nejspíše pávie, nebo jírovec pleťový, jírovec proměnlivý, popř. nějaký jejich kříženec. Jedlý kaštan (Castanea sativa) pokvete až teď, má nenápadné květy. Určitě si ho snadno "vyseznamujete".

Autor: Josef Šimák, Prachatice 2018-11-15 14:20:40

Dobrý den. Prosím o sdělení, ve kterém období je možno dát semenáč kaštanovníku jedlého do země a v jakých pomínkách jej nechat zaklíčit.
Děkuji Josef Šimák, Prachatice

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-11-15 15:57:29

Semena teď do písku, vlhkého, do ledničky nebo do sklepa bramborového, od března do půdy ven. Když je vysejete ven už teď, mohlo by vám je v zimě něco sežrat. Jestli začnou semena klíčit dřív, dejte je po jednom do kelímků, nechejte v chladnu a na světle a vysaďte ven až po ledových.

Autor: Petrvlk 2019-10-01 20:08:49

Dobrý den, letos jsme se s kamarádem bavili o tom že jsme si oba všimli že kaštany už opadávají ale mají uvnitř více plodů které jsou malé a vypadají nedozrále. Místo toho aby měli třeba dvě velká jádra. Čím to může být způsobeno?

Připojený obrázek: Jedlý kaštan
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-10-07 08:34:41

Tahle semena pravděpodobně nejsou opylená. Jsou to jen jejich obaly

Autor: Jitka 2019-10-23 19:16:43

Také mám doma jedlý kaštan roky měl jen květy, které opadaly, pak se u některých květů objevily kaštany které měly uvnitř jen 3až4 malé našky. Teprve loni jsem objevila dva větší kaštany, letos už jich je vice. Nevím jak mají být jedlé kaštany velké, ale myslím, tyhle už by se mohly konzumovat. Poradí mi někdo co dál s nimi? Strom je starý možná patnáct až dvacet let, v okolí jiný kaštan není.
Dekuji Jitka

Připojený obrázek: Jedlý kaštan
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-10-24 07:57:26

Velikostí jsou jiné ze Španělska, z lesních porostů z Itálie, ze stromů semenáčů, odrůd. Nevadí jestli jsou malé, hlavně, že v nich je ta dobrá, nasládlá či sladká jedlá hmota. Kaštany jsou dobré pečené, vařené (na \"pyré\"), do nádivek, krémů, do pralinek, jako náplně do těsta,...

Autor: Jitka 2019-10-24 08:11:39

Děkuji, ale neměla bych je přesušit, nechala jsem je do rána na kuchyňske lince a na některých se asi objevila plíseň.

Připojený obrázek: Jedlý kaštan
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-10-25 08:09:19

Chtělo by to sušit na průvanu, na nějakém sítě. Klidně i na odpoledním sluníčku. Zdravý a jedlý kaštan má uvnitř světlou, žlutou barvu. Jakmile šedne, hnědne, není už jedlý. Tohle vypadá na uložení v teple, tam, kde se nepohybuje vzduch.

Autor: SPCH 2019-10-25 12:08:43

Proti zničení jader plísní je vhodné plody oprat v teplé vodě s trochou octa, pak opláchnout studenou, následně promnout v látkové froté utěrce-pak dosušit dle rady pana Dvořáka nebo i v děrované bedýnce nad teplým radiátorem.

Autor: janni 2023-08-03 20:56:24

Na desetiletém kaštanovníku mám letos poškozené listy. Nevím, zda jde o napadení škůdcem, nejspíše houbou, nebo nedostatek nějakého prvku.
Přikládám foto.
Předem děkuji za každou radu.
JN

Připojený obrázek: Jedlý kaštan
Autor: Ivan Dvořák 2023-08-04 21:12:11

Fotka nic moc neukazuje, ale jestli další mladé listy jsou v pořádku, vypadá to na reakci na vysoké teploty v určitém krátkém období.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy