Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

líska turecká

< zpět
Autor: Markéta Nedvědová 2010-06-23 22:34:20

Dobrý den, prosím zkušené zahrádkáře o radu, jak si vypěstovat tureckou lísku. Sousedi mají obrovský strom a je nádherný. Předpokládám, že řízkování asi nepůjde. Takže jak vypěstovat semenáč? Vyloupnout oříšek a zasadit? To asi takhle jednoduché nebude. Díky moc za radu. Nedvědová

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-06-24 08:50:34

Líska turecká - Corylus colurna je původním druhem, který lze dobře v našich podmínkách rozmnožovat výsevem. Problém je ale ve štěpení potomstva, kdy si jen asi 1/3 potomstva zachovává vlastnosti mateřských rostlin - s tímto byste měla počítat a podrobit výsev několikaletému výběru rostlin. Samotný výsev oříšků má také svá úskalí - oříšky mají sklon přeléhat, tzv. klíčit několik let. Předejít tomuto lze sklizní před zralostí, kdy je uváděno že jich pak vyklíčí asi 70%, nebo plně vyzrálé oříšky po sklizni krátce stratifikujeme (smíchání s čistým vlhkým pískem v poměru 1:1 a uložení v přesně určených podmínkách - teplota a vlhkost, podle druhu rostliny). Vyséváme je po této krátké stratifikaci ještě téhož roku v X.-XI., protože z jarního výsevu mají také sklon k přeléhání.
Obecně lze všechny lísky množit výše uvedeným výsevem oříšků, dále hřížením, kopčením, oddělky a štěpováním. Hřížení, kopčení a oddělky ve Vašem případě nepřichází v úvahu - jedná se o množení ze stromového tvaru.

Stromovitý tvar zapěstovaný z lísky turecké se používá u nás nejčastěji do stromořadí v širších ulicích a obecně se vysazování lísek pro jejich větší rozměry nedoporučuje do menších zahrádek.

Chci Vás dále upozornit, že sousedův strom nemusí být původním druhem lísky turecké, ale může se jednat i o některého z novějších ovocných ušlechtilých druhů. Je dnes známých už asi kolem 100 kříženců, které vznikly převážně křížením mezi lískou obecnou (Corylus avellana) a lískou největší (C. maxima). Jsou pak roubované nejčastěji stejnou metodou jako u vlašských ořechů - plátkovým očkováním, nebo kopulací na 3-4 leté podnože. Jako podnož je používána nejčastěji právě líska turecká na které odrůdy dříve plodí, podnož nepodrůstá a štěpované odrůdy je pak možné pěstovat i na chudších půdách.

V každém případě navštivte po internetu stránky Českého svazu školkařů: www.svaz-skolkaru.cz a poohlédněte se kde a kdo by Vám mohl prodat stromovitý tvar lísky, ať již chcete lísku tureckou, nebo ušlechtilou - pro usnadnění je na jejich stránkách umístěn vyhledávač výpěstků.

Autor: Markéta Nedvědová 2010-06-24 09:23:09

Děkuji za odpověď a vysvětlení. Opravdu bude jednodušší si lísku raději rovnou koupit. Tušila jsem, že to nebude jednoduché. Jinak předpokládám, že sousedův strom bude původním druhem. Je to už hodně starý strom ze staré výsadby naší obce, výškou bude dosahovat ke 20 metrům a odbor životního prostředí si kladl dost podmínek kvůli jeho ochraně. A je opravdu nádherný. Takže ještě jednou děkuji.

Autor: Vladimir 2011-10-05 23:44:17

a jak je to s opylovanim? taky je jich potreba vic? nebo se opyluje s hallskou ci sama?

Autor: Jitka Fojtová 2015-06-17 13:48:06

Dobrý den, našla jsem tuto diskusi o turecké lísce a měla by jsem také dotaz a chtěla by jsem poradit, už několik let máme na zahradě stromek prý LÍSKY TURECKÉ aspon tak nám byla prodána. Chtěla by jsem se zeptat kdy obvykle začne plodit ořechy ... je to už dost veliký stromek a oříšky pořád nic, manžel ho už chce pokácet. Mohli by jste mi poradit co může být špatně. Předem děkuji za odpověď. Jitka Fojtová

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-18 07:14:32

Líska turecká může začít kvést a plodit cca po deseti letech. Už jsem jich "vychoval" od semene několik desítek, některé nasadily už po osmi letech, ale též až po 13 letech. Hraje v tom nejspíše roli stanoviště. Lepší podmínky dospělost stromu oddalují.

Autor: Pakosta Josef 2017-09-20 10:05:40

Zdravím, pro Ivana Dvořáka. Prosím nemáte na prodej Tureckou lísku. Děkuji Pakosta 724016742

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy