Šlechtí se rezistenti. Co na to strupovitost a monilióza?

8. 11. 2023

Co dělat proto, aby strupovitost či monilióza měli co nejmenší šanci? Prevenci bychom neměli podceňovat. Hodně pomůže, ale ne vždy stačí.

Strupovitost se jen tak nevzdává

Už je to více než 75 let, co člověk zatoužil po jablkách, která nebude muset ošetřovat, ať už preventivně nebo když objeví počínající problém.

Strupovitost

Topaz s napadenými plody strupovitostí

Pokud jde o strupovitost, máme na trhu přípravky, které mají kurativní, tzn. léčebné účinek od 24 do 96 hodin. Záleží, jaký si vybereme. Před jejich koupí ale doporučuji si přečíst příbalový leták a rozhodně nespoléhat pouze na informace uvedené na obalu.

A je to také více než 75 let, co člověk chtěl vynechat ošetření proti strupovitosti. Začal křížit botanické druhy jabloní, které v sobě tu rezistenci měly. A snažil se jí udržet aktivní i v dalších generacích po prvním křížení.

Jednou z těch velmi raných odrůd je Florina (Quercina). Ta si svou odolnost podržela dodnes. Ve stejných podmínkách, při stejném tlaku různých kmenů strupovitosti zůstává čistá, bez napadení, i při nulovém ošetřování.

Vyšlechtěná odrůda jabloně

Odrůda Florina má listy i plody bez napadení

Bohužel vývoj jde vpřed nejen u šlechtění, ale také u postupu samotné strupovitosti. Její kmeny se dokázaly interně změnit natolik, že se dnes s chutí a viditelným efektem pustí do slupek a listů odrůd ještě nedávno touto houbou nedotknutelných.

Navíc se prodloužila doba, kdy je strupovitost v sadu aktivní. Dříve jsme začátek července brali jako termín, kdy obyčejně strupovitost končila. Dnes, dík teplu a dalším vlivům je aktivní mnohem déle.

Listy a strupovitost

Strupovitost na listech jabloně, z druhé poloviny července

Z toho vyplývá, že aktivní kmeny např. u Karnevalu nebo Topazu mohou v případě neošetřených stromů nastoupit za deštivého počasí v květnu, červnu i červenci. Je dobré přistoupit na doporučení, které říká, že i u rezistentů je třeba udělat zhruba 3 ošetření podle počasí a to od doby kvetení stromů. Ta jablka totiž za minimum péče stojí!

Pomoc může také to, že se šlechtí odrůdy, které nemají jen jeden typ rezistence, ale mají takových genů více. Tato kombinovaná nebo zkřížená rezistence dokáže v současnosti ty nejnovější odrůdy ochránit.

Hrušně, strupovitost a šlechtění

Nejsem si vědom, že by u hrušek existovala rezistence ke strupovitosti. Snad jen vyšší a nižší odolnost.

Nižší odolnost má například hrušeň Clappova, která také silně trpí rzí hrušňovou a česká Koporečka, která dříve patřila mezi vývozní artikl. Vyvážela se zejména na trhy do Německa a  Rakouska, kde byla velmi oblíbenou odrůdou.

Hrušky a strupovitost

Koporečka a Karneval napadené strupovitostí

Je možné, že dříve byl tlak strupovitosti v různých letech různý. Možná mráz a důsledná péče sadařů pomáhala s její likvidací. A možná dříve kvalita samotného ovoce smazala nepříznivý dojem z několika ohnisek strupovitosti na slupce.

V tomto směru šlechtění hrušní není bohužel zatím příliš daleko.

Aby se monilióza neukazovala každý rok

Při čtvrtém stupni péče o ovocné stromy, ale někdy i v prvních třech, se dost často na květních pupenech, ale i na listových a na nových přírůstcích objevuje monilióza.

Jabloň a monilióza

Monilióza na jabloni Wegenerovo

Jako příčina se uvádí:

  • nedostatečná péče o stromy,
  • zanedbání zmlazování, tzn. tvorby mladého plodného dřeva, i když monilie se ukazuje i na solidně vedených stromech.

Abychom u ovocných stromů nemuseli obecně zasahovat dosti brzo i v době květu a po něm jako u peckovinu, snažíme si pomoci sami:

  • pečlivým úklidem plodů napadených moniliózou,
  • likvidací projevů monilie na stromech,
  • ošetřováním stromů účinný měďnatým fungicidem a baktericidem v období klidu,
  • provádíme řez,
  • domlouváme se na společném postupu v kolonii.

I příroda má svou sílu a může přispět v podobě zimních mrazíků, teplého, suchého jara apod.

Jaké jsou čtyři stupně péče o stromy?

  1. Konvenční styl ošetřování
  2. Systém integrované ochrany, podle počasí a tlaku chorob a škůdců se může blížit stupni 3. nebo 1.
  3. Ekologický způsob ochrany sadu
  4. Nepéče, mylně považovaná za ekologický přístup

Na nás je v případě prevence důkladné vyhrabání listí. Kompostujeme ho ve větším množství, aby se kompost zahřál. Hromadu vyhrabaného listí můžeme také důkladně zakryt zeminou, kompostem, hnojem tak, aby se spóry nemohly uvolňovat.

Při ošetření listí v sadu před opadáním 5% roztokem síranu amonného nebo jiným dusíkatým hnojivem přispěje k rychlejšímu opadání listí. Současně je dusík na listech významným zdrojem výživy pro bakterie, které listy rozkládají. Spolu s listovou plochou zlikvidují také spóry hub, které v ní mohou být zažrané.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x