Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Zákon na ochranu zahrádkářů

< zpět
Autor: Radek Šuranský 2010-05-03 09:07:08

Dobrý den,slyšel jsem v televizi,že ma vyjít v platnost Zákon na ochranu zahrádkářů.Chci se zeptat,zda o tomto někdo neví něco více ,a popřípadě, pokud již vyšel,tak na jakých stránkách bych ho našel.Děkuji

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2010-05-10 09:56:31

Zahrádkářský zákon se připravuje již hodně dlouho. Prošel mnoha úpravami, tak aby skutečně splňoval potřeby zahrádkářů a odpovídal naší legislativě. Nyní prošel Poslaneckou sněmovnou, ale byl odmítnut Senátem. O Zahrádkářském zákonu připravujeme malý článek (rozhovor s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem) do Věstníku 2/2010. Dovolte abych zde uveřejnil alespoň poslední odstavec.

"Je mi velmi líto, že díky hlasům ODS v Senátu zahrádkářský zákon neprošel. Je to pohrdání senátorů za ODS členy Českého zahrádkářského svazu a zahrádkáři vůbec. Bohužel to, že ODS hlasovala proti přijetí zahrádkářského zákona mě vůbec nepřekvapuje. Je to zase jeden z příkladů, že tato strana jde proti obyčejným lidem. Pokud nedojde na poslední schůzi PSP ČR k přehlasování Senátu, předloží ČSSD zahrádkářský zákon znovu po volbách a udělá vše pro jeho prosazení."

Autor: Jana 2010-05-10 15:44:40

Milý pane Radku,
oprávněně míním, že koncept našeho zákona by měl být zveřejněn především na našich webových stránkách, abychíom všichni věděli, o čem je řeč a co můžeme od něho očekávat, ev. jej připomínkovat. Já ho tu hledala už dávno, marně. Selský rozum mi říká - ano, měl by ho tu každý z nás najít. Najdeme jej? A kdy?
Proč hledat jinde, proč ne přímo u zhdroje.
Děkujeme za zveřejnění co nejdříve.

Autor: Návrh zahrádkářského zákona 2010-05-12 13:04:27

ZÁKON
ze dne-----2010

o zahrádkářské činnosti a úpravě některých podmínek jejího provozování
(zahrádkářský zákon)



Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:



§ 1
Předmět úpravy

Tento zákon upravuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou činnost přispívající významnou měrou k ochraně přírody, životního prostředí, podpoře zdravého životního stylu a stanoví podmínky pro zřizování a provoz zahrádkových osad.


§ 2
Vymezení pojmů

Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) zahrádkářskou činností zájmová činnost provozovaná na zahrádce (v zahrádkové osadě) zahrnující zejména pěstování ovocných stromů, zeleniny a květin, zpracování plodů pro vlastní spotřebu a pěstování okrasných dřevin a rostlin,
b) zahrádkářem provozovatel zahrádkářské činnosti,
c) zahrádkou pozemek v zahrádkové osadě sloužící k zahrádkářské činnosti o výměře do 400 m2, který smí být zastavěn pouze zahrádkářskou chatou a skleníkem,
d) zahrádkovou osadou soubor zahrádek, staveb a zařízení se společným oplocením a společnou přístupovou cestou k veřejné komunikaci,
e) zahrádkářskou chatou jednoduchá jednopodlažní, případně podsklepená stavba o zastavěné ploše do 25 m2 ) sloužící k výkonu zahrádkářské činnosti,
f) stavbou a zařízením v zahrádkové osadě stavba a zařízení, které slouží provozu zahrádkářské činnosti a provozu zahrádkové osady; jsou to zejména zahrádkářské chaty, skleníky, pařeniště, zajištění zdroje vody a elektrické energie včetně jejich rozvodů, společné sociální zařízení včetně septiku, klubovna, sklad, hřiště pro děti, skládky na odpad a jeho likvidace, oplocení osady, cesty v osadě, stavba pro společenskou činnost, stavba pro zpracování produktů pro vlastní spotřebu, parkoviště a přístupová cesta k osadě z veřejné komunikace,
g) zřizovatelem zahrádkové osady fyzická nebo právnická osoba, která žádá o vydání územního rozhodnutí podle tohoto zákona, a po zřízení zahrádkové osady za ni odpovídá, zejména obec nebo sdružení založené podle zvláštního zákona ) s cílem podpory zahrádkářské činnosti; zřizovatelem zahrádkové osady může být i organizační jednotka tohoto sdružení.

§ 3
Zřízení zahrádkové osady

(1) Zřizovatel zahrádkové osady požádá o vydání územního rozhodnutí podle zvláštního zákona ).

(2) Ke zřízení zahrádkové osady je třeba nejméně tří vzájemně sousedících zahrádek.

(3) K žádosti o vydání územního rozhodnutí zřizovatel zahrádkové osady v souladu se zvláštním zákonem ) připojí
a) doklady o oprávnění jednotlivých zahrádkářů k užívání jejich zahrádek,
b) dokumentaci formou výkresu v měřítku katastrální mapy s uvedením počtu zahrádek a jejich výměry, obslužných ploch a plochy pro případné zřízení společných zařízení a staveb,
c) stanovy zřizovatele s vyznačením dne registrace ), je-li zřizovatelem zahrádkové osady sdružení podle zvláštního zákona2) nebo jeho organizační jednotka.

(4) Zřizovatel zahrádkové osady je povinen během platnosti územního rozhodnutí vydat osadní řád. Osadní řád musí obsahovat
a) údaje o zřízení zahrádkové osady,
b) pravidla správy zahrádkové osady,
c) práva a povinnosti zahrádkářů v zahrádkové osadě,
d) pravidla pro zřizování, užívání, údržbu a opravy společných staveb a zařízení a ostatního společného vybavení zahrádkové osady,
e) zásady likvidace odpadů ze zahrádkářské činnosti v zahrádkové osadě,
f) pravidla pro zrušení a likvidaci zahrádkové osady,
g) pravidla pro změny a doplnění osadního řádu,
h) platnost a účinnost osadního řádu.

(5) Osadní řád upravuje
a) pravidla pro zřízení, vedení a zrušení společného fondu,
b) podmínky umístění a výstavby zahrádkářských chat a ostatních staveb sloužících zahrádkářské činnosti.

(6) Osadní řád nabývá platnosti dnem jeho vydání a účinnosti 15. dnem po jeho vyvěšení v zahrádkové osadě.

(7) Zřizovatel zahrádkové osady je povinen zajistit, aby osadní řád byl v zahrádkové osadě veřejně přístupný.




§ 4
Smlouva o nájmu zahrádky

(1) Na smlouvu o nájmu zahrádky se použijí obecná ustanovení o nájemní smlouvě ), nestanoví-li tento zákon jinak.

(2) Smlouva o nájmu zahrádky musí mít písemnou formu a musí obsahovat předmět a účel nájmu, výši nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním zahrádky nebo způsob jejich určení a dobu, na kterou se nájem uzavírá, jinak je neplatná.

(3) Nájemce je oprávněn dát pronajatou zahrádku do podnájmu bez souhlasu pronajímatele pouze pro účel provozování zahrádkářské činnosti a za stejných podmínek, které stanoví smlouva k najatému pozemku, nestanoví-li smlouva o nájmu zahrádky jinak.

(4) Smlouvu o nájmu zahrádky lze písemně vypovědět v jednoroční lhůtě ke dni 1. října běžného roku. V případě výpovědi ze smlouvy o nájmu zahrádky, na které jsou se souhlasem pronajímatele uživatelem provedeny terénní úpravy či stavby podle zvláštního zákona1), je pronajímatel povinen zaplatit nájemci náhradu podle zvláštního právního předpisu7). Pokud výpověď ze smlouvy o nájmu dává obec, zpravidla poskytne nájemci náhradní pozemek pro zahrádkářskou činnost, nejpozději tři měsíce před likvidací zahrádky.

(5) Jestliže nájemce zemře, má jeho osoba blízká8), pokud společně s nájemcem trvale užívala zahrádku podle tohoto zákona, právo na uzavření nájemní smlouvy za stejných podmínek, které musí být u pronajímatele uplatněno do 30 dnů od smrti nájemce, jinak zaniká. Je-li takových osob více, musí uplatnit toto právo všichni a stanou se společnými nájemci, nedohodnou-li se mezi sebou jinak.

(6) Pro podnájem platí ustanovení odstavce 5 obdobně.


§ 5
Přechodná a závěrečná ustanovení

(1) Zahrádkové osady zřízené nebo existující před účinností tohoto zákona se pokládají za zřízené podle tohoto zákona.

(2) Zahrádkáři a zřizovatelé zahrádkových osad, které vznikly před účinností tohoto zákona, uvedou svou činnost do souladu s tímto zákonem do šesti měsíců od jeho účinnosti.

(3) Užívání zahrádkářských chat zřízených podle dosavadních právních předpisů odlišných od tohoto zákona zůstává nedotčeno.




§ 6
Účinnost

Tento zákon nabývá účinnosti patnáctým dnem po jeho vyhlášení.

Autor: Projednání návrhu Zahrádkářského zákona v Senátu 2010-05-12 13:17:50

Návrh zákona o zahrádkářské činnosti
a úpravě některých podmínek jejího provozování (zahrádkářský zákon)
Tento návrh zákona jste obdrželi jako senátní tisk č. 260. Prosím pana poslance Václava Grünera, kterého mezi námi vítám, aby nás seznámil s návrhem zákona.
Poslanec Václav Grüner: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy a pánové, dovolte mi, abych zde v Senátu uvedl návrh zahrádkářského zákona.
Současné společenské postavení zahrádkářského hnutí je výsledkem mnohaletého vývoje naplňovaného úsilím o právní zakotvení této činnosti a o vytvoření podmínek srovnatelných se zeměmi EU.
Zahrádkářská činnost a zejména podmínky pro její provozování nejsou upraveny samostatným zákonem a ani jednotlivé právní předpisy neobsahují speciální ustanovení pro její výkon. V ČR je organizováno okolo 150 000 zahrádkářů, z toho v zahrádkových osadách okolo 100 000 zahrádkářů. Zahrádkáři obhospodařují více jak 14 000 ha půdy, z toho v osadách okolo 10000 ha.
Zahrádkářská činnost kultivuje vztah člověka k přírodě, má své ekologické a sociální aspekty. Zahrádky výrazně rozšiřují plochy zeleně a přispívají tak ke zlepšování životního prostředí v obcích a městech.
Tento jednoduchý návrh zahrádkářského zákona upravuje zahrádkářskou činnost jako činnost veřejně prospěšnou a zajišťuje alespoň minimální speciální úpravu pro její provozování a minimální právní ochranu zahrádkářů. Zákon upravuje pravidla pro zřizování zahrádkových osad a stanovuje povinnost vydat osadní řád. Dále jednotně upravuje smlouvy o nájmu a podnájmu zahrádky, způsob výpovědi nájemní smlouvy a způsob převodu nájemní smlouvy v případě úmrtí nájemce.
Zákon o zahrádkářské činnosti je zákonem speciálním, který upravuje podmínky jejího provozování a lze konstatovat, že pro zahrádkáře je stejně významný jako zákon o myslivosti pro myslivce, nebo rybářský zákon pro rybáře. Podobné zákony jsou v platnosti v Německu, Francii, Velké Británii, Rakousku, Polsku i na Slovensku.
Navrhovaná úprava je v souladu s ústavním pořádkem ČR a mezinárodními smlouvami, jimiž je ČR vázána a není v rozporu s právem EU.
Návrh zákona jednorázově ani dlouhodobě nezatíží státní rozpočet, ostatní veřejné rozpočty, ani hospodářské subjekty. Nemá negativní sociální dopady a ani negativní vlivy na životní prostředí.
Vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, žádám vás o schválení návrhu tohoto zákona. Děkuji za pozornost.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji, pane navrhovateli, prosím, abyste zaujal místo u stolku zpravodajů. Organizační výbor určil garančním a zároveň jediným výborem pro projednávání tohoto návrhu zákona výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Výbor nepřijal žádné usnesení. Záznam z jednání vám byl rozdán jako senátní tisk č. 260/1. Zpravodajkou výboru je senátorka paní Marta Bayerová, kterou prosím, aby nás nyní seznámila se svou zpravodajskou zprávou.
Senátorka Marta Bayerová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně kolegové, dovolte, abych vám přednesla svou zpravodajskou zprávu týkající se návrhu zákona o zahrádkářské činnosti a úpravě některých podmínek jejího provozování, tedy tzv. zahrádkářského zákona, senátní tisk č. 260. Velmi děkuji panu poslanci Grünerovi, že mi usnadnil práci zpravodajky. Jeho charakteristika projednávaného návrhu zákona byla vyčerpávající, obsahovala i dodatečný popis podstatných sporů kolem tohoto návrhu při projednávání ve sněmovně.
Protože podrobněji chci vystoupit k návrhu zákona v rozpravě, omezím se pouze na citaci usnesení, které přijal náš výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí na své 21. schůzi konané dne 14. dubna 2009.
Po úvodním slovu zástupců předkladatelů Václava Grünera, poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, zpravodajské zprávě senátorky Marty Bayerové a po rozpravě výbor nepřijal žádné usnesení. Při hlasování o schválení návrhu zákona z osmi přítomných senátorů, hlasovalo dva pro, dva proti, čtyři senátoři se zdrželi. Návrh nebyl přijat.
Určil zpravodaje výboru pro projednávání na schůzi Senátu Parlamentu ČR senátorku Martu Bayerovou a pověřil předsedu výboru senátora Ivo Bárka, aby předložil toto usnesení předsedovi Senátu Parlamentu ČR. Děkuji za pozornost.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji, paní senátorko. Prosím, abyste zaujala místo u stolku zpravodajů. Navrhuje někdo podle § 107 jednacího řádu, aby Senát vyjádřil vůli návrhem zákona se nezabývat? Není tomu tak. Otevírám obecnou rozpravu. Jako první se písemně do rozpravy přihlásil pan senátor Petr pakosta. Prosím, pane senátore.
Senátor Petr Pakosta: Vážený pane předsedající, pane poslanče, vážené kolegyně a kolegové, konstatuji, že předložený návrh zákona o zahrádkářské činnosti do našeho právního řádu by nepřinesl nic, co by již nebylo upraveno stávajícími právními předpisy. Jsem proto přesvědčen, že se jedná o normu zbytečnou. Protože nechci zahrádkářům komplikovat život novým zákonem, navrhuji zamítnutí projednávané předlohy. Děkuji za pozornost.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji, jako další se přihlásil pan senátor Jiří Žák. A připraví se pan senátor Miroslav Krejča.
Senátor Jiří Žák: Dobré odpoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Máme před sebou senátní tisk č. 260, tzv. zahrádkářský zákon. Chtěl bych říct, že to je norma, která by se mohla jevit na první pohled jako zcela nekonfliktní. Je fakt ten, že většinu věcí, které jsou upraveny v tomto zákoně, upravuje již občanský zákoník a že tam nic mimořádně převratného. Já jsem o tomto zákonu hovořil s celou řadou lidí, jichž se to týká. Z mého pohledu by tam byl problém třeba s vymezením plochy na 400 m2 maximálně, nicméně zahrádkáři tvrdí, že to je plocha, která je pro ně plně dostatečná. Z mého pohledu je podstatné, že v případě úmrtí zahrádkáře dochází nějakým způsobem k předání práv, to znamená stanovení podmínek zákonem na dalšího nájemce.
Já si myslím, jak jsem říkal na začátku, že tady by žádný mimořádný konflikt být nemusel. A já doporučuji schválení této novely. Děkuji vám.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji. Nyní vystoupí pan senátor Miroslav Krejča. Připraví se paní senátorka Marta Bayerová.
Senátor Miroslav Krejča: Vážený pane předsedající, pane předkladateli, dámy a pánové. Já jsem možná v této věci trošku podjatý, protože řadu let jsem členem Českého zahrádkářského svazu. Když jsem poprvé viděl a četl tento návrh, tak mě rozpálil doběla. Přijetím tohoto zákona se vracíme před listopad 89. Já na vás apeluji, abychom tento zákon zamítli, protože ten, komu nejvíce ublíží, jsou řadoví zahrádkáři. Děkuji.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji. Nyní vystoupí - s přednostním právem se přihlásila paní místopředsedkyně Alena Gajdůšková. Prosím.
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, pane poslanče. Já chci upozornit na to, že si myslím, že je trošku nedorozumění v tom chápání, a v žádném případě nemohu souhlasit s tím, že tento návrh zákona by nás vracel před listopad 89.
Chci upozornit na to, že předmětem úpravy tohoto zákona, tak jak je v § 1, je upravena zahrádkářská činnost jako veřejně prospěšná činnost přispívající významnou měrou k ochraně přírody, životní prostředí, podpoře zdravého životního stylu a stanovení podmínek pro zřízení a provoz zahrádkářských osad.
K tomu je potřeba dodat, že takovýto zákon mají všechny okolní státy. Podobný zákon má Německo, Polsko, ale také Rakousko, Francie a Velká Británie. Zákon upravuje jednu důležitou záležitost, a to je to, že vytváří rovnoprávné postavení zahrádkářských osad občanských sdružení, které spravují zahrádkářské osady s postavením dalších subjektů v soutěži o pozemky. A také zakotvuje minimální, zdůrazňuji minimální, právní postavení jak zahrádkářských osad, tak samozřejmě sdružení zahrádkářů.
Já tady oceňuji velmi, že tento zákon skutečně chrání Pozemkový fond. Pan senátor Hajda už tady při jiných příležitostech upozornil na to, že denně, vážené kolegyně a kolegové, denně v této zemi ubývá 15 ha zemědělské půdy. A myslím si, že z tohoto pohledu je potřeba chránit každý metr, který tím někdo obdělává. A tím spíš, že ho někdo obdělává, že na něm pěstuje rostliny, ať už užitečné, užitkové nebo okrasné. A to bychom samozřejmě dlouze mohli mluvit o jiných významech.
Vzpomínám to zde v souvislosti s tím, že nám minulý týden shodou okolností ukázal, že se nebudeme moci vždy spolehnout na to, že si potraviny nedovezeme. Ono se nám také může stát, že je nedovezeme. A v tom okamžiku budeme skutečně hledat, kde a jak zajistit potravinovou soběstačnost země.
Ony ty zahrádky sice zajišťují u mnohých rodin do vysoké míry jejich potravinovou soběstačnost, jenom v těch rodinách, ale i to je bohužel v důsledku krize-;
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Pardon, vážené kolegyně, vážení kolegové, vím, že už jste unavení, ale prosím o klid.
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková: Děkuji, pane předsedající.
Chci zopakovat poslední větu, kterou jsem řekla. Že v důsledku krize je pro mnohé rodiny velmi důležité i to, že si mohou vypěstovat na zahrádce to, co ušetří jejím rodinným rozpočtům. Myslím si, že i tento aspekt navrhované úpravy bychom měli vnímat.
Proto tedy navrhuji návrh zákona schválit, tak jak nám byl postoupen Poslaneckou sněmovnou.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji. Nyní vystoupí paní senátorka Marta Bayerová, připraví se paní senátorka Jana Juřenčáková.
Senátorka Marta Bayerová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové. Projednávaný návrh zákon o zahrádkářské činnosti a upravení některých podmínek jeho provozování, tzv. zahrádkářský zákon, vyvolal poměrně značné diskuse jak v Poslanecké sněmovně, tak vidím, že i tady. Já bych teda byla ráda, prosím vás, abychom se aspoň poslouchali do konce dnešního programu.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Moment, vážení, prosím vás, přestaňte diskutovat zády k řečništi. Nebývá to tady zvykem, nejsme Poslanecká sněmovna. Pojďme si to zachovat jako doposud. Děkuji vám za vyhovění této žádosti. Prosím, paní senátorko.
Senátorka Marta Bayerová: Děkuji, i lékaři vědí, že mrkev je zdravá. Pokusím se stručně shrnout, v čem vidím klady a zápory tohoto návrhu zákona a vyjádřit i své stanovisko k němu.
Klady - zaprvé: Zákon přehledně a na jednom místě řeší základní problémy, s nimiž se naši spoluobčané věnují této činnosti každodenně. Dává zahrádkářům dostatečnou míru jistoty, že nemohou být připraveni o výsledky své práce.
Zákon nás přibližuje k těm vyspělým zemím v našem okolí, které také mají ve svém právním řádu, jak už tady bylo řečeno paní kolegyní, obdobný zákon - Německo, Slovensko, Francie, Rakousko, Polsko či Velká Británie.
Začtvrté: Hlavní důvody původně negativního stanoviska vlády k tomuto návrhu zákona byly během projednávání ve sněmovně odstraněny pozměňovacími návrhy. Současně považuji za legitimní stanovisko upozorňující na fakt, že se jedná o normu do značné míry nadbytečnou, neboť vlastně jen v jednom zákoně shromažďuje ustanovení jiných právních norem. Přitom některé úpravy přímo novelizujeme.
Základní otázkou je tedy zřejmě to, zda má navrhovaný zákon své opodstatnění, zda existuje ve společnosti dlouhodobá a oprávněná potřeba takového zákona. Protože sám fakt, že se jedná o zákon speciální, nemůže být důvodem jeho zamítnutí. To jsme tady slyšeli během našeho zasedání během těchto tří dnů už také jednou.
Vždyť náš právní řád obsahuje značné množství zákonů speciálních. Osobně se přikláním k tomu, aby zákon byl přijat. Jeho negativa jsou dostatečně vyvážená potřebou značné části našich obyvatel mít jasný a srozumitelný zákon upravující konkrétní oblast jejich aktivit. Proto navrhuji zákon přijmout.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji vám, paní senátorko, a nyní vystoupí, jako zatím poslední přihlášená, paní senátorka Jana Juřenčáková. Máme tady další - připraví se pak paní senátorka Soňa Paukrtová.
Senátorka Jana Juřenčáková: Pane předsedající, děkuji za slovo. Pane poslanče, kolegyně a kolegové. Tady je vidět, že jsme rozděleni napříč Senátem, co se týká tohoto návrhu zákona. Tady bylo řečeno, že poměry zahrádkářů jsou ošetřeny v jiných zákonech a že je to vlastně norma nadbytečná.
Když jsem slyšela návrh kolegy Krejči, který říkal, že je to zákon pro zahrádkáře špatný - já nejsem zahrádkář nikde organizovaný, ale zahrádkařím, když zbude čas, doma. Ale oslovili mě zástupci územního sdružení Českého zahrádkářského svazu z Uherského Hradiště, kteří sdružují 58 základních organizací. Mají 2754 členů a obhospodařují 71 ha půdy. Pro ně je tento zákon v podstatě potřebný. Požádali mě o to, abych pro tento zákon hlasovala, ale neřeší všechny jejich problémy. Jejich problémy by se asi řešily v návaznosti na zákon 229/91 Sb., který by řešil jejich majetkové vztahy.
Takže na základě toho - každý máme jiný názor, někomu se to líbí, někomu nelíbí. Já pro tento zákon budu hlasovat. Děkuji.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji. Vystoupí paní senátorka Soňa Paukrtová, připraví se pan senátor Jan Horník.
Senátorka Soňa Paukrtová: Budu velmi stručná. Tady zazněly argumenty pro přijetí tohoto zákona. Já se pokusím říci argumenty proti přijetí tohoto zákona.
Např. tady zatím nezaznělo, že tento návrh zákona - i když si zahrádkářů vážím - tak může tam být rozpor v čl. 11, odst. Listina základních práv a svobod, protože se tímto zákonem ukládá obcím vydávat náhradní pozemky, pokud ruší zahrádkářskou kolonii.
Dělá rozdíl mezi těmi zahrádkáři, kteří vlastní pozemky a kteří jsou nájemci těchto pozemků. A vydává zahrádkaření, byť je to určitě činnost důležitá, stanovuje ji jako veřejně prospěšnou, aniž by stanovil jako veřejně prospěšnou činnost charitativní, sociální a záležitosti jiné. Pokud je tady řečeno, že ta činnost v jiných zemích je upravena jiným způsobem, tak my nevíme, jak mají v Německu udělaný stavební zákon v souvislosti se zahrádkářským zákonem, jakým způsobem to mají ve Velké Británii.
Takže já osobně, byť si zahrádkářů vážím, tak nemyslím, že potřebuji speciální zákon a přikláním se k tomu, abychom tento návrh zamítli.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji, vystoupí pan senátor Jan Horník. Připraví se pan senátor Tomáš Töpfer.
Senátor Jan Horník: Vážení přítomní, jenom velmi krátce. Co brání zahrádkářům, aby si zřídili zahrádku? Mohou si ji zřídit. A chci se zeptat, jestli tady potom budeme mít také nějaký zákon o zřízení chatařské osady, nebo trampské osady? Všechno to jsou veřejně prospěšné záležitosti. Děkuji.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji, a posledním přihlášeným je pan senátor Tomáš Töpfer.
Senátor Tomáš Töpfer: Děkuji, vážený pane předsedající, já vím, že je pátek, ale víte, že já většinou nemluvím dlouho. Ono to vypadá, že nepřijetím toho zákona bychom zrušili zahrádkáře. Vůbec to není samozřejmě pravda. Zahrádkáři zahrádkaří, a já jsem sám kdysi zahrádku měl, zdědil jsem v ní 42 jabloní, a protože jsem se o tom chtěl něco dozvědět, tak jsem si koupil knížku o roubování jabloní. A dočetl jsem se, proč se jabloň prořezává? Prořezává se proto, aby se omladila. A proč tomu tak je? Tím, že se prořeže, dostane takovou genetickou informaci, že jí jde o život. A ona z pudu sebezáchovy jde do květu, aby zachovala potomstvo.
Já jsem měl takový zvláštní pocit, že se musím přiblížit k nějakému děvčeti, když jsem si ten zákon četl. A pochopil jsem, že to je ten jabloňový efekt, že v pocitu ohrožení jsem chtěl plodit potomstvo. (Smích.)
Napadlo mě, že vlastně veřejně prospěšná činnost je sex. (Další veselost v sále.) Zlepšuje to kardiovaskulární činnost, lidi jsou šťastnější, jsou spokojenější a občas z toho také bývají děti. Při naší populační křivce si myslím, že to je skutečně veřejně prospěšná činnost. Proto já tento zákon nepodpořím. Děkuji.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji, kdo dále se hlásí do rozpravy. Nikdo se nehlásí. Rozpravu končím. Ptám se pana navrhovatele, zda si přeje v obecné rozpravě vystoupit? Ano, prosím, pane poslanče, pojďte se ujmout slova.
Poslanec Václav Grüner: Děkuji za slovo. Jen krátce. Pan senátor Krejča zde prohlásil, že tento zákon nás řadí před rok 1990. Prosím vás, já tam nic takového v tom zákoně nevidím, možná, že pan senátor Krejča ano. Diskuse tady byla rozsáhlá, protože fotbalu a zahrádkářství všichni rozumějí. To chápu. Ale mohu vás ujistit, že já např. jsem tento zákon konzultoval se všemi okresními zahrádkářskými svazy v Plzeňském kraji.
Zákon dostali dopředu. Chtěl jsem od nich vyjádření. Neslyšel jsem, kromě takových běžných názorů, že by řekli, že zákon nepotřebují, nebo že ho nechtějí, a nebo že pro ně není prospěšný.
Tolik jsem chtěl jenom říci na závěr. Chtěl bych vám za diskusi poděkovat a věřím, že rozhodnete správně. Děkuji.
Místopředseda Senátu Milan Štěch: Děkuji, pane poslanče, a nyní žádám garanční zpravodajku, zdali si přeje vystoupit. Nepřeje.
Zazněly dva návrhy - schválit a zamítnout. Budeme v souladu s jednacím řádem o nich hlasovat.
Byl podán návrh schválit návrh zákona, ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou. V sále je přítomno 47 senátorek a senátorů, kvorum pro přijetí je 24. Zahajuji hlasování.
Kdo je pro tento návrh, stiskne tlačítko ANO a zvedne ruku. Kdo je proti, stiskne tlačítko NE a zvedne ruku.
Hlasování č. 74, registrováno 47, kvorum 24, pro návrh 14, proti 20. Návrh nebyl přijat.
Takže budeme hlasovat o druhém návrhu.
Byl podán návrh - návrh zákona zamítnout. Zahajuji hlasování.
Kdo je pro tento návrh, stiskne tlačítko ANO a zvedne ruku. Kdo je proti tomuhle návrhu, stiskne tlačítko NE a zvedne ruku.
Konstatuji, že do okamžiku hlasování č. 75 bylo registrováno 47, kvorum 24, pro návrh 26, proti 10. Návrh byl schválen.
Nyní v souladu s usnesením Senátu č. 65 z 28. ledna 2005 pověříme senátory respektive senátorky, kteří odůvodní usnesení Senátu na schůzi Poslanecké sněmovny.
Mám tady ke zprávě připravenu senátorku Martu Bayerovou - má zájem paní senátorka? Ano - zdůvodnit Poslanecké sněmovně. A kdo další? Byl navrhován - pan kolega Töpfer kroutí hlavou, že ne. Pan kolega Krejča nemá zájem. Prosím, takže pan senátor Oberfalzer? Ano?
Takže návrh zní: Paní senátorka Bayerová a pan senátor Oberfalzer. S návrhem souhlasí. Přistoupíme k hlasování o tomto pověření.
Kdo je pro tento návrh, stiskne tlačítko ANO a zvedne ruku. Kdo je proti, stiskne tlačítko NE a zvedne ruku.
Hlasování č. 76, registrováno 44, kvorum 23, pro návrh 43, proti 1. Návrh byl schválen.
Vážené kolegyně a kolegové, děkuji předkladateli, děkuji paní zpravodajce a končím projednávání tohoto bodu.
Vám všem děkuji za účast a naši schůzi končím.

Autor: Názor člena ČZS - netuno@centrum.cz 2010-05-12 13:23:11

Vážení senátoři,
reaguji na návrh zákona, který budete projednávat v senátu. Jedná se o Návrh zákona o zahrádkářské činnosti (zahrádkářský zákon). Moc Vás prosím, neschvalujte tento návrh.
Je to zákon, který vrací zahrádkářské osady zpět do minulosti, kdy nesměly být na jednotlivých pozemcích chaty větší než 16 m2 (později 25 m2), kdy bylo společné sociální zařízení, kdy se na pozemcích nesměly stavět potřebné přístřešky pro zahradní nářadí, techniku, zahradní nábytek, kdy se uvažovalo se společenským životem v osadních klubovnách a kdy existovala a ještě existuje řada dalších omezení, která jsou zakotvená v závazných částech územních plánů jednotlivých měst a obcí.
V naší republice se za posledních 20 let mnohé změnilo. To, že se nezměnil pohled na zahrádkářské osady jsme vnímali tak, že je to jen otázka času, kdy bude nutné změnit územní plány a jejich tvůrci si uvědomí, že pěstování mrkve není prioritou majitelů pozemků v zahrádkářských osadách, ale že lze vhodným způsobem skloubit rekreaci se zahradničením tak, jak se děje i na plochách chatových osad a že se setře rozdíl mezi plochami osad zahrádkářských a chatových. Že bude možné na plochách zahrádkářských osad postavit objekt pro rodinnou rekreaci, který bude omezen pouze odstupovými vzdálenostmi. Že si na svém pozemku budu moci postavit potřebné přístřešky pro sekačky, drtiče větví, uskladnění dřeva atd.
Za současných podmínek, které nový zákon ještě přitvrdí, nastane brzy doba, že osady budou vylidněné. Staří lidé, kterým tato situace vyhovuje, odcházejí a pokud se nezmění podmínky k lepšímu, mladí lidé o zákonem navržený druh činnosti nebudou mít zájem.
Neschválením tohoto zákona zjednodušíte život nám, kteří máme pozemky ve společenství zvaném -;Zahrádkářská osada-;, aniž by se změnily efekty, které jsou uvedeny v důvodové zprávě k tomuto zákonu.
Pokud je nutné řešit vztahy nájemní, řešte je prosím jiným předpisem.
Děkuji

Autor: Názor člena ČZS - netuno@centrum.cz 2010-05-12 13:50:49

Pokud tzv. Zahrádkářský zákon v současném znění bude schválen, tak v osadách možná pokvetou stromy, ale lidé v nich budou chřadnout.

Autor: Jitka 2011-02-25 01:01:18

Tenhle zákon je svazující. V budoucnosti zejména u větších měst budou zahrádky používány k bydlení .Vidím u nás v osadě už teď plínky a svoboudnou maminku jak se snaží přežít bez podpory muže nebo rodiny.Starší generace je doposud dobře zajištěna,ale tomu už odzvonilo.Důchody budou almužnou a budoucí důchodci rádi vezmou za vděk zateplenou chatku na zahrádce,kde si něco vypěstují a nemusí platit činži.Mělo by se změnit myšlení a přizpůsobit době. Koneckonců obydlené zahrádky jsou zajištěnější proti nájezdům zlodějů.Mohou to být bezpečné osady pro chudé a slušné lidi.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy