Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

ujíždění svahu

< zpět
Autor: zdemyr 2009-11-24 14:18:14

Zdravím všechny. potřeboval bych poradit. mam chatku,zděnou na betonová desce kousek,tak 5m od svahu a pravděpodobně to pomalu ujíždí. mohl by mi někdo poradit,co s tím? myslel jsem ,vysázet stromy s hlobokymi kořeny,ale taky nevím,jakej druh. doufam,že někdo poradí. díky z

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-11-25 12:10:20

Dobrý den,
Vážený pane, váš dotaz je dost specifický a spadá do oboru stavebního, než budete riskovat poškození stavby a čekat než narostou zpevňující dřeviny (i 20 let) doporučuji vám obrátit se na nějakého místního stavebního statika. Ten nejprve asi zahájí měření k prokázání změn terénu, pokud to není z prasklin na svahu zřejmé již nyní a především vám jednoznačně doporučí sanační opatření. Většina podobných případů se řeší betonovými piloty a kotvením do pevné části terénu - i v poměrně značné vzdálenosti od základové desky. Často bývá potřeba zajistit celou část svahu pod stavbou proti klesání a někdy zároveň na hřebenu propojit s kotvením na rovné části terénu dostatečně daleko od svahu.
Dbejte i na vodní poměry - dobrý odtok vody mimo svah pod stavbou, aby vám přívalový déšť neurychlil klesání svahu. Chybou bývá navezení nové zeminy na pokleslý terén na hřebenu svahu, tím se může vytvořit nízká hráz pro vodu a ta při zasáknutí většího množství pak může utrhnout celý svah najednou.
Použití dřevin bych viděl již jen jako podpůrný doplněk. Do svahů pro zpevnění jsou vhodné dřeviny s tvrdším dřevem - habry, buky, duby, ale ty rostou velmi pomalu a dorůstají značných rozměrů. Rychleji rostoucí půdopokryvné dřeviny - např. různé vrby, skalníky, břečťany aj. (výběr podle typu půdy a expozice svahu) pouze zakryjí povrch a trochu ochrání před splavováním deštěm, ale nepodepřou staticky stavbu.

Autor: Pavla 2009-11-28 21:05:25

Snad všichni sousedi mají stejný problém. Na vině je štěrkopísčité podloží. Chatky po 20 letech jim začínají ujíždět ze svahu. Kdo ihned neopravil (nezpevnil) základy, má čím dál větší praskliny na zdech.
Já chatku zatím nemám. Po jejich zkušenostech ji radši postavím na rovinu bez výhledu než toto později řešit.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy