Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

ŽÁDOST O RADU

< zpět
Autor: JANA PATEROVÁ 2009-04-27 20:30:22

PROSÍM O RADU.JAK ROZEZNÁM SAMČÍ A SAMIČÍ ROTLINU ROKYTNÍKU A JAK NA GLECHOMU?LÉTA MÁME ROKYTNÍK NA ZAHRADĚ ALE VŮBEC NEMÁ PLODY.PRÝ MUSÍ BÝT SAMČÍ A SAMIČÍ ROSTLINY A DVA ROKY JSEM MĚLA GLACHOMU A KRÁSNĚ SE PNULA.PŘES ZIMU NEVYMRZLA A NA JAŘE SE ROZROSTLA ŽE JSEM JÍ MĚLA VŠUDE.LONI SE OPĚT ROZROSTLA ALE PO ROZSAZENÍ BALY TAKOVÁ NAPŮL CHCÍPLÁ A LETOS OPĚT VYRAZILA ALE MÁM STRACH ŽE MOC PARÁDY NENADĚLÁ STEJNĚ JAKO LONI.PŘEDEM MOC DĚKUJI ZA RADU A PŘEJI KRÁSNÝ DEN.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-05-13 13:53:53

Dobrý den, samčí rostliny rakytníku mají najaře větší hnědé pupeny ve tvaru šištiček, pupeny samičích rostlin jsou menší a zelené. Jinak během vegetace se to dost těžko poznává.

Autor: Karel Vrzáň 2009-06-15 14:22:12

Prosím o radu, jak postupovat u orchide u květního stvolu, který již odkvetl a je suchý. Nevím zda ho mám odříznout, či nechat na rostlině. Děkuji za radu. Vrzáň.

Autor: Karel Vrzáň 2009-06-16 16:10:30

Opakuji svoji žádost o radu co se stvolem u orchidee, která odkvetla a stvol je již suchý. Nevím, zda ho mámodstřihnout nebo nechat na rostlině. Děkuji Vrzáň

Autor: JANA PATEROVÁ 2009-07-30 21:57:06

ZDRAVÍM PANE VRZÁN.JÁ JI DOSTALA V LEDNU LOTOŠNÍHO ROKU NAKVETLOU A KOUPENOU V OBI.SLYŠELA JSEM MNOHO RAD JAK POSTUPOVAT PO ODKVĚTU.JÁ,ALE VÁHALA TAK DLOUHO AŽ VYRAZILY NA KAŽDÉ STRANĚ DVĚ VĚTVIČKY A JE OBALENÁ KVĚTY JEŠTĚ VÍC NEŽ KDYŽ JSEM JÍ DOSTALA.MÁM DOMA SPOUSTU KVĚTIN /POKOJOVÉ I VENKOVNÍ A VŠECHNY HNOJÍM UNIVERZÁLNÍMI TEKUTÝMI HNOJIVY A KAŽDÝ SE VŽDY DIVÍ JAK MI VŠECHNO KVETE/I ORCHIDEI HNOJÍM UN.HNOJIVEM.HODNĚ ŠTĚSTÍ S POZDRAVEM JANA PATEROVÁ

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-07-31 08:45:07

Dobrý den,
Pane Vrzáň, pokud je stvol suchý, myslím tím neživý, tak ho odstraňte tak asi 1 cm od rostliny, takový stvol nemá pro rostlinu žádný význam. Pokud je stonek sice holý, ale je zelené nebo původní barvy, pak záleží na tom, co máte za orchidej.
U druhů Phalaenopsis dochází na odkvetlých stvolech k podrůstání oček buď dalším menším bočním výhonem s dalšími menšími květy, nebo se na něm méně často vytvářejí mladé rostlinky, které po čase můžete oddělit a pěstovat již samostatně, trochu podobně se ještě chová Denrobium phalaenopsis. Některá Papiopedila vykvétají na stonku postupně a doba mezi rozkvětem jednotlivých poupat může být i několik týdnů, ale zase snadno poznáte, že květní výhon je stále živý.
U jiných orchidejí - Cattleya, Laelia, Sophronitis a jejich vzájemní kříženci, Oncidium, Miltonia a jejich kříženci - např. Wuylstekeara, Odontoglosum, Zygopetalum, Dendrobium, Vanda, aj. (jiné druhy jsem v OBI moc prodávat dosud neviděl) většinou po odkvětu stvoly odumírají. Protože neuvádíte o jaký druh jde, nemohu radit více, doporučuji prohledat web, je na něm nyní již hodně rad jak postupovat a také hodně obrázků, které by vám pomohly identifikovat váš druh, i když u hybridů, zvláště mezidruhových, to bývá dosti problematické.

Autor: Zuzana 2009-09-10 17:04:40

Dobry den, mela bych dotaz, ktery se netyka primo zahradky, ale souvisí s ní. Jsem studentkou PdF v Olomouci a zpracovavam diplomovou praci zabyvajici se pestitelstvim. Proto se chci zeptat, zda nevite, kde bych mohla najit neco o historii pestitelstvi,jeho vzniku u nas? Velmi byste mi pomohl.Moc dekuji za jakoukoliv odpoved. S pozdravem Zuzana

Autor: Miloš Kožešník - ústředí ČZS 2009-09-11 12:10:20

Vše o historii ČZS a tím i o počátcích pěstování rostlin člověkem ke svému užitku, Vám poskytne muzeum ČZS v Hradci Králové. Obraťte se pro to na pana Ing. Otto Macla - vlevo na záložce najdete odkaz s potřebnými informacemi.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy