Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

domácí výroba tekutého hnojiva Cereritu potřetí

< zpět
Autor: Zelený 2022-06-22 16:38:18

Dobrý den, pane Dvořáku a SPCH,
omlouvám se, ale já se jen tak nevzdávám..!, i když to třeba nazvete hloupostí. Rozhodně neaspiruji na Nobelovu cenu v rozpouštění tuhého hnojiva v tekuté, ale jednak nejsem tak bohatý, abych si nepovšiml, jak moc se zvýšila cena hnojiv, jednak zvláště u tekutých hnojiv výrobci již před časem přešli na úžasný klamavý cenový manévr, že se sice tekuté hnojivo (třeba Cererit) prodává plus minus za stejnou cenu 60 - 80,- Kč za litrovou lahev, ale zatímco dříve stačilo na běžnou zahradní konev o 10 litrech obsah jednoho uzávěru, tak nyní je to dávkování již jen na 4 litry! vody, takže v průběhu času došlo ke zdražení toho tekutého Cereritu o více jak 100 %. Dále při použití logického uvažovaní jsem zvedl tento dotaz v naději, že mi odpoví vysokoškolsky vzdělaný agroodborník proto, že je jasné, že jestliže dávka granulovaného hnojiva je určena na vyživování rostlin zpravidla na 2 měsíce, tak pouhým rozpuštěním této dávky a zalitím, jak radí pan/í SPCH, nutně musí dojít ke spálení nebo poškození kořenů přijímající rostliny, neb ta dávka bude pro jednorázové zalití silně předimenzovaná. Pokud jde o krátkodobě nerozpustný nebo úplně mnerozpustný kal, tak to lze minimálně hodně zmírnit tím, že se voda v konvi těsně před zalitím hodně promíchá, takže si kal v průběhu vyprazdňování konve nestačí sednout na dno. A pak také jsem psal, že mi stačí 80 % výsledek. Konečně i třetí motivací přejít na levná doma vyráběná hnojiva je to, že se nemusí zapravovat do země jako ta tuhá, což je pro mne fyzická otrava a zbytečná námaha, také to při hustě osázenéch záhoncích v podstatě téměř nejde, když člověk šetří s každým mm půdy...
Takže, prosím, zkuste se na mě hned nenaštvat a snad do třetice dostanu nějakou odbornou, nikoli laickou radu, jak tu výrobu tekutých hnojiv zařídit.
Děkuji a zdravím. Zelený

Autor: SPCH 2022-06-22 18:28:33

Zcela neodborně-snad každá zemina obsahuje nemálo prvků, které rostlinám slouží k jejich obživě. Pak i tato skutečnost má být brána do součtu s uvažovaným použitím dalších-např. i těch původně granulátů ve vodě rozpouštěných...

Autor: Ivan Dvořák 2022-06-22 21:17:59

Pane Zelený, prožeňte ten Cererit kompostem. Tak 4 kg hnojiva na kubík kompostu. Párkrát ho prohoďte. Můžete s ním hnojit kdykoliv v sezoně, rostlinám to prospěje víc než zálivka suspenzí vytvořenou z Cereritu. Sádrovec a další balast z Cereritu se vyváže v kompostu, z \"rozpuštěného\" bude v okolí rostliny v půdě nebo na rostlině, jako bílý povlak (pokud máte hustě osázené záhony).
Osobně hnojím granulovanými hnojivy jen jednou, týden, dva před setím, výsadbou na jaře.
Celou sezonu na záhoně zůstane mrkev, celer, pastinák, řepa, při okopávce před zapojením porostu přihodím trochu kompostu, zlepší se tím struktura, vsakování vody okolo rostlin, řádku. Živiny z kompostu se uvolňují pomaleji než z komerčního substrátu, minerálního hnojiva.
Při druhé, či třetí výsadbě stejný rok dávám kompost do jamek pod sazenice, do řádku s výsevem a lehce promíchám s okolní zeminou. A víc už nic, jen vodu.
Já Vám nemůžu radit to, s čím nesouhlasím. Ani Vás k tomu navádět.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy