Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

kravský hnůj - po jaké době lze vápnit ?

< zpět
Autor: A.Švec 2021-11-04 21:09:39

Dobrý den.
Část záhonů a skleník jsem ted na podzim vyhnojil kravským hnojem. Zároven jsem měl v plánu záhony povápnit dolomitickým vápencem. Od zkušenějších zahrádkářů ale již vím, že nemohu hnojit organickým hnojivem a zároveň aplikovat vápenec. Nedaří se mi ale nikde dohledat, jak dlouhý časový odstup mezi těmito kroky musím dodržet.Musím čekat až do následující sezony, tedy celý jeden rok?
A dále bych se chtěl zeptat na správný postup a termín vápnění - je opravdu nejvhodnější a jediný správný postup vápenec rozhodit na sníh ? Nebo způsob vápnění není až tak důležitý a vápenec mohu rozhodit v podstatě kdykoliv v období podzim-zima po záhonech a lehce zarýpat? A to nemluvím o tom, že mně můj kamarád před pár dny, když jsem se ho ptal na jeho názor, řekl, že dle něho je nejlepší vápnit až na jaře cca tři týdny před výsevem klidně i zároveň s případným hnojením průmyslovými hnojivy a poté vše jen lehce pohrabat.
Děkuji předem A. Švec

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-11-10 07:54:13

Dalo by se říct, že by nemělo vápenaté hnojivo přijít do kontaktu s organickým, s hnojem, živným kompostem. Hlavně kvůli ztrátě živin z té organiky. Když to dokážete udělat dobře, klidně zaryjte hnůj a na povrch dejte vápenec. Když se dává zdroj vápence do kompostu, přichází tohle řešení v úvahu při posledním přehazování, kdy je skončen hlavní proces mikrobiální přeměny a zpracování organické hmoty.
Podle kamaráda to raději nedělejte. Varianta vápenaté hnojivo zároveň s hnojivy minerálními zároveň, těsně před setím, sázením není nic moc vhodná. Jsou druhy zeleniny, které to velmi špatně snášejí. Vápník zabírá místo ostatním živinám, nepustí je do sorpčního komplexu. V případě použití dusíkatého vápna bych hnojení též dělil. Stačí i týden odstupu.
Ale v podstatě nic neztratíte tím, když se budete řídit tradičními postupy, pokud byste měl neodvratný pocit (vlastně ne pocit, ale udělaný rozbor, který říká, že zemina má výrazný nedostatek vápníku), že rostlinám bude vápník v roce hnojení organikou chybět, můžete ho doplnit zálivkou a na list během vegetace, prostřednictvím přihnojení dusíkatým vápnem, podle pravidel jeho užití během vegetace. Vápenec dejte na plochu bez hnojení a příští rok povápněte druhou část zahrady. Koukněte sem http://www.zahradni-hnojiva.cz/vapneni-zahrady/.
Když se podíváte na pole, uvidíte, že vápní po sklizni plodin, někde před podmítkou, jinde po ní, před orbou a nikdy se nevápní všechny pozemky na katastru. Nevápní se ani pole se zeleným hnojením.
Když budete experimentovat s krmením králíků, výsledek uvidíte. Když s hnojením, tak vlastně ne, ale v případě zbytečných ztrát to odnesou částečně povrchové, částečně podzemní vody.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy