Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

odstranění mohutného kořene jasanu.

< zpět
Autor: boh.berg@centrum.cz 2007-05-05 23:05:02

Před 23 lety naletnutý jasan mi trhal zdivo baráku a kolem vedoucí kanalizaci. Musil jsem ho, ač nerad,porazit. Teď nejsem v stavu dostat kořen ven. Ničím řetězy pily protože kameny jsou zarostlé i v odnožích. Doslechl jsem se, že kořen možno vypálit, když do do něj navrtaných děr nasypeme hnojivo ledek,zalejeme petrolejem a utěsníme. Do půl roku prý kořen vydoutná. Návod prý byl kdysi uváděn v nějakém receptáři ale z mého okolí to nikdo nevyzkoušel. Moc prosím o zprávu jestli o tom někdo neví víc , nebo kde bych se měl ptát, nebo jestli někdo s tím nemá dokonce zkušenosti. Rád se odvděčím. Moc prosím o zprávu mailem nebo na 415 679 254 na účet volaného, nebo na mob.606 419 213 . Děkuji předem,



Autor: Miloš Kožešník, ČZS 2007-05-08 20:55:29

Protože jsem se s podobným dotazem setkal již dříve na našem, nyní již uzavřeném fóru a protože předpokládám, že se váš problém bude týkat i jiných zahrádkářů uvedu dva běžné způsoby likvidace pařezů.

Pokud jde o strom čerstvě poražený nejehličnatý (zpravidla ovocný), zkuste do děr a záseků v pařezu vpravit násadu hlívy ústřičné. Tato houba dá navíc úrodu plodnic. Trvá to sice trochu déle, ale asi do 3 let bývá dřevo natolik rozpadlé, že se dá snadno mechanicky odstranit. Postupujte jako při pěstování hlívy na dřevěných špalcích.

Druhá metoda je rychlejší. Vyvrtejte do pařezu asi 2-3 cm otvory do hloubky asi 15 - 20 cm. Čím je pařez větší, tím více otvorů - tak asi jeden otvor na každých 10 cm obvodu. Nešetřete a naplňte je dusičnanem - ledkem sodným nebo draselným případně amonným, ale lépe bez vápence až po okraj a zlehka zakropte (nezalívat) a zakryjte igelitem, asi za 14 dnů se ledek ztratí. Díry opět doplňte ledkem a to můžete ještě jednou asi za měsíc zopakovat. Pak asi po 1/2 roce, když ledek prosákne dřevem, rozdělejte již nad vyschlým pařezem ohýnek - pozor pařez vyhoří i s kořeny, tak ať někoho nepodpálíte. A pokud nechcete pálit, počkejte a pařez často zalévejte - ledek silně urychlí rozpad dřevní hmoty, ale výsledek je podobný jako u hlívy - zbytek musíte odstranit sami.

Autor: M.Zouzelka 2007-11-02 07:28:20

Vzhledem k eekologii se priklanim k hlive ustricne, na prirodni bazi bez pouziti chemie a nutnosti spalovani.

Hliva je navic velmi dobra houba se silnymi protirakovinotvornymi ucinky.

Autor: honza 2012-08-24 22:01:08

Návod na likvidaci pařezů
Záleží na prostoru kolem na okolních stavbách a inženýrských sítích.
Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.

1 možnost -pařezová fréza- rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem- (bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lanodruhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne.Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost- bagr s podkopem- Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu.

4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku.

Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják uvážeme za jiný pevný bod-(silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor
Naviják na autě: kolem pařezu uděláme díru, zavážeme pařez na smyčku zahákneme hák s lanem,autem najedeme čumákem k pařezu(min však 3m od něj)-dle možností, auto zabrzdíme,zařadíme rychlost a založíme kola např cihlou,dřevem atd.. a zapneme naviják.Pokud má velkou nosnost pařez vyleze ,pokud se mu nechce tak mu pomůžeme, sekerou useknout kořeny.

5.možnost: Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší ( např : Škodovku, VW, teréňák,atd.) + vázací prostředky.
Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.
Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)
Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost

6 .možnost: nechat vyhnít. Trvá to dlouho.Ale nenadřete se . Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu, nebo ledek a zakrýt.

7.možnost: Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm. Ale je to nebezpečné a někde i zakázané. Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.nevypalovat v lesním terénu.Oheň se šíří pod zemí-požár lesa.

9.možnost. Chemickou cestou. navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.


10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země. Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.

11.možnost: vytržení heverem na auta: pokud nemáme k dispozici bagr, hupcuk,nebo naviják,a chcete se zbavit pařezu tak stačí pařez odkopat,usekat kořeny a použít hydraulický nebo hřebenový zvedák-hever.Najdeme ten nejsilnější kořen. Podhrabeme aby se pod něj vešel zvedák,zvedák podložíme nějakou větší plochou- cihlou, železnou plotnou, silným prknem tak aby se nebořil a začneme zvedat.K dispozici máme sekeru na zbylé kořeny.takto pařez zvedáme dokud nevyleze.Pokud je hever dost silný(např .5 tun) tak pařezy jdou jak máslo
Takto jdou i pařezy od ořechů.Jeden jsem dělal včera,pařez 90cm v průměru.Vykopal jsem díru cca metr hlubokou a stejně širokou,vzal jsem hydr. hever (tzv panenku) nosnost 12 tun ,podložil jsem ji železnou deskou o rozměru 30cmx30cm a 10mm silnou a začít zvedat-jde to krásně. Za asi hodinu práce byl pařez venku. A pak jen zasypat díru a pařez do kotle.


Pařez který je na fotce jsem vytrhl hupcukem s nosností 3.2 tuny uvázaným za další břízu.

















Připojený obrázek: odstranění mohutného kořene jasanu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy