Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Vliv podloží na úrodnost půdy.

< zpět
Autor: Eliška 2016-02-02 22:31:41

Dobrý večer. Ráda bych věděla, jaký vliv na úrodnost půdy má zvětralá žula, která je v půdě na mém pozemku. Potřebovala bych vylehčit zeminu pískem, nedaří se mi pěstování cibule a mrkve. Všechno jde do natě. Mám na pozemku potok, ten je plný písku, můžu tento písek použít? Je třeba ho nejdříve nějak ošetřit? Děkuji za odpověď. Eliška.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-02-03 11:45:21

Spíše tím pískem nařeďte kompost (ať je čistý, nebo jílovitý, hrubý, jemný,...) dávejte takového větší dávky, klidně každý druhý rok. Kompost dvouletý (= plně rozložený) můžete na podzim mělčeji zarýt a na jaře v místě vysít mrkev. Větší přínos z hlediska obsahu organické hmoty má jednoletý kompost, po něm ale cibule a mrkev nejsou ideální plodinou. Tam by se hodilo dát před zimou ještě třeba zelené hnojení (alespoň na dva měsíce od výsevu k zarytí), a následující rok na ty záhony dát něco z košťálovin, tykvovitých, prostě náročné a odolné k obsahu čerstvého humusu. Žula jako podloží dává vznik půdám s nízkým obsahem živin, kyselým půdám. Když napíšete, že chcete půdu vylehčit, chápal bych to tak, že je těžká, jílovitá. Není spíše problém v malém zásobení organickou hmotou její uléhavostí po deštích, větší zálivce? Když jde všechno do natě, může to být zase projev nedostatku humusu, který by vázal živiny po hnojení. Rychle přístupný minerální dusík, ostatní prvky už méně.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy