Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

ochrana před mrazem

< zpět
Autor: Martin 2015-11-22 12:50:12

dobrý den všem, zasadil jsem ted na podzim 18.11. třešen, hrušen, švetsku, kdouli, ryngli, višni, jsou to malé zakrslé stromky, mám to nějak ochránit proti mrazu? Např. položit kolem stromku chvoji na ochranu kořenu před mrazem? Natřít kmínek vápnem? čím to později hnojit? Jsou různé názory na webech, proto bych rád názor někoho zkušeného, děkuji moc za rady...

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-11-23 08:46:19

Nabílení vápnem ničemu neublíží. Stromky by měly mít kůlky, které je chrání před ohříváním kmínků v únoru a březnu (tehdy dochází na zlomu slunečného dne a mrazivé noci ke vzniku mrazových prasklin, desek). Ze jmenovaného vše krom kdouloně v kořenech dobře přezimovává, kdouloň je na namrznutí kořenů a kořenového krčku (místa očkování hrušní) citlivá. To platí jak pro samotnou kdouloň, tak pro kdouloň podnožovou, používanou u hrušní. Ale vzhledem k tomu, že kdouloně a hrušně na nich se vysazují v teplých oblastech (kde nejspíše zahradu máte), nebývá v posledních letech poškození žádné. Kdyby měly přijít trvalé mrazy pod -20°C a zem promrzla do min. 30-40 cm, pak by to kdouloň nejspíše odnesla, ostatní ne. no a pak by ani chvoj nepomohla, spíše nahrnutí kompostu, zeminy, jaké se dělá u růží. Hnojíte-li něčím z obchodu, návod je na sáčku či láhvi. Hnojíte-li kompostem (přehnojit se s ním nejspíše nedá) pak bych ctil pravidlo pro hnojení, že za každý rok života dát cca 1 l (kg) pod plochu koruny. Na podzim. Při bujném růstu na živných půdách byste mohl uvažovat o použití hnojiva typu "Podzim" pro lepší vyzrání pletiv a vyšší odolnost proti mrazu.
No a pokud chcete slyšet názor jak píšete někoho zkušeného, musel byste pro seriozní radu přidat minimálně i kde zahradu máte, na jakých půdách, jestli jsou zásobené vápníkem, jak velké jámy na výsadbu jste dělal, do čeho jste sázel, zdali jste do hloubky dával nějaké hnojivo na zásobní hnojení, jestli jste místo na výsadbu připravoval dopředu (rigolování, hnojení zeleným hnojením, předzásobení živinami do hloubky),..., jestli jsou v místě stromy poprvé, nebo jestli jde sad po sadu, co v tom sadu bylo,... Pokud v zemi není vápník a nedodal-li jste ho do země pod kořeny peckovin, budete to muset napravit - dodat ho do půdy v okolí stromu (vykopané jámy), do hloubky pod 40 cm. tak půl kila nejlépe dolomitického vápence. Chybí-li jim vápník mohou trpět klejotokem, špatně vyzrávat a následně trpět poškození zimními mrazy.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy