Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Poradíte, prosím, co nejméně chemický postřik proti chorobám a p.?

< zpět
Autor: amatér 2015-09-06 11:17:36

Dobrý den,

zahradu jsem zdědila letos v létě. Před tím se o ní pár let nikdo nestaral. Bylo mi poraděno na podzim a na jaře postříkat (i kdyby jen v rámci prevence po těch 5 letech) čímkoliv proti houbovým chorobám, mšicím a ostatnímu "špatnému". Na zahradě jsou jabloně, meruňky, rybíz, maliny, ostružiny, pámelník, cesmína, růže, jeřabiny, šeříky a pro mě neznámé keře. Ovocné stromy byly letos silně napadeny mšicemi, neovocným (okrasným) se vyhnuly, jen některé mají zkroucené listy a vypadají celkově chudě. Od počátku se snažím vyhnout všemu chemickému a chtěla bych proto poradit i nějaký postřik na stejné bázi- co nejméně chemický, nemusí být nutně bio, eko. Na mšice se mi podařilo nasbírat dostatek přirozených nepřátel, o které bych díky postřiku nerada přišla...

Poradíte, prosím, čím mohu zahradu vystříkat? Za vaše rady předem děkuji...

Autor: S.P.,Ch. 2015-09-07 09:08:48

Dobrý den. Nad všechny postřiky je základní, mechanická čistka-pilka, nůžky, hrábě, motyka, rýč+SLUNÍČKO+KOMPOST...

Autor: Miloš Kožešník, správce 2015-09-07 09:13:28

Dobrý den. Vaše otázka vyžaduje obsáhlou odpověď přesadhující použitelný rozsah fóra. Doporučuji vám postupovat podle pokynů pana Horáka jehož rady jsou na našich sránkách. Viz Aktuální rady. Je tam v podstatě celá kniha Účinná ochrana zahradních plodin.

Autor: Hana 2015-09-09 20:37:00

Poznámka pro pana správce- pana Kožešníka.
Metodika ochrany zahradních plodin je již na stránkách Zahrádkářů zastavena,jelikož a protože si asi máme koupit za 150kč koupit knihu. Je to pro nás velká škoda, bylo to pěkně při ruce, věřím, že hojně užívané. Doufám, že také tato Diskuze neskončí větou - všechny informace najdete knihách.

Autor: eli.en 2015-09-10 16:48:29

Dobrý den, taky jsem na zahradě nechtěla používat chemii ale skutečnost je jiná. Zjara jsem viděla jeden úžasný nápad v pořadu pro kutily a to směs saponátu a oleje. Radost byla veliká, použila jsem dle návodu a nic. Škůdci byli asi odolní. Jinak se mně ale osvědčily parazitické hlístice a výsledek je tak na 90%. Mšice byly stejně. Po letech zahradničení jsem zjistila, že pokud chcete nějakou úrodu, tak je bohužel chemie částečně třeba.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-09-11 09:20:10

Pro eli.en. Domácí směs oleje a saponátu bych používal výhradně na okrasné rostliny. Na to co je jedlé pak výhradě to, co je vyrobeno na odborné úrovni. Přípravky na bázi oleje a něčeho dalšího fungují. Jen jsou - na rozdíl od některých používaných v běžné výrobě – výhradně kontaktní. Tedy, to co netrefí nezahubí, tam, kde na listech či plodech nevytváří na povrchu neporušený mikrofilm, tam nechrání. Existují přípravky různých firem na bázi olejů, různých rostlinných výtažků... Nahlédněte do nabídky AgroBio Opava, Agrobiosfer, Agro Bio Rokycany.
Pro Hana: pan Kožešník nepíše o Metodice, ale o jiné knize - Účinná ochrana zahradních plodin. Z té najdete mnoho na stránkách Odborné informace - Kalendárium ochrany rostlin. Prosím Vás, které diskuse na tomto fóru končí Vaší závěrečnou větou? A proč není dobré odkázat na konkrétní zdroj informací, které si můžete v klidu přečíst a podívat se i na další navazující, doplňující, rozšiřující? Potom už jsou dotazy konkrétnější a lépe se na ně odpovídá.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy