Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Urychlení rozkladu čerstvého hnoje

< zpět
Autor: Emil 2015-08-12 13:58:34

Zdravím všechny a poprosil bych o váš názor na to jak urchlit rozklad čerstvého hnoje.
V mém případě jde o hnůj koňský, a to v množství několika valníků, přičemž mi stále
přivážejí nový. Mám poměrně velkou zahradu a velmi špatnou půdu - perk s jílem a neurčitým malým poměrem "půdy".
Nemám možnost hnůj promíchávat s půdou, díky tomu, že nemám půdu na přimíchání a také
žádnou mechanizaci.
Hnůj obsahuje podestýlku v podobě slámy a pilin. Bohužel nedochází k rozkladu a to jak předpokládám díky suchu.
Domnívám se, že by mohlo pomoci to, že bych hromady hnoje řádně prolil vodou, použil urychlovač rozkladu jako například Radivit (Neudorf)a hnůj přikryl poloprodyšnou plachtou (může být i neprodyšná ?).
Tím by nedocházelo k takové ztrátě vlhkosti, materiál by se zahřál a urychlovač by snad také pomohl vše urychlit.
Pokud by to bylo nutné mohl bych samozřejmě po nějaké době (po jaké ale ?) hnůj nechat "přeházet" traktorem s radlicí, který bych zaplatil..

Je toto rozumné řešení mého problému ?

Děkuji za odpovědi - rady.

Emil

Autor: M.Šmoranc,ČZS 2015-08-13 13:48:16

Dobrý den,
také mám možnost většího odběru koňského hnoje. S hnojem nic ovšem nedělám, nechávám ho na větších hromadách a do roka je pěkně uleželý. V tomto období nemůže hnůj pracovat, jak jste správně psal vlivem nedostatku vody, ale jakmile se do hnoje voda dostane začne se intenzivně zahřívat a mineralizovat. Postupně, ale dojde k menšímu zahřívání a do hnoje se nastěhují žížaly a různé houby, které proces pozitivně ovlivní. Lepší je ovšem koňský hnůj se slámou, piliny se jako podestýlka dost často používají, ale výsledný produkt není tak kvalitní, jako když se používá na podestýlku sláma. Hromady hnoje se také podstatně zmenší, uleželého hnoje je méně než se navozí. S urychlováním procesu nemá zkušenosti, ale koňský hnůj se hodí do jílovitých těžkých půd, které provzdušňuje, také je zásaditý u Vás bude nejspíše půda kyselejší takže pozitivně ovlivní i půdní reakci. Rozhodně jste udělal dobře, půdu hnojem zúrodníte a bude poskytovat rostlinám vhodné podmínky. Přeji pěkný a pohodový den

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy