Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

kde a jak nyní začít?

< zpět
Autor: Petr 2015-07-07 10:57:39

Kde a jak nejefektivněji nyní začít s zušlechťováním zahrádky, která léta ležela ladem bez jakýhkoliv zásahů v podobě přihnojování, pletí a pod.? Mezi tím vším "plevelem" jsem našel pivoňky, růže, jahody, bylinky... a spousty jiných, co by se asi daly i nadále použít, jen to tam všechno roste tak chaoticky, půda je těžka, jílovitá... V zahradničení jsem amatér, tak pročítám různé články co a jak s tím, aby už příští rok byl ze zahrádky alespoň nějaký malý užitek- nepočítám s rajčaty a tak, spíš fazole a něco takového malého... zatím pleju, o víkendu budu asi rýt vše vypleté a postupně míchat s pískem... Tak jestli máte někdo nějakou radu, jak nejlépe postupovat, popř co tam nyní zasázet, jen aby si půda "zvykla"...
Za všechny rady předem díky

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-07-13 08:58:09

Plochy na kterých nerostou rostliny, které chcete ponechat zbavte vytrvalých plevelů, narýpejte si záhonky, vysejte na ně zelené hnojení. Na podzim zaryjte a pak hledejte, co po něm můžete sázet či sít. Tam, kde byste chtěli mít cibuli či mrkev a petržel - tam zelené hnojení nedávejte, tam by stačilo vylehčení pískem, popřípadě i vyzrálým kompostem - ale ten asi mít nebudete. Podle toho jak zelené hnojení roste uvidíte, jestli je v zemi dost živin, jestli jsou na celé ploše. Z.H. může někde růst bujně, jinde jen skomírat a žloutnout. Pokud má v obou místech stejné vlhkostní podmínky, znamená to, že v místě, kde je malé a žloutne není vše v pořádku, chybí zde základní živiny. Kdybyste chtěli vyzkoušet co poroste, po zarytí písku vysaďte, vysejte rostliny, které do podzimu mohou dát úrodu. Saláty, hlávkové čekanky, endivie, ředkvičky, ředkve, vodnice, hlíznatý fenykl, pekingské zelí, rané kedlubny,...
Těžká půda v Jeseníkách, na Vysočině dá jinou úrodu, než třeba v Polabí. Podle místa, kde zahrada je, se sortiment rostlin pro podzimní sklizně může rozšířit či zúžit.
Půda si nemusí zvykat, ta se po odpočinku pod plevelem na nově vyseté či vysazené rostliny "těší".

Autor: Petr 2015-07-16 11:42:11

Děkuji za odpověď...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy