Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jak udělat z pole zahradu ?

< zpět
Autor: Martin 2014-05-05 17:01:36

S pár přáteli z práce si chceme koupit pole. To oplotit a předělat postupně na zahradu. Může mi někdo doporučit články, studie nebo zkušenosti? Tak nějak očekávám, že předělání potrvá pár let, hlavně kvůli výsatbě stromů. Rád bych si o tom někde přečetl, nevím kde. Děkuji. Martin

Autor: Jana Kolková 2014-05-05 20:39:41

Jakou zahradu se chystáte s přáteli založit Martine? Má jít o velkou společnou užitkovou zahradu - zeleninové pole, ovocné stromy apod.? Pokud ano, zkuste se podívat a případně pozeptat na zkušenosti třeba na www.kom-pot.cz. Jinak docela dobré je si předem udělat návrh zahrady - rozvrhnout si účelně i esteticky plochy apod.

Autor: Martin 2014-05-06 20:06:47

Děkuji za názor. Mělo by jít o společnou užitkovou zahradu, tak jak píšete, záhony, rostliny a stromy. Určitě takové zahrady vznikají, předěláním z pole. Myslím, že těžká technika používaná na polích ničí absorbční schopnost půdy. Tak asi musím půdu pořádně prokypřit ..... A taky si říkám, jestli do půdy něco nepřidat? Jsem vděčný za nějaký zajímavý odkaz na článek nebo studii. Vy s tím máte zkušenost?

Autor: Jana Kolková 2014-05-06 20:28:31

S půdou záleží na možnostech, rozloze apod., možností je více: pokud byste na to chtěli jít přirozeněji: zaorat hnůj, přidat kompost, zelené hnojení apod...V poli bych osobně ani problém neviděla. Myslím, že zahrada z odkazu, který jsem zmínila, vznikla také na poli. Zkuste je oslovit, možná by vás ušetřili zbytečných omylů v začátku. Jinak s hospodářskými a užitkovými zahradami jistou zkušenost mám, nikoliv však se zahradami komunitního typu - což by byl tak trochu váš případ, který sebou nese jistá specifika, já spíše se soukromými (ozvěte se případně na jana@alterstudio.cz)

Autor: Jana Kolková 2014-05-06 20:38:15

S půdou záleží na možnostech, rozloze apod., možností je více: pokud byste na to chtěli jít přirozeněji: zaorat hnůj, přidat kompost, zelené hnojení apod...V poli bych osobně ani problém neviděla. Myslím, že zahrada z odkazu, který jsem zmínila, vznikla také na poli. Zkuste je oslovit, možná by vás ušetřili zbytečných omylů v začátku. Jinak s hospodářskými a užitkovými zahradami jistou zkušenost mám, nikoliv však se zahradami komunitního typu - což by byl tak trochu váš případ, který sebou nese jistá specifika, já spíše se soukromými (ozvěte se případně na jana@alterstudio.cz)

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-07 08:06:34

Hezký den.
Velkou roli v plánování hraje předpokládaná plocha. Nejspíše budete muset zažádat i o změnu kultury (na obci). Musíte rozmyslet, jestli budete zakládat "komunitní zahradu" na které pracují všichni společně na větších plochách jedné kultury, o vše se budete dělit, nebo jestli plochu rozparcelujete pro jednotlivé účastníky projektu, jak velké parcely budou. Menší plochu mladí nadšení lidé i starší už zkušení zvládnou bez větších problémů, od určité velikosti je lépe spolehnout se na techniku, ušetří čas i síly, může být i majetkem celého společenství.
Jestli už Váš plán má nějaké reálné podklady, víte, kde pozemek budete kupovat, podívejte se co na něm teď zemědělci pěstují. I podle toho by se mohly řídit začátky hospodaření. Pro začátek si zjistěte, jestli by byl v okolí zdroj vody, energií, v případě výstavby obytných budov či jiných staveb i dostupnost nezbytných sítí (a povolení ke stavbě či další administrativní kroky), pro potřeby hnojení i statkových hnojiv (třeba je máte už teď). Jinak budete muset plánovat zelené hnojení - alespoň do doby, než budete mít vlastní komposty. Má to své výhody. Osobně bych dal zelené hnojení v každém případě. Když osejete celou plochu hořčicí, dosti brzo uvidíte jestli je pozemek z předchozí doby rovnoměrně vyhnojený, uvidíte, jestli jsou někde vlhčí sušší místa (různá výška rostlin v určité ploše, odlišná barva rostlin,...) podle toho můžete pracovat dále. V závislosti na velikosti zahrady budete při větší ploše v začátcích potřebovat i tu zemědělskou techniku - minimálně na přípravu pozemku na setí zeleného hnojení. No a potom v první sezoně nejspíše brambory, zeleninu a jahody a postupně rozmýšlet další. I když se dáte dohromady s architektem, mělo by vše mít svůj vývoj, na nic nespěchejte.

Autor: Starší zahrádkář 2014-05-07 08:08:35

Jak říká paní Jana, poučte se u těch, kdo začínali už před Vámi.

Autor: Martin 2014-05-11 00:06:02

Děkuji za Vaše názory. Nalezl jsem zajímavé knihy o zakládání zahrad a sadů a taky nějaká sripta o ovocnářství. Trochu si v nich počtu abych problematiku obsáhl více komplexněji.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy