Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Zimování záhonu-rákos

< zpět
Autor: Alena 2014-02-27 21:45:19

Zdravím, co si myslíte o zimování záhonů rákosem, vysokými ostřicemi a podobnými velkými planě rostoucími druhy rostlin? Jaká jsou pro a proti?
Díky za odpověď!
A.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-03-03 08:30:00

Takový materiál (čerstvý, suchý, neprorostlý houbami) lze použít ve skalce, v záhonech se stálezelenými trvalkami, i v záhonech se zeleninou. Z rostlin se stébly je možné jejich svázáním ve vrcholu otepí vytvořit něco jako tee-pee a nasadit rostlinám "čepici", která je chrání před rozlámáním sněhem, před ostrým předjarním sluncem,... Pokud jde o ozimou zeleninu, tu by mohl takový materiál chránit před mokrým těžkým sněhem, ale v případě, že by ležel na drátech natažených mezi kůlky, ve výšce porostu. Důležité je aby v klasech nebyla klíčivá semena. Ostřice a chrastice bývají velmi úporným plevelem, šíří se nejen ze semen, ale i podzemními výběžky v různých hloubkách. Hustší stan může chránit některé skalničky před zimní vlhkostí (ten by musel být hustší proto, aby z něj déšť a sníh sklouzl do okolí, nebo by přes kostru stanu mohla být ještě natažená pokrývka z nepromokavé fólie). Takový materiál, zbavený klasů se semeny a prohnaný drtičem nebo možná i štěpkovačem může být základem dobrého kompostu, můžete ho stlát pod jahody, jako mulč pod keře... Pokud byste takový materiál pálili, ztratíte sice cennou organickou hmotu, ale popel může být kvalitní přísadou do kompostu, na zarývání do záhonů.
Poslouží i v případě, že ho složíte někde v rohu zahrady, v jejím okolí. Úhledná hromada, kterou tvoří větve,listí, rákos i ostřice může být domovem pomocníků v zahradě, malých savců ale i těch drobnějších.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy