Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Rozúčtování uživatelských příspěvků versus hlasování na členské schůzi

< zpět
Autor: Jájin 2011-03-15 20:36:31

Vážení přátelé zahrádkáři,
Rád bych na zdejším fóru získal solidní informace jak by měla být pojata právní subjektivita zahrádkářské osady složené výhradně z vlastníků pozemků a tedy i spoluvlastníků věcích společných. Zejména mě zajímá jak ve své osadě řešíte otázku rozdílného vlastnictví (velikost pozemků) jednotlivých zahrádkářů ve vztahu třeba k hlasování na členské schůzi nebo na výši uživatelských příspěvků. V naší zahrádkářské osadě máme uživatelský příspěvek rozúčtovaný dle velikosti pozemku, ale při hlasování na členské schůzi má každý z nás pouze 1 hlas bez ohledu na velikost pozemku, což považuji za nespravedlivé.
Díky za fundované rady a informace.

Jájin

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2011-03-16 15:48:11

Dobrý den.
Možná by bylo dobré se podívat zda máte stejný podíl na společném majetku jako ostatní členové. Zjistíte s největší pravděpodobností, že pozemky zahrádek máte sice různé, ale podíly na společném majetku máte stejné. Při převodu z PF se dělily počtem členů - bez ohledu na velikost užívaného dílce. Obdobná situace jako uvádíte je i u bytových družtev, kde jsou také často rozdílné velikosti bytů, ale rovné hlasovací právo - co člen to hlas a v případě manželů spolu členství, nikoli hlas navíc a stejné je to i u společenství vlastníků bytů.
Je správné, že neplatíte všichni stejně, ale podle velikosti pozemku. Větší pozemek vyžaduje delší oplocení a tím i dražší zřízení a opravu, vyžadují delší přívod vody a elektřiny, delší přístupové cesty, vyžaduje více vody na zálivku, to je důležité v případě pokud je brána ze společného rozvodu, a pod.

Autor: Jájin 2011-03-18 15:02:04

Dík za názor na věc p.Kožešník,
zatím nebyla s žádným vlastníkem pozemku v naší osadě podepsána žádná smlouva,která by řešila současné
vztahy,podíly,vazby mezi vlastníky pozemků a osadou.Tedy není ani stanoveno na jakém principu bude osada
vůbec fungovat. IČO máme ještě z dob kdy tu fungoval " nájemní vztah" - tedy cca od 70 let min.století.
Mám za to, že by tu měl být uplatněn názor " členské schůze " - zda zvolíme formu sdružení vlastníků a nebo i
novější formu akciovou společnost. Jen chci vědět, znát jak to funguje jinde za jakých podmínek a podle jakých
pravidel - i rozhodnutí členské schůze musí být v souladu s " pravidly" - zákonem. Rozdílnost výměru našich parcel
není řádově v " m " , ale 2 i 3 násobku jednotlivé plochy parcely !!
Nezlobte se, ale Vaše odůvodnění rozdílnosti plateb uživatelských příspěvků v návaznosti a ve vazbě pozemek a
velikost oplocení,delší přístupová cesta k pozemku mi připadají pro dnešní dobu směšné a pro zasmání.
Oplocení potřebuje každá osada jako celek,včetně společných prostor - " ochranu " poskytuje i vlastníkovy pozemku, který je " uvnitř " osady a obdobně to je i s cestou. Pro přístup na svou parcelu může každý vlastník v naší osadě využít hned několik vstupních bran a je to na jeho rozhodnutí. O údržbu plotu se staráme každý rovným dílem o cestě se to už říci nedá. Voda je přivedena na hranice jednotlivých pozemků-parcel. Zatím bez
vodoměrů.Elektrické přípojky se řešily individuálně - investoval do společného ten kdo přípojku chtěl. Tak že se nedá ani říci, že el.přípojku vlastní osada. Vlastní ji skupina zahrádkářů.Hlavní elektroměr je " pod osadou "
následují podružná měřidla.
Tak že jste mi moc zatím nepomohl, jen jsme poodkryli další " hluchá místa " dnešního společného zahrádkaření !
Rád bych tedy znal názory, zkušenosti z jiných osad , na základě jakých vztahů bezproblémově fungují.

Autor: Věra 2014-12-17 04:22:14

V osadě jsou dva druhy uživatelů zahrádek:
1) na jedné části osady jsou to vlastníci a 2) na další části osady jsou to nájemci.
Všem bez rozdílu se účtují společné provozní náklady stejným dílem na jednu zahrádku, pouze nájemcům se navíc naúčtuje nájem za pronajatý pozemek včetně daní za ten pozemek.
V užívání společného majetku jsme si všichni rovni a také proto při hlasování na schůzi má každý jeden hlas za jednu zahrádku.

Autor: Leda 2016-11-24 18:19:06

"Velikost hlasu" podle plochy zahrady. To si děláte srandu? To by byl maglajs při sčítání hlasů. To pak v naši politici by měli velikost podle počtu voličů :-)

Autor: Věra 2016-11-25 06:57:06

Oni jsou zblblí bytovým zákonem, kde je to podle poměrného dílu. Nedokáží si představit nic jiného, dokonce ani nejsou schopni logické úvahy, která by respektovala skutečnost. Nějak se jim vytratil selský rozum.
Podle velikosti plochy zahrádky se platí pouze nájem. Služby se ve skutečnosti poskytují každé zahrádce stejně, ať je velká nebo malá. Ne podle nějakého vzdáleného předpisu (o bytech), který se zahrádkami nemá nic společného.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy