Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Dá se udit akátem?

< zpět
Autor: Kugi 2011-01-13 12:00:19

Ahoj, chtěl bych se zeptat zda se může udit dřevem akátu? dřevo je tp tvrdé a proto pro tuto činnost dobré, ale dočetl sem se že z akátu je vše ( kromě květů) jedovaté.. ták proto se ptám
A není špatné zaorávat piliny z akátu do půdy ( kde se pěstují brambory, rajčata, a pod ... )
děkuji za odpovědi.

Autor: avena 2011-01-13 19:34:36

Myslím že ten jed nieje až taký problém. Skôr si myslím, že problém je to že agát smrdí.

Autor: kugi 2011-01-21 16:55:06

nevím jak Vám, ale já bych to neřekl ... (už sem tím pákrát udil, a maso bylo dobré(ryby)) ále ták raději se ptám ...

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2011-01-24 12:38:16

Dřevo trnovníku je považováno za poměrně kvalitní, které je používáno hlavně ve stavebnictví a vzhledem k vyššímu obsahu žlutého barviva je využíváno hlavně pro vodní stavby. Pokud si přečtete další charakteristiku této rostliny po stránce obsahových látek, zjistíte že se jedná o opravdu dost jedovatou dřevinu a navíc svým využitím rozporuplnou - barvení látek, aromatická voda do nápoje šerbet, využití jako sirupu s narkotickými účinky, náhražka kávoviny, kvalitní technický olej z vylisováním semen, významná medonosná dřevina atd. včetně připojené diskuze - viz:
http://botanika.wendys.cz/kytky/K549.php

Jiné seriózní prameny:
Zahradnický slovník naučný - uvádí využití dřeva akátů pro jeho velkou tvrdost, houževnatost, ohebnost, trvanlivost a nepatrné sesychání jako ideální k výrobě nábytku, beden, sudů a kol pro sady a vinice; nádob pro palmy a sbírkové rostliny.
V lékařství a farmacii je dále jako droga používán sušený květ trnovníku akátu - Robinae flos, sloužící hlavně k úpravě vzhledu a vůně některých čajových směsí. Z hlavních obsahových látek pak jsou to flavonoidy - robinin, akacin a další, které působí mírně diureticky. Uváděno je i významné použití jako stomachitum při překyselení žaludku a na tomto účinku se pak významně podílí v květech přítomná medově vonná silice. Akátový med (tedy med "snesený" včelami z květů akátu) je doporučován pro úpravu trávení a rekonvalescenty. Jako jedovaté jsou pak u této dřeviny uváděny kůra a semena s obsahem jedovatých lektinů, především robinu .

Z článku Jedovaté rostliny na
http://www.pestovani-rostlin.unas.cz/jedovate-rostliny.htm
jednoznačně vyplývá, že jsou mnohem jedovatější dřeviny u nás v přírodě volně rostoucí - brslen evropský (Euonymus europaeus) a další.

Pokud je k danému tématu tolik nepřehledných informací, dívejte se pak raději na problém jednoduše - tedy jak velí každému z nás zdravý rozum. Dřevo raději využijte jinak, nejlépe ke stavbám v zahradě, nebo ho nabídněte k využití někomu jinému. Pravdou je totiž skutečnost, že je mnoho věcí ještě neprobádaných a pokud Vám na těchto, nebo jiných stránkách, neodpoví člověk náležitě vzdělaný, pak nelze nic zlehčovat. Dodnes se v našich zahradách využívají vyřazené dřevěné železniční pražce a přitom se už dlouho ví o jejich životu nebezpečném působení na životní prostředí - viz. Rukověť Zahrádkáře 2011, str. 11 ... (levé menu ke stažení). Jejich ekvivalentní zdravou náhradou by v zahradě mohlo být právě využití akátového dřeva na palisády a další stavební prvky.

Tím nejdůležitějším co by si měl každý člověk chránit je především svoje zdraví.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy