Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

pěstování rozmarýnu

< zpět
Autor: Karel Vrzáň 2010-11-23 12:10:33

Dobrý den, prosím o radu, jak pěstovat rozmarýn v zimě. Mám ho v místnosti o teplotě asi 20 st. a pravidelně ho zalévám. Rostlinka je však proschá a má zelený jen vršek. Mám možnost jej uložit i do chladnějšího prostředí.. Děkuji za radu, s pozdravem K. Vrzáň

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-11-24 06:32:03

Rozmarýn - lat. Rosmarinus officinalis. Důležité pro dobré prospívání rostliny jsou: dostatečně písčitý pěstební substrát, slunné stanoviště a přezimování při omezené zálivce na světlém, sušším a chladnějším místě. Na zimoviště je možné ho přenést až při poklesu venkovních teplot k bodu mrazu.
Jelikož se jedná o jeden jediný dost mnohotvárný druh (R. officinalis) s poměrně velkými rozdíly v celkovém vzhledu (habitu), najdeme u jednotlivých rostlin také velké rozdíly v chladuvzdornosti. Uváděno je, že při splnění výše uvedených podmínek, kdy dochází k dobrému vyzrávání ve dřevě, je schopen snést i teploty mírných mrazíků v rozpětí 0 až -2 °C. Pokud ale dojde u rostlin k narašení poupat během přenesení na zimoviště, je pak odolnost podstatně snížena.

Autor: Jiří Vaníček 2013-09-19 18:32:10

Dobrý den,

nevím kam tento dotaz směřovat, proto píši zde. Mám venku na zahradě veliký rozmarýn, který jsem si jako malou rostlinku koupil loni v létě v květináči. Měl jsem ji loni venku a na zimu jsem ji dal do bytu do chladného místa, kde přezimovala, a na jaře jsem ji opšt přesadil ven do hlíny, jenže rozmarýnu se tam daří až moc dobře, že je najednou metr vysoký a zima se blíží a já nevím co s ním, Nerad bych aby mi zamrznul, ale přesazovat do květináče takto veliký rozmarýn je asi hloupost. Prosím o radu. Jsem hrozně rád, že mi takto dobře roste, proto píši dotaz. Děkuji. J.Vaníček

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-09-20 10:35:30

Dobrý den. Moc možností nemáte, rozmarým zdejší zimy nevydrží. Je nutné ho přemístit někam kde neklesají pod nulu, i když malý přímrazek snese. Po přesazení ho můžete dále pěstovat jako hrnkový ve velké nadobě, tím se vyhnete pracnému dobývání na podzim, i když občasnému přesazení s výměnou zeminy se i tak nevyhnmete.

Autor: inka 2013-09-23 10:44:41

Nově prodávané kultivary rozmarýnů se vyznačují velkou vzrůstností. Jsou určené k opakovaným zásahům řezem, který snáší velmi dobře. Důležité je u nich nenechat je příliš přerůst, abychom nemuseli rostlinu seřezávat do starého dřeva ze kterého obrůstá špatně. Dobré je pravidelné a časté zaštipování jen mladších zelených výhonků, které zpravidla upotřebíme v kuchyni a při grilování. Větší a hlubší zásahy řezem je vhodné dělat jen na jaře, přes léto už jen zaštipujeme.

Velkou a narostlou rostlinu uchráníte ve venkovních podmínkách pouze při poklesu teplot kolem -5 až max. -10°C, a to jen na chráněných stanovištích vhodnou přikrývkou jutou a polystyrenovými zateplovacími rohožemi. V našich zeměpisných šířkách a klimatických podmínkách je ale i toto velice nejisté. Opravdu pokud chcete rostlinu uchránit, je nejspolehlivější přesazení do květináče a s mírným zaštípnutím výhonů a přestěhování do chráněných podmínek. V příštím roce rostlinu nesázejte do volné půdy, ale zapusťte jí na místě i s květináčem. Omezíte tak i její bujný růst, věnujte se více jejímu řezu aby si udržela pěkný vzhled. Přesazovat stačí do větší nádoby jednou za 2-3 roky.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy