Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

růst břečťanu po pergole

< zpět
Autor: jar1novak@seznam.cz 2007-06-24 10:13:36

Dobrý den, zastřešil jsem dřevěnou konstrukci pergoly polykarbonátem. Potřebuji vědět, jestli mohu nechat růst břečťan pod polykarbonátem nebo nad ním. Děkuji za odpověď

Autor: Ivan Dvořák 2007-06-24 14:34:37

Polykarbonáty mám rád, líbí se mi, že jdou - oproti sklu - ohnout, že dnes mají standartně UV filtr, odolají pádu jablek, větví, kamenů, jsou lehké,...Mám zkušenosti od roku 1995 prakticky dodnes. Solidní materiál, pokud má komůrky, je třeba je velmi dobře uzavřít, jinak se do nich dostanou řasy a snižují prostup světla.
Radil bych Vám dát břečťan nad pergolu:
Moje podmínka by byla umístit nad plast rošt, bránit kontaktu břečťanu s povrchem, zejména poroste-li břečťan i nad horní díl. Mezi listy bude propadávat prach a špína, na "střeše" víc než na bocích. Pokud nebudete mít možnost povrch polykarbonátu opláchnout, budete za pár let řešit problém jestli trávit čas v špinavém, tmavém tunelu nebo strhnout břečťan a plochu pod ním umýt, pořádně spláchnout.
Proti umístění břečťanu pod plast - alespoň u mne - hovoří fakt, že tento bude (ať chcete či ne) působit jako skleník. Je to stálezelená rostlina, chová se podobně jako rhododendrony. Tedy v únoru se Vám břečťan rozehřeje, obživne a začne dýchat, jeho kořeny budou dole, možná ještě v ledu a rostlina Vám proschne, opadá, v nejhorším případě uschne až ke kořenům. V případě, že nebudou kořeny zamrzlé, může dokonce začít růst. Pak by Vám nové výhony spálil každý mráz, který se ještě objeví. Musel byste pergolu zakrývat, stínit a to je dosti absurdní.
Pokud jste schopen zajistit, že kořeny rostlin nezamrznou, máte pergolu někde v atriu, kde zejména v období únor, březen nesvítí přímo slunce, dejte ho klidně dovnitř. Ale nejsem si jistý s tím, že břečťan bude dobře vyzrávat, že včas na podzim přestane růst, nebude ho ničit i malý mráz již v prosinci, lednu.
Jistě Vám poradí ještě někdo, kdo již něco takového zkoušel. I.D.

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-06-29 09:52:40

Se vším, co hovoří pro a proti použití břečťanu, souhlasím s panem Dvořákem. Zvažte zda opravdu chcete použít břečťan. Lepším řešením by možná byla některá bujně rostoucí popínavá rostlina, kterou již na konci vegetace můžete seříznout až u země a ona na jaře bezproblémů obrazí, naroste i vykvete. Dal by se takto použít chmel otáčivý (Humulus lupulus - dnes existují i zlatolisté formy), rdesno baldšuánské (Polygonum baldschuanicum - jinak také opletka čínská = Fallopia aubertii, a tádžická = Fallopia baldschuanicum), které mají ze všech popínavých rostlin největší energii růstu. Rdesno - opletka je tak schopná vytvořit v druhé polovině léta vodopády drobných bílých nebo růžových kvítků.
Použít by se dali i některé plamenky - Clematis, ty bujněji rostoucí, původní druhy, jako je plamének vlašský (C. viticella - široce rozevřené čtyřplátečné květy v odrůdách od bílé až po fialovou, průměr květů 3 - 4 cm) nebo p. tangutský (C. tangutica - žluté překloněné zvonečky, 3 - 4 cm). Přicházel by v úvahu i náš domácí a nejodolnější plamének plotní se svou velmi jemnou až něžnou texturou, ale je bezpodmínečně nutné seříznutí celé rostliny po vytvoření hlavní násady semen. V dobrých podmínkách se totiž může stát nepříjemným plevelem.

Autor: Janko 2010-10-15 19:25:04

klasika použít www.google.com

Autor: Lukáš 2013-03-17 21:56:22

Zahrádkáři, doporučil bych vám se podívat na web firmy Limes, která nabízí spoustu kvalitních zakradnických potřeb za slušnou cenu.

Autor: .... 2013-03-18 10:42:30

myslím,že té reklamy je už dost!!

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-07-23 09:16:22

Prosím případné zájemce o vkládání reklamy, aby využily inzerci, která je na našich stránkách zdarma, reklamní příspěvek pokud přímo neřeší daný problém máme právo z fóra odstranit.

Autor: Lukáš K. 2015-08-08 12:55:48

Dobrý den,
mám dotaz ohledně růstu břečťanu na stříbrném smrku.
Na zahradě máme již cca. 20 let starý smrk stříbrný - výška přibližně 6-8 m.
Zároveň k němu byl vysazen břečtan (cc. před 6 roky). Tento břečťan již zcela obalil dolní část kmene smrku a pne se do koruny stromu.
V posledních 2 letech mi připadá, že smrk jakoby "schne".

Je možné, že břečťan je pro smrk jedovatý, nebo mu jinak ubližuje - např. bere vlhkost?
Popř. pokud břečťan odstraním, je možnost zlepšení stavu smrku? Vzpamatuje se?

Děkuji za odpověď.
L.K.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-08-10 10:03:43

Břečťan pro smrk není jedovatý, nikdo Vám nedá záruku na to, že se stav smrku zlepší.

Příčinou "jakoby schnutí" smrku mohou být i zásahy okolo něj dělané
- např. instalace nějaké dlažby, zemní práce, stavba pergoly díky které se ke kořenům
dostává jen zlomek vody, kterou měl strom dříve k dispozici
Příčinou "jakoby schnutí" může být například mšice smrková, ve vlhčích místech třeba i
sypavka....
Příčinou "jakoby schnutí" může být i břečťan - může smrku konkurovat v přísunu vody a
živin z povrchové vrstvy půdy, kde se kořeny břečťanu najednou objevily, obecně i tak
mají mělčeji kořenící stromy nedostatek vody.
Příčinou "jakoby schnutí" může být i to, že jehličí na stromě není věčně, obyčejně vydrží
podle druhu a stanoviště 4-6-8 let.
Příčinou může být i např. přistínění jiným stromem, jehličnany v hlubším stínu opadávají,
prosychají.

Autor: Pařízková 2016-05-04 09:10:44

Dobrý den, která že zmiňovaných rostlin by se nejvíce hodila na pergolu na velmi slunném místě?
Také půda je zde velmi vyprahla. Ráda bych vytvořila zeleň a stín. Měla jsem vysazený trubac , ale nedařilo se a nakonec uhynul. Děkuji Pařízková

Autor: Pařízková 2016-05-04 11:02:04

Dobrý den, která že zmiňovaných rostlin by se nejvíce hodila na pergolu na velmi slunném místě?
Také půda je zde velmi vyprahla. Ráda bych vytvořila zeleň a stín. Měla jsem vysazený trubac , ale nedařilo se a nakonec uhynul. Děkuji Pařízková

Autor: Jana Procházková 2021-08-19 13:31:11

My máme porostlou pergolu od Domky-delta.cz a není problém

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy