Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

dezinfekce skleníku

< zpět
Autor: Andělka 2008-01-31 22:34:06

Čím vydezinfikovat skleník?

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-02-01 21:34:11

Pro rozumnou odpověď by bylo dobré uvést o jaký skleník se jedná - zda sezónní, nebo trvale přitápěný a co chcete vydezinfikovat - jen půdu nebo se zbavit nějakého škůdce.

Autor: Peťas 2008-02-10 19:47:06

Dobrý den, také mě zajímá dezinfekce sezónního skleníku. Ráda bych se zbavila svilušek, které nám loni zničili úrodu okurek. Vyměnili jsme vrchních 10 cm půdy. Je třeba novou půdu ošetřit chemicky??? Děkuju za odpověď.

Autor: Václav K. 2008-02-14 14:55:17

Na svilušku by mělo stačit, když skleník vymrzne. Letošní zima je mírná - zkuste ji vydýmit tabákem - nechá se koupit k tomu účelu, nebo tarase. Zem buď vyměnit nebo posypat dusíkatým vápnem a zakrýt folií - zničí klíčící plevele a uvolňující plyn i živočišné škůdce. Také párou by se dala desinfekce provést třeba Wafkou - jak zem tak umýt celý skleník zevnitř. Párou se běžně propařuje zemina na setí jemných semen, nejlépe 14 dní před setím aby zem znovu zregenerovala.

Autor: Pavel Svejkovský 2009-02-09 16:59:28

Prosím o radu,jak se zbavit zeleného povrchu na zemi ve skleníku.Mnoho let nebyl takřka problém,až poslední
dva roky.Zem jsem provápnil,plochu řádně postříkal roztokem zelené skalice,ale vše je marné.Prosím poraďte.

Autor: ježek 2009-02-22 18:56:44

Určitě pomůže duplikáte vápno jak již bylo uvedno.

Autor: Pavel Svejkovský 2009-03-09 15:52:34

Přátelé,můj skleník je zapuštěný v zemi cc 0,5 m ,tak že uprostřed je ulička 0,7 m.Užitková plocha je cca 12 m2
výška zeminy je cca 40 cm.t,j.cca 5m3.
Na jaře 2007 jsem zaryl a promísil se zemí cca 0,8 m3 proleženého hnoje,na jaře 2008 začala zem silně na povrchu
zelenat.Proto jsem na tuto hmotu aplikoval cca 10 kg hašeného bílého vápna a vše řádně smísil.Začíná nová sezona ,je 9.3.2009 a ve skleníku se to opět zelená,jalko-by by skleník osetý.Poraďte,kolik bych měl ještě zarýt
vápna.Má někdo jinou zkušenost?
Přidávám foto povrchu zeminy. Dík Svejkovský

Připojený obrázek: dezinfekce skleníku
Autor: Ivan Dvořák 2009-03-10 13:25:29

Váš problém nevyřeší vápno, spíše měď. Zkuste namíchat Kuprikol nebo Champion a postříkat plochu. Nezarýpávat, hýbat zemí jen v místech, kde budete sázet. Pokud tato dávka mědi nepomůže, poradíme razantnější řešení, ale zatím raději ne.

Autor: Pavel Svejkovský 2009-03-12 12:04:12

Zatím dík,
to nejhorší jsem s povrchu sebral zednickou lžící a odstranil.Poslechnu Vaší radu,zkusím kuprikol,(stejně budu
stříkat broskvoně),ale mědi jsem asi již aplikoval loni dost,politím,dost silným roztokem modré skalice.
zatím hezký den Sv.

Autor: Eva Holečková 2011-08-22 13:32:55

Měla jsem tentýž problém,namulčovala posekanou trávou,zelený povrch zmizel.Původně jsem se bála dát do skleníku posekanou trávu,ale zalévám jen ke kořenům a je to v "cajku"

Autor: vkucakova1@gmail.com 2014-04-06 20:28:14

počula som že sa vydymuje sklenníkproti škodcom

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-07 07:42:17

Hezký den, existují přípravky, které se používají ve formě dýmovnice, zakuřování. Obyčejně se tak aplikovaly některé insekticidy. Pro zahrádkáře by mohla být dostupná dýmovnice Bio Dým Skleník, nebo tabák na vykuřování skleníků (Golden, Golem, Caezar). Prázdný skleník je možné vydesinfikovat sirnými svícemi či knoty (pozor na oxidaci a korozi konstrukce). Prázdný skleník (půdu) a částečně i konstrukci, prostor také "vyčistí" aplikace dusíkatého vápna.

Autor: michal 2014-04-16 21:00:07

prosim o radu. mam sklenik o ktery se rok nikdo nestaral. je dost zarostly plevelem.co mam vse udelat aby jsem tuto sezonu mohl sklenik na plno vyuzit na vysetbu zeleniny a rostlin. dekuji

Autor: M.Šmoranc,ČZS 2014-04-17 10:24:10

Vážený pane Michal,
odstraňte plevel, dobré je zeminu ze skleníku vyvozit do hloubky asi 40cm a navozit novou. Výměna zeminy je náročná práce, jestliže výměnu neprovedete je možno půdu ve skleníku vydezinfikovat dusíkatým vápnem. Dusíkaté vápno zapravíme do půdy a vydatně prolejeme vodou. Případně můžeme přes půdu ve skleníku natáhnout igelitovou fólii, která zvýší účinnost vznikajícího kyanamidu. Kyanamid půdu dezinfikuje, ale má toxické účinky na rostliny proto je třeba počkat 14 dnů a pak vysévat nebo vysazovat rostliny. Můžete zakoupit a použít k dezinfekci i speciální dýmovnici, která je k tomuto účelu určená. Mohou posloužit i sirné knoty, které po zapálení vytváří oxid siřičitý, který je jedovatý a má též dezinfekční účinky. Malý skleník je možno dezinfikovat i vroucí vařicí vodou. Přeji pěkný den

Autor: Petra 2015-01-18 19:50:05

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, jestli můžu aplikovat ve skleníku dusíkaté vápno v případě, že je v něm vysazená vinná réva. Je to stará rostlina, ale plodí, byla by škoda o ni přijít. popř. prosím o radu, jaká jiná desinfekce se dá v tomto případě použít. Jak dlouho po desinfikování můžu skleník hnojit? Děkuji za odpověď.

Autor: Václav 2016-09-27 13:18:04

Kde seženu levnej tabák na vykouření skleníku ? Nebo co ještě zlikviduje viry a škůdce ? letos mě vše úplně zdevastovali, úroda = paběrek :o(

Připojený obrázek: dezinfekce skleníku
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-09-29 08:20:50

Tabák viry nezlikviduje. Ani opakované použití. Možná si poradí s některými škůdci, kteří je přenášejí, ale jen s těmi, kteří v prostoru zůstávají natrvalo. Stejně tak nezničí houbové choroby.
Na vyfotografovaných listech jsou vidět dílem následky poškození spíše houbovými chorobami, dílem jejich stav odpovídá nedostatkům v zásobení živinami a blížícímu se konci sezony. Tady tabák neposlouží. Na to jestli jsou poškození způsobená škůdci jsou listy focené v malém detailu.
Škoda, že se ozýváte až teď. Obyčejně se problémy s chorobami a škůdci řeší ve chvíli, kdy přijdou, aby se ještě něco (nebo úplně všechno) zachránilo, nečeká se na konec sezony.

Autor: Věra 2017-02-19 06:40:28

Dobrý den,mám nevytápěný skleník dva roky Loni ke konci sezony se mi objevili na okurkách a paprikách malé bílé mušky.Když jsem rostlinou zatřásla,tak jich plno poletovalo okolo
Dala jsem žluté destičky,ale nebylo to moc platné.Šlo by ještě teď před zasazením sazenic něco dělat?Děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-02-20 12:55:44

S dost velkou pravděpodobností půjde o molici, molici skleníkovou. Ta na konstrukci nepřezimuje, jestli jste nechala skleník vymrznout, budete mít klid, alespoň do té doby, než si jí se sazenicemi "odjinud" přinesete, nebo než k Vám z okolí přiletí. Ochranu najdete na http://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/molice-sklenikova

Autor: Pavla Strbova 2017-08-14 14:46:24

Daji se konzumovat plody rajčat a paprik ošetřené sirnými knoty proti hmyzu,které zničily rostlinu - listy ve skleníku?

Autor: Ivan Dvořák 2017-08-21 08:21:04

Po důkladném omytí. Síra či sirn sloučeniny jsou na povrchu, je to podobné jako když si koupíte v zimě hroznové víno z Argentiny, Indie,... Mohla byste napsat, jak a proti čemu jste knoty aplikovala? Kde je k tomu návod?

Autor: Pavla Strbova 2017-09-13 08:51:21

Sirne knoty byly použity proti molicím a dlouhým vosám. Hmyz to částečně zničilo a veškeré listy a polovinu hroznů a část plodů rajčat. Papriky a žlutá rajčata vypadají dobře, ale i po umytí byla cítit síra. Zatím je vše ve skleníku a nevíme, co s plody a co se zeminou, jestli ji také na jaro nevyměnit?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-09-14 14:06:24

Síra se zachovala tak jak měla. Ta zelenina bude sírou cítit delší dobu, stejně jako sklep po použití síry na jeho dezinfekci. Myslím, že kdyby někdo často ve skleníku kouřil byly by plodiny také cítit, nebo kdybyste ve skleníku udělala normální oheň.
Už bych to, být Vámi, nikdy nedělal. Kde jste našla návod? V informacích přiložených k nim nic takového není uvedeno. Jen menší sklady, sudy, demižóny, včelí plásty.
Jestli ty vosy ve skleníku hnízdily, možná, jestli do něj jen létaly, až se oteplí nejspíše je tam budete mít znovu. U molic ta stádia, která létají už tolik neškodí. S odumřelými listy zahynou i pupária na nich žijící, ale na živých listech je to nejspíše nezničí. Pokud mohu doporučit, pořiďte si časně zjara predátory z Biocontu, natáhněte do otevíraných oken a dalších otvorů (dveře, čela) hustou síť a máte po problémech se škůdci, ale rostliny a úrodu v pořádku, bez zápachu.

Autor: Miloš Petráček 2018-11-12 20:00:30

Co to jsou ty „dlouhé vosy"? Já si myslím, že je to vosík francouzský a ty my si naopak hýčkáme, nemusíme se alespoň zabývat mšicemi. Nic lepšího snad ani ve skleníku hnízdit nemůže...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy