Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Postřiky

< zpět
Autor: Kateřina Adámková 2024-02-23 18:55:11

Postřik proti kadeřavosti namíchaný champion a smáčedlo - mohu použít i druhý den?

Autor: Ivan Dvořák 2024-02-26 07:26:44

To by po důkladném protřepání neměl být problém. Ale nezvykeejte si na to.

Autor: SPCH 2024-02-26 12:25:43

Vážený pane Dvořáku, chci Vás poprosit o trochu obsažnější odpověď k tomuto řešenému tématu, zda odborně, nebo polopaticky nechám na Vás-pokud to dle Vás nemá být problém, tak proč ten -obrazně napsáno-zdvižený prst? A ještě, když už jsme ve spojení: Zdá se mi to, nebo jsou zde témata v nichž nějací neřádi nabízejí nejen půjčky-jako se děje opakovaně už roky, ale dokonce i nelegální drogy? Pokud ano, jak se tomu dá bránit, jak často sem nakoukne nějaký správce, hlídač? Děkuju předem za odpověď, s přáním krásného dne Vám osobně i dalším čitatelům SPCH.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-02-27 08:40:52

Ohledně těch pirátských e-mailů nejsem schopen cokoliv udělat, od mé klávesnice to nejde, navíc to neumím. Vždycky jsou ti, co chtějí člověka obrat o peníze - ať je to přes půjčky nebo cokoliv jiného - o něco napřed, najdou novou cestu. A z druhé strany trvá nějaký čas než se daří tu cestu zaslepit. Nemám přehled, jestli to je špička ledovce, jestli to co se objeví na webu není jen zlomek napadení, která prošla nějakým štítem, nebo co se děje. Před něčím chrání to, že potvrzuji, že \"nejsem robot\", možná, že si nabízející dají práci s ručním vkládáním, možná to zvládne jejich automat i přes to potvrzení.
Ohledně toho roztoku. Za jeden den by se přípravek na bázi mědi neměl nijak výrazně změnit. Ale i tak může hydroxid měďnatý v přípravku částečně reagovat. Když přihlédnu k tomu, že nevím jaké smáčedlo bylo použité, jaké vlastnosti měla voda (pH, obsah dalších látek), v jaké nádobě to bylo uloženo, dovolil jsem si tou tolerancí dost. Třeba šlo jen o to, že už večer paní (slečna) nestačila práci dokončit, nebo to nestihl soused.
Voda s různým pH mění někdy dost výrazně vlastnosti přípravků. Zásadité prostředí snižuje účinnost velkého množství přípravků, třeba i glyfosát v tvrdé studniční vodě už nemá tu údernost. Něco umí správné smáčedlo. Není totiž jen jedno. Mívají své určení podle složení. Univerzální, k herbicidům, fungicidů, insekticidům, tankmixům.
No a složitější látky mohou v takovém mixu (voda, smáčedlo, přípravek, zbytky předchozích postřiků, materiál nádoby) měnit své vlastnosti s délkou pobytu ve vodě s něčím. Takže když přípravek namícháte, měl byste ho použít a ne uskladňovat. Dělám to tak. Koupil jsem si mikrováhy, sáčky které lze skoro neprodyšně uzavřít, fixu, kterou nejde smýt. A u lékaře (veterináře) poprosil o nějaké injekční stříkačky i o jehly s větším průměrem. Měl nějaké nepoužité, ale už prošlé. Těmi odměřuju tekutiny z originálního balení přímo do nádoby postřikovače.
Teď už to mám zajetý, kolik vody a přípravku potřebuju na jedno ošetření broskve, ale než jsem poprvé ošetřoval, vzal jsem si postřikovač, naplnil ho vodou a udělal ošetření vodou. No a už jsem věděl, kolik budu příště do nádoby postřikovače vody a dopočetl si kolik přípravku potřebuju. No a když by ev. něco zbylo, vím dopředu, co dalšího mohu ošetřit, aby nezbylo nic.

Autor: SPCH 2024-02-27 12:02:59

Jedno děkuju nestačí, další připojím nakonec. Vůbec by nebylo od věci tuto naši konverzaci vmezeřit do nejčerstvějšího vydání časopisu, určitě by informace i forma jejich podání dopadly na úrodnou prsť. Tak tedy-protože slovo dělá chlapa-dámy prominou-děkuju! SPCH

Autor: Ivan Dvořák 2024-02-28 07:13:04

Hezké ráno, děkuji. Tady na izahradkar už článek byl, pokusím se doptat v redakci tištěného, jestli nemá něco podobného od Ing. Roda, Kazdy, Šafránkové, kteří mají na informace o ochraně pro časopis připravují.
Odkaz: https://izahradkar.cz/zahradkari/blog/okenko-do-zahrad-ivana-dvoraka/priprava-ochranu-rostlin-pouzit-osetreni-postrikem/. Dám pod nějaké psaní, aby vyběhl dopředu.

Autor: Hanka 2024-02-28 22:21:49

Také děkuji pane Dvořáku za obsáhlejší vysvětlení a pokud se najde nějaké článek na dané téma jistě by jej ocenilo více čtenářů. Možná i nějaký komplexní článek jak správně na postřiky s ohledem na teploty, podmínky, a různá úskalí, třeba jaké jsou min teploty, nebo naopak že síra nad 15C už může popálit. Tohle se dříve vědělo z odborné literatury, nebo se to předalo v rodině. Dnes je internet plný \"chytrých rad\", ze kterých v Zahrádkářských prodejnách jeden roste. I návody s postřikovými prostředky jsou co se podmínek tyká velmi stručné.

Autor: Jana 2024-03-02 11:18:55

dobrý den, připojuji se k prosbě rozepsat problematiku postřiků podrobně do časopisu. Obvykle se lidem řekne, namíchat a hned postříkat, jenže se většinou neřekne proč a vy jste pane Dvořáku vyjmenoval hned několik faktorů, které ovlinují trvanlivost postřiku. Předpokládám, že podobně jako voda z vodovodu ovlivňuje postřik i voda deštová. přiznávám, že po ni sahám docela často, při postřiku rajčat Atlante K, kuprikol na brambory (mám ještě zásobu) a vždy při listové výživě. Vodu z vodovodu i studniční máme velmi tvrdou. Postřik namíchám a použiju hned, maximálně během půl dne, když se přesunu na zahradu k rodičům, abych pokračovala v aplikaci. Po vás je mnoho pravidel a triků samozřejmostí, zkušený zahrádkář si také poradí, ale mezi nimi je skupina těch co tápe nebo si některé souvislosti neuvědomí. velmi děkuji a těším se na článek. Je to dlouho, co jsem skládala \"Jedové zkoušky\" a myslím, že tak podrobně, jako vy nám to vysvětlováno stejně nebylo

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy