Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Škůdce na buku

< zpět
Autor: Dalibor Kolář 2020-08-13 16:38:19

Již řadu let svádím marný boj se škůdcem na převislém buku. Nevím jestli je to vlnatka krvavá nebo nějaký druh mšice. Každý rok začínám časně zjara postřikem proti přezimujícím škůdcům. To nepomůže a škůdci se začnou objevovat již na prvních lístcích. V tu dobu začínám s postřiky, každý rok zkouším něco jiného (letos Mospilan). Kromě toho se snažím mechanicky rukou stírat škůdce z listů. Přesto jsou v tuto dobu již tak rozmnoženi, že listy začínají předčasně usychat. Prosím o radu.

Připojený obrázek: Škůdce na buku
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-08-14 08:08:40

Tady najdete, jak to dělají lesáci. http://svaz-skolkaru.cz/wp-content/uploads/2020/02/ing.-z.-slezacek-skudci-buku-lesniho.pdf. Důležitá je doba aplikace.

Autor: SPCH 2020-08-14 14:11:45

Dalibore, je trochu škoda, že jste sem nepověsil foto celého stromu-i snímek bez listí by hodně napověděl. I další dřeviny podobného typu růstu-bříza, moruše, sakura, modřín...umí udělat velkou parádu, i když se jim postupně od mládí odstraňují výhony-větve rostoucí uvnitř, ponechávají se jen ty, které tvoří venkovní porost-krunýř, plášť. Rostlina je vzdušná a tím pádem zdravější, o dobrý stav se mimo pěstitele lépe postarají hmyzožr. ptáci. Listy jsou v takovém případě i větší, dříve pevné, takže odolnější k případným atakům, i postřiky se dají jednodušeji aplikovat. Vlnatky se často shlukují ve velkém počtu na patě kmene-především v zimním období.

Autor: Dalibor Kolář 2020-08-22 20:38:25

Moc děkuji za informace a připojuji ještě fotku celého stromu.

Připojený obrázek: Škůdce na buku
Autor: SPCH 2020-08-23 14:40:10

Dalibore, má představa se zcela zhmotnila! V tuto chvíli bych lehce prosvětlil-provzdušnil vnitřek koruny-cca 1 třetinu lehce postradatelných větviček ustřihnul, ponechal bych z nich asi 2cm čípek. Sukýnku-závěs bych vykasal- zkrátil o také 1 tř.-po celém obvodu. Pokračoval bych nejspíš v březnu 2021. Pokud se na řešený stromek tlačí nějaká kolegyně-sakura?, tak bych se jí taky kouknul na zoubek...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy