Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

co víc poškodilo rostlinu?

< zpět
Autor: Irena 2017-06-28 20:24:29

Dobrý den,
na radu v radiu jsem na mušky na ibišek v květináči použila směs vody, saponátu, oleje, ocet, líh. S muškama jsem touto směsí zahubila i 2 pěkné rostliny. Domnívám se, že směs jsem vyrobila podle předpisu.

Zejména a hlavně mě zajímá, co z těch ingrediencí nejvíc poškodilo rostlinky.

Ptám se zejména z toho důvodu, že na chalupě nemáme kanalizaci, septik se na malou zahrádku nevejde, tak máme cosi jako trativod , zakopaný do země. Snažím se chemii -
saponáty, jar apod nepoužívat, ale úplně se tomu nedá vyhnout. Nevím, zda škodí půdě šampon, mýdlo apod.
Děkuji za případnou odpověď. Irena

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-29 07:58:37

Rozhodující je jaké množství jednotlivých ingrediencí v té směsi bylo. Pro kořeny rostlin v květináči je to docela smrtelná kombinace, tak aby to neudusilo i ty larvičky (olej s emulgátorem je pokryje, ucpe jim dýchací orgány, zároveň ale brání v dýchání i křenům). Neměla směs sloužit k ošetření listů? Kombinace olej, voda a saponát (smáčedlo) se vcelku běžně na ošetření nadzemní části používá, ocet je moderní součástí herbicidů, líh se používá na likvidaci škůdců, kteří jsou pokryti voskovou vrstvičkou jako je mšice krvavá či červec - na nadzemní části rostliny. Nevím jak působí saponáty, ale zkuste si vzpomenout jak vypadají místa, kde se rozlil nějaký olej či nafta, že je bereme jako místa s ekologickou zátěží, kde prakticky nic pěkného neroste.
Jinak se jmenované látky v malém množství chovají v kompostu, ve volné půdě, kde je dostatek půdního vzduchu, kde se látky ještě silně ředí zamícháním ve velkém objemu hmoty a jsou zde bakterie, které si s těmito látkami poradí. V květináči to je problém - málo místa, omezený objem... Doporučuji kupovat na sázení značkové substráty, které nejsou vyráběny z městských kompostů, vlastní kompost používat jen plně vyzrálý. V nedokonale humifikované hmotě se množí smutnice, které jako dospělé létají v okolí květináčů a do těchto nerozložených zbytků v okolních květináčích kladou vajíčka. Podpoříte je například hnojením granulovaným hnojem nebo sušeným kravincem či dalšími podobnými "humusotvornými" hnojivy do květináčů.
Dokázala byste si vzpomenout jaké rádio a kdo to říkal? Zkusil bych si to dohledat, zjistit jak to bylo myšleno.
Dohledejte si knihy, které píše pan Ing. Miroslav Kalina, ten se kompostům a likvidaci různých látek běžně užívaných v domácnosti v přírodním koloběhu věnuje celý život.

Autor: Irena 2017-06-29 10:06:22

Děkuji za odpověď. Pořad byl asi před měsícem v rámci seriálu na pokračování, něco jako rady zahrádkářům na rozhlasu dvojka. Nepodařilo se mi to dohledat. Já jsem směs pro jistotu nastříkala na listy a vydatně jsem květináče tím zalila.
Irena

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy