Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Co je to?

< zpět
Autor: Karolína 2017-02-03 17:28:13

Dobrý den,

nejsem ostřílený pěstitel, a tak můj dotaz možná bude trochu "neohrabaný".
Mám pokojovou rostlinku, na které se mi rozmnožil jakýsi škůdce. Rostlinka už neprospívá tak, jako dřív a má jakoby ohlodané listy. Poraďte prosím,, o co se jedná a jak s tím bojovat ?

děkuji za rady

Připojený obrázek: Co je to?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-02-07 07:34:35

To je jeden z mnoha ohlodaných listů, nebo je jen jeden? Vedle nahlodání se může podobné poškození objevit i na listu, který byl v mládí na špičce nalomený. Někde pletiva uhynula, jinde zůstala nepřerušená, špička neroste tak rychle jako zbytek listu.
Univerzální prostředek na zlepšení stavu (hnojivo + insekticid) se jmenuje Careo granulát nebo Careo hnojivé tyčinky. Jestli je to opravdu od nějakého listožrouta, insekticid v Careu si ho najde (má systémový účinek) a zlikviduje.
Nejspíše je to Scindapsus (potos). Potíž je v tom, že pěkně se pnoucí, rozrůstající rostliny po určité době v jednom květináči - bez hnojení, přesazování - začnou ztrácet listy. Pohyblivé živiny se přesunují do nejmladších orgánů a prvky, které se fixují v listu natrvalo (nepohyblivé živiny) odcházejí se suchým listem a když v substrátu dojdou, nejdou doplnit jinak než hnojením, přesazením. U větších kytek musíte počítat s tím, že živiny z květináče vyberou nejdéle za dva měsíce. No a pak s tím nějak hospodaří až do doby dalšího přísunu živin, nebo do propadu prakticky všech starších listů. Bujné kořání může zaplnit spodek květináče, odtokový otvor a rostlina, která má kořeny v trvalém bahně také strádá.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy