Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Octomilky - jak se jich zbavit

< zpět
Autor: zuza 2007-02-16 23:00:54

Dobrý den,
chtěl bych poradit, jak lze zlikvidovat octomilky,nemám nikde zkažené ovoce, ani kytky a octomilek mám tak 20 na každém okne ve všech místnostech. Zkoušel jsem i bazalku, udájně je má odpuzovat, ale není to pravda. Díky za rady
Abill

Autor: vladka 2007-02-16 23:01:57

Myslím, že jde spíš o smutnice. Jsou na ně nejen lepové desky, ale pomáhá také na hlínu do květináče dávat zbytky vylouhovaného sypaného čaje, nejlépe zeleného. Larvy se líhnou po generacích, čaj jim to dost znepříjemňuje. Pak zalévám zdola. Ať je vypudíte!

Autor: zuza 2007-02-16 23:03:13

zkuste se podívat na zeminu v květináčích, když se při zalévání objeví na hlíně malí bílí červíci, jsou na okně malé černé mušky, omlouvám, že nezmám odborná pojmenování, jde o laickou zkušenost

Autor: JaRo 2007-02-16 23:04:03

Pravděpodobně se nejedná o octomilky, ale o smutnice, jejichž drobné bílé larvy ožírají drobné kořínky rostlin, např. pokojových v květináčích. Omezit je můžete různými žlutými lepovými deskami (podrobnosti viz Metodiky na www.zahradkari.cz). Nejvíce však jejich výskyt omezíte, když se nebude u pokojových rostlin zalévat tak, aby byla zemina stále vlhká. Tato situace jim nejvíce vyhovuje a za ní se nejvíce rozmnožují.

Autor: Luděk Groh 2007-03-25 20:05:19

Pokud jde opravdu o octomilky, stačí na lepovou desku umístit např. kuličku hroznového ve stadiu hnití. Octomilky se slétavají a vychytají na lep. Proti smutnicím je nejlépe zasáhnou přípravkem Dursban. Několik granulek zahrábnout do substrátu a je pokoj.

Autor: eva 2007-08-30 09:03:50

mušky z květináče máme v celém kanclu. už jsme koupili žlutá lepítka, biolit ale mušky stále žijí. teď zkusíme zalévat pouze do misky. třeba je vysušíme červíky zlobivé. jinak přeji hodně sil do boje s tak malými muškami.

Autor: Ivan Dvořák 2007-08-30 14:59:39

Máte v "kanclu" kuřáka? Zkuste máčet nedopalky. Asi 10-15 na velkou (0,72l) zavařovačku a párkrát zalít i tím. Pokud je to nějaká obyčejná kytka a jen jeden květináč, udělejte si řízky, sežeňte pořádný, dobře rozložený substrát a vysaďte novou s kořeny z vody. Také můžete zkusit vyměnit substrát u všech květin v místnosti /pokud létají ze všech/. Ten Biolit byste museli stříkat na povrch květináče po každé zálivce vrchem, musel by být nastříkaný na všech plochách, kde se mušky hromadí. Tam by musel být biolit, který si našlapou na nožičky a umřou od toho. Aerosol z Biolitu proti létajícímu hmyzu zničí jen ty, které cestují, ne ty, které celý den sedí a koukají. Nevím jak dlouhý cyklus množení smutnice mají, ale v době, kdy se Vám podaří zničit vše co létá, jsou v květináčích další vajíčka, ze kterých budou za několik dnů či týdnů larvy a potom zase mušky. Je to běh na dlouhé trati. Ten Dursban je spolehlivý.
Teď Vám neradím, jen píšu jak jsme to dělali. Zálivka Actellicem, cca 3x po 3 týdnech, nebo to co jsem psal na začátku - propařený dobrý substrát a nové rostliny. Když to bylo něco, co se nedalo dost dobře množit, vymyli jsme všechnu vodu z kořenů, okoupali kytku v solidním insekticidu, ořezali jí odborně vršek aby moc nevadla a vysadili ji znovu. Tenkrát byly granuláty jak Basudin, Temic, Vydate (ty přípravky byly použitelné v jiné formulaci jako postřik nebo zálivka). Pokud se daly do substrátů při sázení, nebyly v nich žádné breberky,... Zkuste dobře prostudovat Metodiku.

Autor: Jarka 2008-09-12 18:55:25

Já mám doma na oknech masožravé rostliny a mušky zmizely.Navíc kytičky se napapaly.Stačí obyčejné rosnatky nebo špirlice.Jsou 100% účinné.

Autor: Ladin 2008-10-24 14:59:34

Na mušky-smutnice jsem vyzkoušel doporučovaný přípravek Dursban a je to skutečně "bomba". Po zahrnutí malého množství do hlíny květináče netrvalo ani 24 hod. a muška v bytě nebyla ani jediná! Děkuji za radu.

Autor: Petra 2011-09-17 21:00:32

Na octomilky se mi osvědčila krabička od pomazánkového másla do ní nakrájet citrón a zalít vodou,přetahnout potravinovou fólií a zajistit gumičkou.Do středu fólie malinkou dírku.Je to pro ně magnet a utopí se tam.Záhadně se mi neosvědčovaly žluté lepové desky,zatímco u mamky byly za pár dní obalené tak u mě nic jen jedna až dvě.Tuto záhadu jsem rozluštila když jsem si uvědomila,že mám vlastně žlutě vymalovanou kuchyň :-)Proto je ta žlutá nelákala měly jí všude okolo.

Autor: Ivana 2012-09-23 19:43:10

Jak se zbavit octomylek,když už jsme vyskoušely vše.Můžete poradit Prosím

Autor: Karel 2012-10-01 18:25:49

Jedná se o octomilky, máme jich v posledních letech na balkoně (zasklená lodžie) snad tisíce, dům obrácený na JZ, 3. patro, běžné postřiky a polep nezabírají. Hledám příčinu, asi 30m od nás jsou kontejnery na odpady (včetně bio), fasáda je světle žlutá, v okolí ne také několk jekličnanů z množstvím šišek a pryskařice. Pohroma vždy přichází na podzim, zdá se, že mají rády teplo - a větrat se musí. Může mi někdom poradit? Díky.

Autor: Jarmila 2012-12-26 22:29:14

Malé černé mušky mám první rok od podzimu a stále se jich nemohu zbavit,mám je nejvíc v ložnici na okne,je jich plný parapet uvnitř,kytky jsem dala pryč,ale nepomohlo to.Mám doma sterilní čistotu,takže to nechápu a jsem z toho na nervy.Děkuji za radu.

Autor: Jakub 2014-04-11 16:03:57

Bože žapdny octomilky , by jste vsici pochcipali , jsou to SMUTNICE !!!!

Autor: Gabriela 2014-10-08 09:36:55

Tak nejefektivneji u nas na octomilky zabira vysavac, jsem si pripadala jak blazen,ze vysavam nejen podlahu, ale i okna, ale vzdycky kdyz otevreme okna,tak nam dovnitr nalitaji,nevim,jestli by pomohly site.Jinak jsem zkousela jablecny most ve sklenicce,prikryt potravinarskou folii,propichat drzatkem na cibuli,dpst se jich tam taky chytilo. Chci zkusit jeste masozravou kytku,jak nekdo radil.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-14 11:22:57

Octomilky jsou teď na podzim na ovoci, na zelenině, na všem, co má v sobě cukr. Hubili jsme je tak, že jsme plochy na které usedaly když byly vyplašeny na ovoci, ošetřili přípravkem proti lezoucímu hmyzu. Octomilky si přípravek naťapaly a po několika plašeních byly výrazně zdecimovány. Dají se tak využít i ty žluté lepové desky - alespoň nemáte Biolit na parapetu nebo nahoře přímo na skříních. V tom předchozím e-mailu má Jakub nejspíše pravdu. fakta v pořádku, způsob podání informace není nic moc zdvořilé... Černé mušky vyletující z květináčů nejsou octomilky. Oproti octomilkám nehodují na ovoci a zelenině, ale na ne zcela rozložených zbytcích organické hmoty v substrátech. Hubení by bylo možné přípravky typu Careo granulát, Careo tyčinky (hnojivo + insekticid).
Když budete hledat vhodnou masožravku, sáhněte po rosnatkách, jiné v tomto případě nejsou dostatečně výkonné.

Autor: Zdena 2018-11-06 15:17:23

Octomilky zmizely.

Najednou nemám v bytě žádné octomilky, ačkoliv jsou tam rozkrojená jablka, švestky, rajčata a jiné ovoce. Vždycky jich tady bylo spousta až nepříjemně. Já jsem se jich v zoufalství zbavovala zavěšením mucholapky u stropu v prostředku kuchyně. Několikrát jsem plnou mucholapku vyměňovala, dá se říci, že soustavně asi tak v období půl roku, hlavně přes léto. Ještě jsem jin na spodní konec mucholapky pověsila lákadlo - malé rajče v igelitu, aby jeho šťáva nekapala dolů, ale byla cítit směrem nahoru.
Nyní je podzim, ale doma je teplo. Octomilky prostě nejsou. Rozkrájená jablka připravená na štrúdl jsem nechala na kuchyňské lince jeden den, ale nikde ani jedna octomilka. Je mi to divné, vždycky jich bývalo spoustu. Chemii nepoužívám, jablka jsou moje nestříkaná. Je možné, že jsem je všechny po dlouhodobém úsilí vychytala? Nebo si to řekly mezi sebou, že je tady nebezpečno? Prostě zmizely a já nevím, proč.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-11-07 09:04:45

Letos jsem zkusil a úspěšně lapat je do skleničky s trochou vody, octa, kouskem banánu a kiwi (nebo něčeho, na čem se na ovocné míse pásly) a kapkou jaru. Skleničku jsem podle rady přikryl alobalem a do něj udělal dírky takové, aby mušky dokázaly prolézt dovnitř. A víc už jsem nedělal. Nezmizely, přestěhovaly se do té sklínky a zde skončily.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy